Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Loir et Cher E Provost 2019 (2.2)
(Tour du Loir-et-Cher)
France  /  17 April - 21 April

Edition: 60 (863.0 Km)
Winner: BARTA Jan

2018    



Winners of the Race
Jan Barta CZE


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. B┴RTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 20h07'51''
2. JOHANSEN Julius DEN TEAM COLOQUICK 20h07'53''
3. KRUL Stef NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 20h07'56''
4. SHAW James GBR SWIFTCARBON PRO CYCLING 20h07'57''
5. PATERSKI Maciej POL WIBATECH MERX 20h07'58''
6. LIENHARD Fabian SUI IAM EXCELSIOR 20h07'59''
7. GOOSSENS Kobe BEL 20h08'12''
8. PELLAUD Simon SUI IAM EXCELSIOR 20h08'54''
9. DE KLEIJN Arvid NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 20h09'25''
10. DEBEAUMARCHE Nicolas FRA 20h09'25''
11. THWAITES Scott GBR VITUS PRO CYCLING P / B BROTHER UK 20h09'38''
12. GULDHAMMER Rasmus DEN TEAM WAOO 20h09'38''
13. SCHULTZ Jesper DEN TEAM WAOO 20h09'38''
14. SLATER Alistair GBR VITUS PRO CYCLING P / B BROTHER UK 20h09'38''
15. VANDENABEELE Henri BEL 20h09'38''
16. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR 20h09'38''
17. VAN DEN DOOL Jens NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 20h09'43''
18. KAŇKOVSKŢ Alois CZE ELKOV - AUTHOR 20h09'45''
19. MANDRYSCH John GER P & S METALLTECHNIK 20h09'49''
20. BAX Sjoerd NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 20h09'49''
21. RAIBAUD Jimmy FRA 20h09'49''
22. ERIKSSON Jacob SWE SWEDEN 20h09'49''
23. GUICHARD Mickael FRA 20h09'49''
24. VAN DEN BERG Lars NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 20h10'02''
25. CASSAERT Loran BEL 20h10'02''
26. RESELL Erik Nordsaeter NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 20h10'02''
27. SCOTT Jacob GBR SWIFTCARBON PRO CYCLING 20h10'02''
28. NEUMAN Dominik CZE ELKOV - AUTHOR 20h10'02''
29. MARIAULT Axel FRA 20h10'02''
30. BUDIAK Anatolii UKR WIBATECH MERX 20h10'08''
31. VANHOOF Ward BEL 20h10'10''
32. AVOINE KÚvin FRA 20h10'11''
33. VAN DALEN Jason NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P / B MANTEL 20h10'12''
34. COUANON Jonathan FRA 20h10'15''
35. TELLIER Luc FRA 20h10'15''
36. JULLIEN Anthony FRA 20h10'25''
37. CONSTANTIN Baptiste FRA 20h10'40''
38. WILLIAMS Peter GBR SWIFTCARBON PRO CYCLING 20h11'01''
39. AKHMETOV Galym KAZ ASTANA CITY 20h11'01''
40. GROLLEAU Quentin FRA 20h11'01''
41. EINHORN Itamar ISR 20h11'10''
42. PEREIRA Florent FRA 20h11'10''
43. STARK Immanuel GER P & S METALLTECHNIK 20h11'12''
44. MONTAUBAN JÚrÚmy FRA 20h11'17''
45. LUNDGREN Isac SWE SWEDEN 20h11'27''
46. HYLDGAARD JEPPESEN Andreas DEN TEAM WAOO 20h11'37''
47. KENWAY Adam GBR VITUS PRO CYCLING P / B BROTHER UK 20h11'50''
48. RACAULT Ronan FRA 20h12'07''
49. GRIGNARD SÚbastien BEL 20h12'41''
50. SCHORMAIR Fabian GER P & S METALLTECHNIK 20h12'44''
51. SKAARSETH Anders NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 20h12'48''
52. CHRISTIANSEN Steffen Munk DEN TEAM COLOQUICK 20h13'00''
53. BERGSTRÍM FRISK Erik SWE SWEDEN 20h13'20''
54. VERGER Simon FRA 20h13'46''
55. RONDEAU Fabien FRA 20h14'19''
56. MORTENSEN Martin DEN TEAM WAOO 20h14'42''
57. CHAMPOUSSIN ClÚment FRA 20h14'57''
58. LARSEN Richard SWE SWEDEN 20h15'37''
59. LUCHSHENKO Sergey KAZ ASTANA CITY 20h15'40''
60. GRONDIN Donavan Vincent FRA FRANCE 20h15'41''
61. PAGE Dylan SUI IAM EXCELSIOR 20h15'44''
62. MOSES Thomas GBR MADISON GENESIS 20h15'46''
63. PYM George GBR MADISON GENESIS 20h15'53''
64. SKJERPING Kristoffer NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 20h16'31''
65. PASTOT Vincent FRA 20h17'04''
66. BLIGAARD LYHNE Daniel DEN TEAM COLOQUICK 20h17'50''
67. DAHL Herman NOR JOKER FUEL OF NORWAY 20h17'51''
68. MOULD Jonathan GBR MADISON GENESIS 20h18'16''
69. AASHEIM Aksel Fischer NOR JOKER FUEL OF NORWAY 20h18'35''
70. GUINET Dylan FRA 20h19'05''
71. NOLDE Tobias GER P & S METALLTECHNIK 20h19'07''
72. DELPHIS Thomas FRA 20h19'28''
73. MUNDY Isaac GBR SWIFTCARBON PRO CYCLING 20h19'31''
74. WĂRENSKJOLD S°ren NOR JOKER FUEL OF NORWAY 20h20'00''
75. DUFOUR Florian FRA 20h20'05''
76. O'MAHONY Daragh IRL 20h20'16''
77. GARBET Nicolas FRA 20h20'19''
78. MOTTRAM Michael GBR VITUS PRO CYCLING P / B BROTHER UK 20h20'27''
79. HUTIN Guillaume FRA 20h20'41''
80. SVENDGAARD Michael Carbel DEN TEAM WAOO 20h20'49''
81. MAITRE Florian FRA FRANCE 20h21'18''
82. SCH─PPI Martin SUI IAM EXCELSIOR 20h21'19''
83. BLEIER Baptiste FRA 20h22'37''
84. SISR FrantiÜek CZE ELKOV - AUTHOR 20h22'38''
85. PELLEGRIN Mathieu FRA 20h23'46''
86. BRADBURY Stephen GBR SWIFTCARBON PRO CYCLING 20h24'07''
87. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR 20h24'17''
88. KUZMIN Anton KAZ ASTANA CITY 20h24'17''
89. SAGNIER ThÚo FRA 20h24'27''
90. MC DUNPHY Conn IRL 20h24'45''
91. J─GELER Robert GER P & S METALLTECHNIK 20h26'29''
92. GUEX Quentin SUI IAM EXCELSIOR 20h27'22''
93. SAUGSTAD Lars NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 20h29'17''
94. VINCENT Joris FRA 20h32'29''
95. LECAMUS LAMBERT Florentin FRA FRANCE 20h32'37''
96. BONNET Pierre FRA 20h34'10''
97. ROBBINS Tristan GBR SWIFTCARBON PRO CYCLING 20h35'02''
98. CHASSAGNE Thomas FRA 20h39'25''
99. THEVENEZ Geoffrey FRA 20h46'00''







--- advertisement ---