Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l'Espoir 2019 (2.Ncup)
Cameroon  /  4 February - 9 February

Edition: 1 (403.9 Km)
Winner: DEBESAY ABREHAM Yakob

   

Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. DEBESAY ABREHAM Yakob ERI ERITREA 08h37'13''
2. MEBRAHTOM Natnael ERI ERITREA 08h38'03''
3. MONTENEGRO Santiago ECU ECUADOR 08h38'44''
4. QUINTEROS Alexis ECU ECUADOR 08h38'46''
5. TESFAZION OCBIT Natnael ERI ERITREA 08h39'22''
6. HARO Wilson ECU ECUADOR 08h39'29''
7. MATSUDA Shoi JPN JAPAN 08h39'37''
8. EBRAHIM Redwan ETH ETHIOPIA 08h40'28''
9. SABBAHI Lahcen MAR MOROCCO 08h41'00''
10. ABREHA Negasi ETH ETHIOPIA 08h41'07''
11. EJGU Million Beza ETH ETHIOPIA 08h41'35''
12. GERRITS Ben NED 08h41'39''
13. MANIZABAYO Eric RWA RWANDA 08h41'43''
14. CARVALHO Gonçalo POR PORTUGAL 08h41'59''
15. MAYER Alexandre MRI MAURITIUS 08h43'36''
16. HAKIRUWIZEYE Samuel RWA RWANDA 08h43'52''
17. HABTEMICHAEL Daniel ERI ERITREA 08h44'03''
18. SALAS ROBLEDO Juan Eduardo ARG ARGENTINA 08h44'25''
19. DAUMONT Paul BUR BURKINA FASO 08h46'04''
20. KIBREAB Filipos ERI ERITREA 08h46'30''
21. OMAE Kakeru JPN JAPAN 08h47'57''
22. SALGUEIRO Carlos POR PORTUGAL 08h49'09''
23. SILVA MAGALHÃES Jorge Daniel POR PORTUGAL 08h49'19''
24. MUGISHA Moise RWA RWANDA 08h49'42''
25. CHEBLAOUI Oussama ALG ALGERIA 08h50'03''
26. BRITO CAMPOS Francisco Joaquim POR PORTUGAL 08h50'09''
27. HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan ETH ETHIOPIA 08h50'55''
28. TEWELDE Robel ERI ERITREA 08h51'35''
29. REDY Dylan MRI MAURITIUS 08h52'17''
30. EL BASRI Soufiane MAR MOROCCO 08h53'09''
31. MEHAGNOUL Marc NED 08h53'31''
32. KAKIZAKI Eugene JPN JAPAN 08h57'16''
33. NKURUNZIZA Yves RWA RWANDA 08h57'57''
34. BDADOU Youssef MAR MOROCCO 08h58'43''
35. KOSSOKO Sadikou CMR CAMEROON 08h58'52''
36. RUBERWA Jean Damascene RWA RWANDA 08h59'32''
37. Kammoun Khaled TUN TUNISIA 09h00'09''
38. RODRIGUEZ Santiago Agustin ARG ARGENTINA 09h01'24''
39. MONTENEGRO FARINANGO Lenin Javier ECU ECUADOR 09h02'33''
40. GEBREWAHD Tamrat Meresa ETH ETHIOPIA 09h03'00''
41. WATANABE Ayumu JPN JAPAN 09h03'21''
42. KONE Souleymane BUR BURKINA FASO 09h04'37''
43. VOUKENG KEMTSOP Ismael CMR CAMEROON 09h05'35''
44. HAMZA Yacine ALG ALGERIA 09h06'05''
45. OUSSIFI Mohamed Amine TUN TUNISIA 09h06'09''
46. RIGGOU Mohammed MAR MOROCCO 09h06'29''
47. NZAFASHWANAYO Jean Claude RWA RWANDA 09h09'15''
48. LOPES Pedro POR PORTUGAL 09h11'25''
49. BENGAYOU Abdelraouf ALG ALGERIA 09h13'24''
50. ANDRE Jeanlito MRI MAURITIUS 09h15'16''
51. ROUGIER-LAGANE Christopher MRI MAURITIUS 09h15'25''
52. Kamdem Fodjo Jordan CMR CAMEROON 09h16'03''
53. ISHIHARA Yuki JPN JAPAN 09h17'20''
54. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 09h17'43''
55. KUERE NOUNAWE Rodrigue Eric CMR CAMEROON 09h23'30''
56. DIALLO Sadou BUR BURKINA FASO 09h24'45''
57. PRISO LOBE Alain Junior CMR CAMEROON 09h27'23''
58. KOUAME Konan Olivier CIV COTE D'IVOIRE 09h30'40''
59. KOUADIO Kouamé Antoine CIV COTE D'IVOIRE 09h33'51''
60. NIKIEMA Bachirou BUR BURKINA FASO 09h37'47''
61. ESSABBANY Abdelillah MAR MOROCCO 09h40'19''
62. OUEDRAOGO Daouda BUR BURKINA FASO 09h43'28''







--- advertisement ---