Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l'Oise 2018 (2.2)
(Ronde de l'Oise)
France  /  7 June - 10 June

Edition: 65 (681.7 Km)
Winner: EVENSEN Henrik

2017    

Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. EVENSEN Henrik NOR JOKER ICOPAL 16:26:27
2. WRIGHT Fred GBR GREAT BRITAIN 16:26:44
3. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 16:26:46
4. VEYHE Torkil DEN TEAM VIRTU CYCLING 16:26:48
5. HAYTER Ethan GBR GREAT BRITAIN 16:26:51
6. TOUZE Damien FRA ST MICHEL - AUBER 93 16:26:51
7. KASTRANTAS Charalampos GRE JAVA PARTIZAN 16:26:55
8. FONSECA Armindo FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 16:26:57
9. GARBET Nicolas FRA 16:26:58
10. MONCASSIN Maxence FRA 16:26:58
11. BOSTOCK Matthew GBR GREAT BRITAIN 16:27:00
12. PICOUX Maximilien BEL 16:27:01
13. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 16:27:01
14. SIMON CASULLERAS Jordi ESP BURGOS - BH 16:27:01
15. JARRIER Benoit FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 16:27:02
16. VAN DER TUUK Danny NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 16:27:02
17. CARLINI Ettore ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:27:03
18. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 16:27:04
19. LINDENBURG Jim NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 16:27:06
20. GULDHAMMER Rasmus DEN TEAM VIRTU CYCLING 16:27:06
21. KESSLER Robert William GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:27:06
22. SALAS ZORROZUA Ibai ESP BURGOS - BH 16:27:06
23. HAGEN Carl Fredrik NOR 16:27:06
24. BUCHÁČEK Tomáš CZE ELKOV - AUTHOR 16:27:06
25. JAKIN Alo EST ST MICHEL - AUBER 93 16:27:06
26. RUSNAC Maxim MDA TEAM DIFFERDANGE LOSCH 16:27:06
27. THOMINET Camille FRA ST MICHEL - AUBER 93 16:27:06
28. HNÍK Karel CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 16:27:06
29. SCHEIRE Ruben BEL TARTELETTO - ISOREX 16:27:06
30. DASSONVILLE Flavien FRA ST MICHEL - AUBER 93 16:27:06
31. RUIJGH Rob NED TARTELETTO - ISOREX 16:27:06
32. GOUAULT Pierre FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:27:06
33. JOLY Thomas FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:27:06
34. BALDO Nicolas FRA ST MICHEL - AUBER 93 16:27:06
35. DAHL Herman NOR JOKER ICOPAL 16:27:20
36. KRUL Stef NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 16:27:20
37. WELTEN Bram NED TEAM FORTUNEO - SAMSIC 16:27:22
38. FREHEN Jérémy BEL AGO - AQUA SERVICE 16:27:26
39. SAMPARISI Nicolas ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:27:26
40. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 16:27:28
41. PENVEN Clément FRA 16:27:29
42. KRAGH ANDERSEN Asbjřrn DEN TEAM VIRTU CYCLING 16:27:30
43. VAN DER HORST Dennis NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 16:27:31
44. ONESTI Emanuele ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:27:31
45. VAN BAKEL Robbie NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 16:27:31
46. WESTMATTELMANN Daniel GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:27:31
47. VALVASORI Larry LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 16:27:31
48. SCHORMAIR Fabian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:27:31
49. MENDES José POR BURGOS - BH 16:27:31
50. GAROSIO Andrea ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:27:31
51. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:27:31
52. HOEM Bjřrn Tore NOR JOKER ICOPAL 16:27:31
53. LEWIS Adam GBR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 16:27:31
54. LAMB Ross GBR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 16:28:09
55. PETIT Tomas BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 16:28:16
56. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 16:28:16
57. PIRY Christopher FRA 16:28:16
58. RÓZSA Balázs HUN TEAM DIFFERDANGE LOSCH 16:29:11
59. SAGNIER Théo FRA 16:29:16
60. HENN Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:29:22
61. KONWA Piotr POL ELKOV - AUTHOR 16:30:11
62. STEWART Jake GBR GREAT BRITAIN 16:30:59
63. ANTI Enzo FRA 16:31:05
64. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 16:31:37
65. DERNIES Tom BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:31:57
66. VERMEULEN Emiel BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:33:07
67. WINTER Laurin GER TEAM DIFFERDANGE LOSCH 16:33:16
68. KŘRNER Max Emil Boholm NOR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 16:33:16
69. RAID Risto EST 16:33:46
70. DE LANGE Thijs NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 16:34:23
71. WALLS Matthew GBR GREAT BRITAIN 16:34:37
72. PSZCZOLARSKI Wojciech POL PARDUS - TUFO PROSTEJOV 16:34:41
73. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 16:35:29
74. RŘINĹS Fritjof NOR 16:37:02
75. LEVARLET Guillaume FRA ST MICHEL - AUBER 93 16:37:05
76. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 16:38:29
77. CANT Jelle BEL TARTELETTO - ISOREX 16:39:51
78. VERHELST Louis BEL TARTELETTO - ISOREX 16:40:19
79. BARTA Tomas CZE 16:40:39
80. BETTINI Francesco ITA D'AMICO UTENSILNORD 16:43:51
81. MAFFEIS Dany FRA 16:44:20
82. HOLT Joe GBR GREAT BRITAIN 16:45:06
83. DE SY Vincent BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 16:45:12
84. ROSSINI Quentin FRA 16:45:13
85. PAQUOT Tom BEL AGO - AQUA SERVICE 16:45:26
86. DE WINTER Gordon BEL AGO - AQUA SERVICE 16:45:27
87. TROY Arthur FRA 16:45:33
88. SEYNAEVE Lander BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:45:34
89. NICOLAS Théo FRA 16:46:53
90. ARIMONT Charlie BEL AGO - AQUA SERVICE 16:48:16
91. RENWICK Wilson GBR JAVA PARTIZAN 16:50:24







--- advertisement ---