Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour Alsace 2017 (2.2)
France  /  26 July - 30 July

(605.3 Km)
Winner: HAMILTON Lucas

2016    
2018



Leaders of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. HAMILTON Lucas AUS AUSTRALIA 15:36:12
2. HAGEN Carl Fredrik NOR JOKER ICOPAL 15:36:21
3. MCNULTY Brandon USA UNITED STATES OF AMERICA 15:36:32
4. CRAS Steff BEL 15:36:33
5. DAVIES Scott GBR TEAM WIGGINS 15:36:38
6. KNOX James GBR TEAM WIGGINS 15:36:51
7. SCHMIDT Fabien FRA 15:36:56
8. STÜSSI Colin Chris SUI ROTH - AKROS 15:37:05
9. HINDLEY Jai AUS AUSTRALIA 15:37:15
10. VEREECKEN Thomas BEL 15:37:35
11. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 15:38:11
12. TARRIDE Gregoire FRA 15:38:26
13. ROBERT Maxime FRA 15:38:49
14. HÄNNINEN Jaakko FIN 15:39:35
15. STORER Michael AUS AUSTRALIA 15:39:47
16. FREIENSTEIN Raphael GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 15:40:50
17. BARBAS Yoann FRA 15:40:53
18. CATTANEO Mattia ITA ANDRONI - SIDERMEC - BOTTECCHIA 15:40:56
19. EENKHOORN Pascal NED 15:41:15
20. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER ICOPAL 15:41:36
21. ERIKSSON Lucas SWE SEG RACING ACADEMY 15:41:42
22. ANTUNES Tiago POR 15:42:08
23. LEGROS Adrien FRA 15:42:34
24. SCHÖNBERGER Sebastian AUT TIROL CYCLING TEAM 15:43:03
25. MAAS Jan NED SEG RACING ACADEMY 15:43:53
26. BANZER Gordian SUI SWITZERLAND 15:44:47
27. WIRTGEN Tom LUX LEOPARD PRO CYCLING 15:45:45
28. PLANCKAERT Emiel BEL LOTTO SOUDAL 15:46:03
29. SOSA CUERVO Ivan Ramiro COL ANDRONI - SIDERMEC - BOTTECCHIA 15:48:10
30. ADAMIETZ Johannes GER GERMANY 15:50:07
31. BOUCHARD Geoffrey FRA 15:50:53
32. ANDERSON Edward USA UNITED STATES OF AMERICA 15:51:03
33. VERMEERSCH Gianni BEL BEOBANK - CORENDON 15:51:11
34. BALFOUR Stuart GBR 15:51:58
35. KUEN Maximilian AUT TIROL CYCLING TEAM 15:51:58
36. HENN Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 15:54:02
37. STANNARD Robert AUS AUSTRALIA 15:54:13
38. LAUBER Edouard FRA 15:54:49
39. VAN DER POEL Mathieu NED BEOBANK - CORENDON 15:57:08
40. TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL ANDRONI - SIDERMEC - BOTTECCHIA 15:57:30
41. KASPERKIEWICZ Przemyslaw POL AN POST CHAIN REACTION 15:58:22
42. TEGGART Matthew IRL AN POST CHAIN REACTION 15:58:41
43. THALMANN Roland SUI ROTH - AKROS 15:59:18
44. RÜTTIMANN Jan SUI SWITZERLAND 15:59:21
45. VAN DEN BERG Julius NED SEG RACING ACADEMY 15:59:41
46. DEWULF Stan BEL 15:59:53
47. VERWILST Aaron BEL 16:01:24
48. GUILLEMOT Frederic FRA 16:01:44
49. HONORE Mikkel Froelich DEN 16:03:11
50. SCHÄPPI Martin SUI 16:03:28
51. FORFANG Ole NOR JOKER ICOPAL 16:03:46
52. STRITZINGER Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:03:49
53. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 16:05:08
54. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING 16:06:52
55. NOWAK Florian GER GERMANY 16:07:58
56. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16:08:43
57. HALLER Patrick GER GERMANY 16:09:24
58. SYLVESTRE Yolan FRA 16:11:43
59. CHATELUS Axel FRA 16:12:13
60. AUBERT Rémi FRA 16:13:10
61. LÜSCHER Damian SUI ROTH - AKROS 16:13:32
62. GOUGH Regan NZL AN POST CHAIN REACTION 16:14:44
63. SALVADOR Enrico ITA TIROL CYCLING TEAM 16:15:19
64. SUNDERLAND Dylan AUS AUSTRALIA 16:15:25
65. WOOD Oliver GBR TEAM WIGGINS 16:15:29
66. KANTER Max GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16:16:10
67. PHILIPSEN Jasper BEL 16:16:56
68. TIETEMA Bas NED AN POST CHAIN REACTION 16:17:01
69. LIENHARD Fabian SUI SWITZERLAND 16:17:11
70. RAPPO Anthony SUI SWITZERLAND 16:17:11
71. HAILU Hailemelekot ETH 16:17:40
72. FRAPPORTI Mattia ITA ANDRONI - SIDERMEC - BOTTECCHIA 16:18:32
73. LE LAVANDIER Maxime FRA 16:19:02
74. NIEUWENHUIS Joris NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16:19:13
75. CASTELLARNAU Florent FRA 16:19:42
76. LANG Pirmin SUI ROTH - AKROS 16:20:31
77. SCHNEITER Joab SUI SWITZERLAND 16:20:32
78. MEEUSEN Tom BEL BEOBANK - CORENDON 16:21:08
79. GEORGI Etienne GBR TEAM WIGGINS 16:21:26
80. REILLY Ryan IRL 16:21:57
81. FOTI Carmelo ITA LEOPARD PRO CYCLING 16:22:06
82. SPREAFICO Matteo ITA ANDRONI - SIDERMEC - BOTTECCHIA 16:22:07
83. DYBALL Benjamin AUS ST GEORGE CONTINENTAL CYCLING TEAM 16:22:12
84. DEVAUX Thomas FRA 16:22:26
85. AGUERO RUIZ Juanjo ESP 16:22:31
86. JAMET Alexandre FRA 16:22:58
87. WALKER Joey GBR TEAM WIGGINS 16:23:19
88. MUELA GALVEZ Albert ESP AN POST CHAIN REACTION 16:23:55
89. STEWART Mark GBR AN POST CHAIN REACTION 16:24:10
90. VIENNET Ludovic FRA 16:24:12
91. SPENGLER Lukas SUI SWITZERLAND 16:25:24
92. LIONNET Aurélien FRA 16:26:22
93. MOTA PEREZ Cristian ESP 16:27:30
94. SCOTSON Callum AUS 16:27:30
95. BALLERINI Davide ITA ANDRONI - SIDERMEC - BOTTECCHIA 16:27:50
96. JENNER Samuel AUS AUSTRALIA 16:28:01
97. DRAPER Nathan GBR TEAM WIGGINS 16:28:53
98. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:29:07
99. HUGGER Jan GER GERMANY 16:29:47
100. BROCKHOFF Jan GER LEOPARD PRO CYCLING 16:29:56
101. RUTSCH Jonas GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 16:30:11
102. MEISEN Marcel GER BEOBANK - CORENDON 16:30:46
103. ROHDE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 16:31:12
104. CARAMEL Mathieu FRA 16:31:30
105. AFFINI Edoardo ITA SEG RACING ACADEMY 16:32:00
106. HUCK Alexis FRA 16:33:43
107. GARRISON Ian USA UNITED STATES OF AMERICA 16:33:54
108. WILDAUER Markus AUT TIROL CYCLING TEAM 16:35:36
109. NÕMMELA Aksel EST LEOPARD PRO CYCLING 16:36:14
110. JAKOBSEN Fabio NED SEG RACING ACADEMY 16:36:37
111. HAYTER Ethan GBR GREAT BRITAIN 16:37:06
112. VAN DER POEL David NED BEOBANK - CORENDON 16:39:58
113. BARKET Florian FRA 16:42:07








--- advertisement ---