Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de Normandie 2018 (2.2)
France  /  19 March - 25 March

Edition: 38 (1080.0 Km)
Winner: STEWART Thomas

2017    
2019



Videos (4)
Winners of the Race




Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. STEWART Thomas GBR JLT CONDOR 25h36'17''
2. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING 25h36'18''
3. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER ICOPAL 25h36'18''
4. VAN DEN BERG Julius NED SEG RACING ACADEMY 25h36'20''
5. AAEN Jonas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 25h36'22''
6. VAN DALEN Jason NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 25h36'26''
7. VINJEBO Emil Nygaard DEN TEAM COLOQUICK 25h36'26''
8. TRONDSEN Trond Håkon NOR TEAM COOP 25h36'31''
9. MURPHY John USA HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 25h36'37''
10. GIBSON Matthew GBR JLT CONDOR 25h36'43''
11. LIENHARD Fabian SUI HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 25h36'44''
12. BOL Cees NED SEG RACING ACADEMY 25h36'49''
13. NIELSEN Nicolai Philip Brøchner DEN HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 25h36'56''
14. HAGEN Krister NOR TEAM COOP 25h36'58''
15. ARIESEN Jacob Willem NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 25h37'00''
16. ORCEAU Clement FRA 25h37'00''
17. SWIFT Connor GBR MADISON GENESIS 25h37'04''
18. ASGREEN Kasper DEN TEAM VIRTU CYCLING 25h37'07''
19. TIMMERMANS Justin NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 25h37'07''
20. HORTON Tobyn GBR MADISON GENESIS 25h37'08''
21. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 25h37'08''
22. PICOUX Maximilien BEL 25h37'10''
23. CAMACHO DEL FRESNO Juan ESP POLARTEC KOMETA 25h37'10''
24. KRAGH ANDERSEN Asbjørn DEN TEAM VIRTU CYCLING 25h37'10''
25. MOLLY Kenny BEL AGO - AQUA SERVICE 25h37'10''
26. MILLASSEAU Guillaume FRA 25h37'10''
27. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 25h37'10''
28. PATOUX Cyrille FRA 25h37'10''
29. SLATER Alistair GBR JLT CONDOR 25h37'10''
30. BUCHÁČEK TomᚠCZE ELKOV - AUTHOR 25h37'10''
31. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 25h37'10''
32. EISING Tijmen NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 25h37'10''
33. HOELGAARD Markus NOR JOKER ICOPAL 25h37'10''
34. SCHÄPPI Martin SUI 25h37'10''
35. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 25h37'10''
36. HÖÖG Gustav SWE TEAM COOP 25h37'10''
37. HAGEN Carl Fredrik NOR JOKER ICOPAL 25h37'21''
38. MANAKOV Viktor RUS RUSSIAN FEDERATION 25h39'57''
39. BRYON Miguel USA HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 25h40'51''
40. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 25h41'02''
41. GARBET Nicolas FRA 25h42'29''
42. PONS Gaëtan LUX LEOPARD PRO CYCLING 25h43'00''
43. DEBUY Anthony BEL AGO - AQUA SERVICE 25h43'00''
44. BAUDE Arthur BEL AGO - AQUA SERVICE 25h43'00''
45. LENDERINK Peter NED SEG RACING ACADEMY 25h43'00''
46. GREGAARD WILSLY Jonas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 25h43'09''
47. BANUSCH Richard GER LKT TEAM BRANDENBURG 25h43'11''
48. RESELL Erik Nordsaeter NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 25h43'11''
49. DE LAAT Jasper NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 25h44'17''
50. GUEX Quentin SUI 25h44'34''
51. FLAKSIS Andzs LAT HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 25h46'33''
52. MAAS Jan NED SEG RACING ACADEMY 25h46'41''
53. PROSTOKSHIN Andrey RUS RUSSIAN FEDERATION 25h47'38''
54. BELLIA Matteo ITA 25h47'48''
55. KRASILNIKAU Andrei BLR HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 25h47'50''
56. JANSSEN Adriaan NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 25h48'03''
57. SCHULTZ Jesper DEN TEAM VIRTU CYCLING 25h48'19''
58. CLAUSEN Patrick DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 25h48'23''
59. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 25h48'43''
60. HAMELINK Jasper NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 25h48'43''
61. ERSHOV Artur RUS RUSSIAN FEDERATION 25h49'09''
62. VEYHE Torkil DEN TEAM VIRTU CYCLING 25h50'10''
63. MCEVOY Jonathan GBR MADISON GENESIS 25h50'55''
64. KULSET Kristian NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 25h50'56''
65. MOSCHETTI Matteo ITA POLARTEC KOMETA 25h51'48''
66. BUGTER Luuc NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 25h52'05''
67. BOKELOH Jonas GER LKT TEAM BRANDENBURG 25h52'08''
68. VON FOLSACH Casper DEN TEAM COLOQUICK 25h52'08''
69. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 25h52'08''
70. HALLER Patrick GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 25h52'24''
71. SEVILLA LOPEZ Diego Pablo ESP POLARTEC KOMETA 25h52'57''
72. WILLIAMS Stephen GBR SEG RACING ACADEMY 25h53'18''
73. RIVIERE David FRA 25h53'20''
74. VANGSTAD Andreas NOR JOKER ICOPAL 25h53'24''
75. LEPLINGARD Antoine FRA 25h53'53''
76. RAPPO Anthony SUI 25h53'53''
77. HAČECKÝ Vojtech CZE ELKOV - AUTHOR 25h54'15''
78. FRANCK Eamon Lucas USA DELTA CYCLING ROTTERDAM 25h55'43''
79. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 25h56'06''
80. BENDIXEN Louis DEN TEAM COOP 25h56'56''
81. GUERIN Camille FRA 25h57'19''
82. LINDENBURG Jim NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 25h58'16''
83. SUKHOV Maxim RUS RUSSIAN FEDERATION 25h58'24''
84. BOUWMANS Dylan NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 25h58'25''
85. KAŇKOVSKÝ Alois CZE ELKOV - AUTHOR 25h58'39''
86. LALOUETTE Kévin FRA 25h59'06''
87. BLIGAARD LYHNE Daniel DEN TEAM COLOQUICK 25h59'10''
88. MOSIN Sergey RUS RUSSIAN FEDERATION 25h59'36''
89. HABTOM TEKLE Awet ERI POLARTEC KOMETA 25h59'50''
90. CARPENTIER Adrien FRA 26h00'04''
91. TRÆEN Torstein NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 26h00'41''
92. DUIUNOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 26h00'50''
93. SPENGLER Mario SUI LEOPARD PRO CYCLING 26h02'15''
94. TSCHERNOSTER Jan GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 26h03'39''
95. RIMASSON Adrien FRA 26h04'38''
96. HARDAHL Anders DEN TEAM COLOQUICK 26h04'52''
97. FORFANG Ole NOR JOKER ICOPAL 26h05'19''
98. CHRISTIANSEN Steffen Munk DEN TEAM COLOQUICK 26h05'49''
99. RONDEAU Fabien FRA 26h05'49''
100. VERARDO Yoan FRA 26h07'40''
101. MØRCH KONGSTAD Tobias DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 26h07'45''
102. PRIMAS Nicolas FRA 26h07'45''
103. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 26h08'39''
104. GAZZOLI Michele ITA POLARTEC KOMETA 26h08'51''
105. DEBONS Antoine SUI 26h09'15''
106. JØRGENSEN Christian Moberg DEN TEAM COLOQUICK 26h09'38''
107. TULNER Rens NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 26h09'51''
108. CUMING Michael GBR MADISON GENESIS 26h10'43''
109. BENNETT Stéfan FRA 26h11'19''
110. HAVOT Sébastien FRA 26h11'23''
111. RØNNING VINTHER Troels DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 26h12'17''
112. GAILLARD Marlon FRA 26h12'27''
113. HANDLEY Richard GBR MADISON GENESIS 26h13'09''
114. REUTTER Sven GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 26h13'48''
115. NOLDE Tobias GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 26h14'42''
116. MEEUS Jordi BEL SEG RACING ACADEMY 26h15'12''
117. GULLEN James GBR JLT CONDOR 26h17'50''
118. ROUEIL Jules FRA 26h18'55''
119. HATTIER Bruno FRA 26h22'03''
120. ATKINS George GBR MADISON GENESIS 26h28'42''
121. URRUTY Maxime FRA 26h32'39''
122. NICOLAS Théo FRA 26h33'14''
123. MALCHAREK Moritz GER LKT TEAM BRANDENBURG 26h45'34''







--- advertisement ---