Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Flèche du Sud 2018 (2.2)
Luxembourg  /  9 May - 13 May

Edition: 69 (666.7 Km)
Winner: MARCHAND Gianni

2017    


Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. MARCHAND Gianni BEL CIBEL - CEBON 15:09:43
2. RABITSCH Stephan AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 15:09:53
3. JANSSENS Jimmy BEL CIBEL - CEBON 15:09:53
4. KRON Andreas Lorentz DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 15:10:41
5. DE LAAT Jasper NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 15:10:51
6. STEIMLE Jannik GER TEAM VORARLBERG SANTIC 15:10:51
7. KERKHOF Tim NED DESTIL - PARKHOTEL VALKENBURG 15:10:51
8. LEYDER Pit LUX LEOPARD PRO CYCLING 15:10:51
9. DE JONGE Maarten NED MONKEY TOWN CONTINENTAL TEAM 15:10:51
10. ISERBYT Eli BEL MARLUX - BINGOAL 15:10:51
11. OTTEMA Rick NED ALECTO CYCLINGTEAM 15:10:51
12. HOLLER Nikodemus GER BIKE AID 15:10:51
13. POGAČAR Tadej SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 15:10:51
14. SANTORO Antonio ITA MONKEY TOWN CONTINENTAL TEAM 15:10:51
15. LISSON Christoffer DEN BHS - ALMEBORG BORNHOLM 15:10:51
16. CHURSIN Pavel RUS DESTIL - PARKHOTEL VALKENBURG 15:10:51
17. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 15:10:51
18. THIÈRY Cyrille SUI 15:10:51
19. LÜSCHER Damian SUI 15:10:51
20. KRUL Stef NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 15:10:51
21. REUTIMANN Matthias SUI 15:10:51
22. BURGAUDEAU Mathieu FRA 15:10:51
23. MONIQUET Sylvain BEL AGO - AQUA SERVICE 15:10:51
24. MANAKOV Viktor RUS 15:10:51
25. VANTHOURENHOUT Michael BEL MARLUX - BINGOAL 15:10:51
26. KLARIS Magnus Bak DEN BHS - ALMEBORG BORNHOLM 15:10:51
27. COBBAERT Robby BEL CIBEL - CEBON 15:10:51
28. EIBEGGER Markus AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 15:10:51
29. GREGAARD WILSLY Jonas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 15:10:51
30. PAUWELS Kevin BEL MARLUX - BINGOAL 15:10:51
31. DIELEMAN Michiel BEL CIBEL - CEBON 15:10:51
32. TEUGELS Lennert BEL CIBEL - CEBON 15:10:51
33. PIJOURLET Louis FRA 15:11:06
34. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 15:11:12
35. ZOIDL Riccardo AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 15:11:13
36. OOSTRA Folkert NED ALECTO CYCLINGTEAM 15:11:18
37. NEKRASOV Denis RUS 15:11:41
38. PETELIN Jan LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 15:12:30
39. KRÄHEMANN Raphael SUI 15:16:23
40. FORTIN Filippo ITA TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 15:16:27
41. MAITRE Florian FRA 15:16:27
42. HAYTER Ethan GBR 15:16:27
43. VAN LUIJK Sven NED MONKEY TOWN CONTINENTAL TEAM 15:16:27
44. NIELSEN Andreas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 15:16:27
45. WIRTGEN Luc LUX LEOPARD PRO CYCLING 15:16:27
46. FRIESECKE Gian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 15:16:27
47. DOETS Marco NED ALECTO CYCLINGTEAM 15:16:27
48. HOOGHIEMSTER René NED ALECTO CYCLINGTEAM 15:16:27
49. DUIUNOV Vladislav RUS 15:16:27
50. ERSHOV Artur RUS 15:16:27
51. BREGNHØJ Mathias DEN BHS - ALMEBORG BORNHOLM 15:16:27
52. GREGER Steffen Hannes GER 15:16:27
53. VAN DER TUUK Danny NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 15:16:27
54. RIVIERE David FRA 15:16:27
55. PAUMANN Fabian SUI 15:16:36
56. VERMEER Tom NED TEAM DIFFERDANGE LOSCH 15:16:36
57. BOSCH Manuel AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 15:16:41
58. WEYRICH Maxime LUX 15:16:41
59. VANTHOURENHOUT Dieter BEL MARLUX - BINGOAL 15:16:46
60. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 15:16:57
61. JOSEPH Thomas BEL MARLUX - BINGOAL 15:16:59
62. HILL Benjamin AUS LJUBLJANA GUSTO XAURUM 15:18:04
63. REYNDERS Jens BEL LEOPARD PRO CYCLING 15:18:41
64. DE LANGE Thijs NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 15:19:24
65. KLEIMAN Wim NED MONKEY TOWN CONTINENTAL TEAM 15:19:40
66. DOMBROWSKI Frederik GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 15:19:55
67. RUSNAC Maxim MDA TEAM DIFFERDANGE LOSCH 15:20:06
68. DEKKER Sjors NED ALECTO CYCLINGTEAM 15:20:42
69. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING 15:21:50
70. DEBUY Anthony BEL AGO - AQUA SERVICE 15:22:31
71. BEARD Cameron USA DESTIL - PARKHOTEL VALKENBURG 15:22:31
72. WALLS Matthew GBR 15:22:32
73. BERNARD Enzo FRA 15:22:32
74. MOLENAAR Alex NED DESTIL - PARKHOTEL VALKENBURG 15:22:32
75. KRIZEK Matthias AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 15:22:32
76. RAPPO Anthony SUI 15:22:32
77. TOUDAL Emil DEN BHS - ALMEBORG BORNHOLM 15:22:32
78. NEUHAUSER Marcel AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 15:22:32
79. CHIKATANI Ryo JPN TEAM BRIDGESTONE CYCLING 15:23:20
80. IMAMURA Shunsuke JPN TEAM BRIDGESTONE CYCLING 15:23:20
81. PISKUNOV Maksim RUS 15:24:13
82. MANDRYSCH John GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 15:24:13
83. PLUTO Martin LAT 15:24:13
84. DONDERS Jelle BEL TEAM DIFFERDANGE LOSCH 15:24:13
85. ZOBRIST Manuel SUI 15:24:13
86. RAPPS Dario GER 15:24:13
87. COENEN Dennis BEL CIBEL - CEBON 15:24:13
88. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 15:24:13
89. HOLBACH Fabian GER 15:24:13
90. ORCEAU Clement FRA 15:24:13
91. BICHLMANN Daniel GER BIKE AID 15:24:13
92. VAN WIJK Oscar NED DESTIL - PARKHOTEL VALKENBURG 15:24:13
93. JØRGENSEN Mathias Norsgaard DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 15:24:13
94. BUSKERMOLEN Jordy NED MONKEY TOWN CONTINENTAL TEAM 15:24:13
95. DIEDERICH Tim LUX 15:24:13
96. GUEX Quentin SUI 15:24:44
97. VAN DER KOOIJ Bas NED ALECTO CYCLINGTEAM 15:24:54
98. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 15:25:45
99. VAN ENGELEN Adne NED BIKE AID 15:25:55
100. LECHNER Patrick GER BIKE AID 15:26:03
101. RUČIGAJ Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 15:26:43
102. VAN DER HORST Dennis NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 15:27:15
103. SCHREIBER Félix LUX 15:28:16
104. SPENGLER Mario SUI LEOPARD PRO CYCLING 15:29:13
105. DEKKER David NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 15:29:43
106. HEIDERSCHEID Colin LUX TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 15:30:19
107. HASHIMOTO Eiya JPN TEAM BRIDGESTONE CYCLING 15:31:11
108. BOSTOCK Matthew GBR 15:32:22
109. POTOČKI Viktor CRO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 15:34:31
110. CLAUSEN Patrick DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 15:36:24
111. BALLABIO Giacomo ITA 15:37:58
112. JÄGER Patrick AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 15:38:21
113. JERMAN Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 15:38:31
114. THIÉBAUD Valère SUI 15:46:32
115. DIENER Mike LUX 15:47:34
116. SCHÜTZ Carl SUI 15:48:11
117. GARCIA SAUBI Guillem ESP DESTIL - PARKHOTEL VALKENBURG 15:50:47
118. LEPPERT Andreas GER 15:53:47
119. HANADA Kiyomasa JPN 15:59:38
120. ZETZSCHE Luka GER 16:02:53








--- advertisement ---