Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol 2017 (2.HC)
(Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol)
Spain  /  15 February - 19 February

Edition: 63 (677.6 Km)
Winner: VALVERDE BELMONTE Alejandro

2016    
2018


Videos (5)
Winners of the Race




Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 17:12:23
2. CONTADOR VELASCO Alberto TFS 00:00:01
3. PINOT Thibaut FDJ 00:00:06
4. POELS Wouter SKY 00:00:21
5. ROSA Diego SKY 00:00:45
6. LANDA MEANA Mikel SKY 00:00:48
7. REICHENBACH Sébastien FDJ 00:00:52
8. URAN URAN Rigoberto CDT 00:01:29
9. CINK Ondrej TBM 00:01:48
10. MORENO BAZAN Javier TBM 00:01:50
11. WEENING Pieter RNL 00:01:57
12. BARGUIL Warren SUN 00:02:04
13. NIEVE ITURALDE Mikel SKY 00:02:27
14. VANENDERT Jelle LTS 00:03:46
15. OOMEN Sam SUN 00:03:47
16. DE TIER Floris TLJ 00:03:53
17. FIRSANOV Serguei GAZ 00:04:13
18. CLEMENT Stef TLJ 00:04:29
19. PRADES REVERTE Eduard CJR 00:04:48
20. DE CLERCQ Bart LTS 00:04:52
21. TEN DAM Laurens SUN 00:04:59
22. SKJOESTAD LUNKE Sindre SUN 00:04:59
23. SCHLEGEL Michal CCC 00:05:12
24. RIESEBEEK Oscar RNL 00:05:12
25. BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS 00:05:25
26. CARDOSO Andre Fernando S. Martins TFS 00:05:29
27. BELDA GARCIA David BUR 00:05:36
28. MINNAARD Marco WGG 00:06:13
29. TOLHOEK Antwan TLJ 00:08:04
30. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 00:08:19
31. VAN DER LIJKE Nick RNL 00:08:33
32. BONNAFOND Guillaume COF 00:08:53
33. DE BUYST Jasper LTS 00:08:56
34. DE LA PARTE GONZALEZ Victor MOV 00:09:42
35. HIRT Jan CCC 00:09:56
36. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:09:57
37. SÁEZ BENITO Hector CJR 00:10:09
38. FELLINE Fabio TFS 00:10:14
39. ZUBELDIA AGIRRE Haimar TFS 00:10:38
40. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka MOV 00:11:26
41. OWSIAN Lukasz CCC 00:11:39
42. CARTHY Hugh CDT 00:12:00
43. BUDDING Martijn RNL 00:12:29
44. MORABITO Steve FDJ 00:13:00
45. SICARD Romain DEN 00:13:32
46. MARCZYNSKI Tomasz LTS 00:13:46
47. LUDVIGSSON Tobias FDJ 00:13:57
48. LOPEZ GARCIA David SKY 00:14:34
49. ROSSETTO Stéphane COF 00:14:38
50. ARANBURU DEBA Alex CJR 00:16:02
51. NEILANDS Krists ICA 00:16:55
52. LIETAER Eliot SVB 00:16:59
53. HAGA Chad SUN 00:17:26
54. DEVOLDER Stijn VWA 00:18:06
55. FROHLINGER Johannes SUN 00:18:29
56. MERINO CORTAZAR Igor BUR 00:19:26
57. PLUCINSKI Leszek CCC 00:19:27
58. CLARKE Simon CDT 00:19:36
59. HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus TFS 00:19:49
60. VAN DEN BROECK Jurgen TLJ 00:20:20
61. DUYN Huub VWA 00:20:25
62. PATERSKI Maciej CCC 00:20:35
63. MOLINA CANET Antonio CJR 00:21:15
64. BROWN Nathan CDT 00:21:44
65. PREIDLER Georg SUN 00:21:45
66. KOREN Kristjan CDT 00:21:53
67. WELLENS Tim LTS 00:22:04
68. KIRYIENKA Vasil SKY 00:22:13
69. NOVAK Domen TBM 00:22:14
70. TULIK Angelo DEN 00:22:43
71. IRISARRI RINCON Jon CJR 00:22:52
72. SALAS Ibai BUR 00:23:11
73. CAMPENAERTS Victor TLJ 00:25:13
74. FARAZIJN Maxime SVB 00:25:19
75. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:25:40
76. TANKINK Bram TLJ 00:25:41
77. HOELGAARD Daniel FDJ 00:26:27
78. ROLLAND Pierre CDT 00:26:30
79. VAN WINDEN Dennis ICA 00:26:38
80. SOLOMENNIKOV Andrey GAZ 00:26:46
81. KOZONTCHUK Dmitriy GAZ 00:26:58
82. SUTHERLAND Rory MOV 00:27:56
83. KNEES Christian SKY 00:28:00
84. HOFLAND Moreno LTS 00:28:07
85. KREDER Raymond RNL 00:28:50
86. LIGTHART Pim RNL 00:28:54
87. BOUDAT Thomas DEN 00:29:05
88. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 00:29:08
89. SENECHAL Florian COF 00:29:39
90. PLANCKAERT Edward SVB 00:30:49
91. GROSSSCHARTNER Felix CCC 00:30:53
92. COQUARD Bryan DEN 00:30:57
93. VAN MELSEN Kevin WGG 00:30:59
94. BONNET William FDJ 00:31:40
95. VAN DER SANDE Tosh LTS 00:32:00
96. TUREK Daniel ICA 00:32:34
97. ZAKARIN Aydar GAZ 00:33:00
98. MEURISSE Xandro WGG 00:33:22
99. ARASHIRO Yukiya TBM 00:34:00
100. HOFSTETTER Hugo COF 00:35:00
101. MORICE Julien DEN 00:35:02
102. GONZÁLEZ VELASCO Adrián EUS 00:35:07
103. LÓPEZ PARADA Daniel BUR 00:35:48
104. RÄIM Mihkel ICA 00:35:52
105. KEIZER Martijn TLJ 00:36:02
106. IRIZAR ARANBURU Markel TFS 00:37:17
107. NIBALI Antonio TBM 00:37:22
108. LE BON Johan FDJ 00:37:26
109. ANACONA Winner Anrew MOV 00:37:53
110. DE VRIES Berden RNL 00:38:46
111. GENE Yohann DEN 00:38:49
112. ARCAS PEÑA Jorge MOV 00:38:53
113. GONZÁLEZ PRIETO Aitor EUS 00:39:28
114. SAGIV Guy ICA 00:39:36
115. WALLAYS Jens SVB 00:39:42
116. RUBIO HERNANDEZ Diego CJR 00:39:51
117. OLABERRIA ARRUABARRENA Pello EUS 00:42:24
118. POLS Ruben SVB 00:42:29
119. BRANDLE Matthias TFS 00:44:02
120. MCNALLY Mark WGG 00:44:24
121. BIALOBLOCKI Marcin CCC 00:45:30
122. UDONDO SANTAMARIA Gotzon EUS 00:45:55
123. MAIKIN Roman GAZ 00:46:21
124. ROBREDO CRESPO Alvaro BUR 00:47:46








--- advertisement ---