Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour Alsace 2018 (2.2)
France  /  1 August - 5 August

(606.2 Km)
Winner: BOUCHARD Geoffrey

2017    
2019



Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. BOUCHARD Geoffrey FRA AG2R LA MONDIALE 15:35:33
2. HIRSCHI Marc SUI DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15:35:55
3. MCNULTY Brandon USA UNITED STATES OF AMERICA 15:36:00
4. GUILLONNET Adrien FRA 15:36:41
5. STORK Florian GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15:36:45
6. PRONSKIY Vadim KAZ ASTANA CITY 15:36:52
7. DONOVAN Mark GBR TEAM WIGGINS 15:37:27
8. HARTLEY Adam GBR GREAT BRITAIN 15:37:54
9. BANZER Gordian SUI AKROS - RENFER SA 15:38:15
10. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 15:38:34
11. MORENO SALA Adriŕ ESP 15:38:40
12. STEDMAN Maximilian GBR GREAT BRITAIN 15:39:55
13. VERMEERSCH Gianni BEL CORENDON - CIRCUS 15:40:19
14. RÜEGG Lukas SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 15:40:58
15. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 15:41:01
16. VAN GILS Maxim BEL 15:41:15
17. WELDU Hafetab ETH DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 15:41:41
18. PAPILLON Lucas FRA 15:42:27
19. HAGEN Carl Fredrik NOR JOKER ICOPAL 15:42:31
20. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 15:43:52
21. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UTENSILNORD 15:44:14
22. BURGER Sven NED TIROL CYCLING TEAM 15:44:28
23. PFRIMMER Arnaud FRA 15:45:16
24. VAN POUCKE Aaron BEL 15:45:29
25. GAROSIO Andrea ITA D'AMICO UTENSILNORD 15:46:20
26. BARAC Antonio CRO 15:46:22
27. MÄDER Gino SUI SWITZERLAND 15:46:29
28. ANTUNES Tiago POR SEG RACING ACADEMY 15:46:40
29. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 15:46:40
30. BRAYBROOKE Alexander GBR 15:47:36
31. HALLER Patrick GER GERMANY 15:49:09
32. GARCIA CASTAŃEDA Mateo COL 15:49:25
33. WIRTGEN Luc LUX LEOPARD PRO CYCLING 15:49:27
34. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 15:49:33
35. TEGGART Matthew IRL TEAM WIGGINS 15:49:54
36. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 15:50:19
37. GAMPER Mario AUT TIROL CYCLING TEAM 15:51:50
38. PEÁK Barnabás HUN QUICK - STEP FLOORS 15:53:21
39. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING 15:54:27
40. VANGSTAD Andreas NOR JOKER ICOPAL 15:54:56
41. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 15:54:59
42. RUTSCH Jonas GER GERMANY 15:56:09
43. ŤOUPALÍK Adam CZE CORENDON - CIRCUS 15:56:11
44. MÄRKL Niklas GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15:56:12
45. NATAROV Yuriy KAZ ASTANA CITY 15:56:44
46. CHOKRI El Mehdi MAR DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 15:57:45
47. MACIEJUK Filip POL LEOPARD PRO CYCLING 15:58:38
48. HEIDEMANN Miguel GER GERMANY 15:59:53
49. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 15:59:55
50. NIEUWENHUIS Joris NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16:00:29
51. MAIN Kent RSA DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 16:02:58
52. BAYER Tobias AUT TIROL CYCLING TEAM 16:02:59
53. ULYSBAYEV Dinmukhammed KAZ ASTANA CITY 16:04:02
54. THIJSSEN Gerben BEL LOTTO SOUDAL 16:04:33
55. WILDAUER Markus AUT TIROL CYCLING TEAM 16:04:46
56. WRIGHT Fred GBR GREAT BRITAIN 16:04:58
57. AUBERT Rémi FRA 16:05:22
58. MEREDITH Charlie GBR 16:05:24
59. ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY 16:05:51
60. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 16:07:01
61. FRANZ Marcel GER GERMANY 16:08:00
62. SIMON Quentin FRA 16:08:42
63. GAILLARD Marlon FRA DIRECT ENERGIE 16:09:34
64. WALKER Joey GBR TEAM WIGGINS 16:09:47
65. SHTEIN Grigoriy KAZ ASTANA CITY 16:09:51
66. GAUTHIER Guillaume FRA 16:10:18
67. MERTENS Julian BEL 16:11:10
68. LEYDER Pit LUX LEOPARD PRO CYCLING 16:11:27
69. PAROZ Justin SUI AKROS - RENFER SA 16:11:56
70. HUGGER Jan GER GERMANY 16:12:06
71. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR 16:12:14
72. GROLLEAU Quentin FRA 16:12:15
73. DE BOD Stefan RSA DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 16:12:15
74. STEWART Jake GBR GREAT BRITAIN 16:12:20
75. FOUCHE James NZL TEAM WIGGINS 16:12:25
76. PIDCOCK Thomas GBR TEAM WIGGINS 16:12:31
77. BATSAIKHAN Tegshbayar MGL 16:14:34
78. AASHEIM Aksel Fischer NOR JOKER ICOPAL 16:14:38
79. KUZMIN Anton KAZ ASTANA CITY 16:15:04
80. ARCHIBOLD Franklin PAN 16:15:15
81. CASTRIQUE Jonas BEL 16:15:16
82. MURIAS Jakub POL 16:15:36
83. WILLIAMS Stephen GBR SEG RACING ACADEMY 16:16:28
84. DELACROIX Théo FRA 16:16:43
85. DEBONS Antoine SUI SWITZERLAND 16:17:08
86. BOSMANS Wietse BEL CORENDON - CIRCUS 16:18:12
87. SELENATI Nico SUI AKROS - RENFER SA 16:19:02
88. CASTELLARNAU Florent FRA 16:19:20
89. LOUVET Louis FRA 16:20:31
90. CHAMPION Thomas FRA 16:21:33
91. MEEUSEN Tom BEL CORENDON - CIRCUS 16:21:51
92. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16:22:24
93. O'LOUGHLIN Michael IRL TEAM WIGGINS 16:23:24
94. MEISEN Marcel GER CORENDON - CIRCUS 16:23:41
95. PORZNER Manuel GER TIROL CYCLING TEAM 16:24:29
96. JUNTUNEN Antti Jussi FIN 16:24:46
97. DEBEAUMARCHE Nicolas FRA 16:27:28
98. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 16:28:17
99. COSTA Andrea FRA 16:28:45
100. BROCKHOFF Jan GER LEOPARD PRO CYCLING 16:30:41
101. CARLINI Ettore ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:30:43
102. BEARD Cameron USA UNITED STATES OF AMERICA 16:30:52
103. RIGOLLOT Mathieu FRA 16:31:06
104. KOOISTRA Marten NED SEG RACING ACADEMY 16:32:38
105. HOLSTAD Ludvik Aspelund NOR JOKER ICOPAL 16:32:58
106. CARAMEL Mathieu FRA 16:33:14
107. PAGE Dylan SUI SWITZERLAND 16:34:45
108. VOISARD Yannis SUI AKROS - RENFER SA 16:34:56
109. MEEUS Jordi BEL SEG RACING ACADEMY 16:37:05
110. SUTER Joel SUI AKROS - RENFER SA 16:38:15
111. BOSTOCK Matthew GBR GREAT BRITAIN 16:38:50
112. STITES Tyler USA UNITED STATES OF AMERICA 16:42:05
113. MOSTOV Zeke USA UNITED STATES OF AMERICA 16:44:45
114. TERRASSON Pierre FRA 16:49:10
115. VITIELLO Angelo ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:55:26
116. CHATELUS Axel FRA 16:55:59









--- advertisement ---