Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Route d'Occitanie 2018 (2.1)
(Route du Sud)
France  /  14 June - 17 June

Edition: 42 (732.1 Km)
Winner: VALVERDE BELMONTE Alejandro

2017    


Winners of the Race


Last Winners







15 June / 173.00 kilometer
Stagewinner:04:07:08 VENTURINI Clément
Race leader:08:19:24 BOUHANNI Nacer

Description
Result

Classification
Stage results
1. VENTURINI Clément ALM 04:07:08
2. BOUHANNI Nacer COF 00:00:00
3. BARBERO CUESTA Carlos MOV 00:00:00
4. LAPORTE Christophe COF 00:00:00
5. LE CUNFF Kévin AUB 00:00:00
6. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:00:00
7. MAURELET Flavien AUB 00:00:00
8. GIDICH Yevgeniy AST 00:00:00
9. COQUARD Bryan VCC 00:00:00
10. LAWLESS Christopher SKY 00:00:00
11. GESBERT Elie FST 00:00:00
12. LEDANOIS Kevin FST 00:00:00
13. ABERASTURI IZAGA Jon EUS 00:00:00
14. IDJOUADIENNE Pierre RLM 00:00:00
15. TOUZÉ Damien AUB 00:00:00
16. SEIGLE Romain GFC 00:00:00
17. MEURISSE Xandro WGG 00:00:00
18. SCHULTZ Nicholas CJR 00:00:00
19. OFFREDO Yoann WGG 00:00:00
20. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:00:00
21. HIGUITA GARCIA Sergio Andres MZN 00:00:00
22. PREIDLER Georg GFC 00:00:00
23. TULIK Angelo TDE 00:00:00
24. ELISSONDE Kenny SKY 00:00:00
25. BONNAMOUR Franck FST 00:00:00
26. KIPKEMBOI Salim BAI 00:00:00
27. MADRAZO Ángel DMP 00:00:00
28. FEILLU Brice FST 00:00:00
29. JAUREGUI Quentin ALM 00:00:00
30. ROUX Anthony GFC 00:00:00
31. GARCIA SOSA Jhojan Orlando MZN 00:00:00
32. BAKELANTS Jan ALM 00:00:00
33. COMBAUD Romain DMP 00:00:00
34. LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 00:00:00
35. COSNEFROY Benoit ALM 00:00:00
36. VILELA Ricardo MZN 00:00:00
37. DUPONT Hubert ALM 00:00:00
38. MATE MARDONES Luis Angel COF 00:00:00
39. CHERNETSKY Sergey AST 00:00:00
40. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:00
41. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:00:00
42. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 00:00:00
43. MOLINA CANET Antonio CJR 00:00:00
44. BAGOT Yohan VCC 00:00:00
45. MADOUAS Valentin GFC 00:00:00
46. MAISON Jérémy FST 00:00:00
47. REICHENBACH Sébastien GFC 00:00:00
48. CHEVRIER Clement ALM 00:00:00
49. ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 00:00:00
50. FINETTO Mauro DMP 00:00:00
51. SUAZA ARANGO Bernardo MZN 00:00:00
52. RODRÍGUEZ MARTIN Cristian CJR 00:00:00
53. NAVARRO GARCIA Daniel COF 00:00:00
54. TRONET Steven RLM 00:00:00
55. LUNKE Sindre Skjøstad FST 00:00:00
56. DEIGNAN Philip SKY 00:00:00
57. PARDILLA BELLON Sergio CJR 00:00:00
58. JOLY Thomas RLM 00:00:00
59. CHAVANEL Sylvain TDE 00:00:00
60. ROSSETTO Stéphane COF 00:00:00
61. MORENO BAZAN Javier DMP 00:00:00
62. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 00:00:00
63. SILVA Joaquim CJR 00:00:00
64. REZA Kévin VCC 00:00:00
65. BALDO Nicolas AUB 00:00:00
66. LOPEZ GARCIA David SKY 00:00:00
67. LE TURNIER Mathias COF 00:00:00
68. BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS 00:00:00
69. GAUDIN Damien TDE 00:00:00
70. GOUAULT Pierre RLM 00:00:00
71. THOMINET Camille AUB 00:00:00
72. PEREZ Anthony COF 00:00:00
73. ANTOMARCHI Julien RLM 00:00:00
74. TXOPERENA MATXIKOTE Beñat EUS 00:00:48
75. LE BON Johan VCC 00:00:48
76. PAILLOT Yoann AUB 00:00:52
77. AMADORI Julien NCA 00:00:52
78. AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo MZN 00:00:52
79. ROY Jérémy GFC 00:01:22
80. DOUBEY Fabien WGG 00:01:22
81. DANIEL Maxime FST 00:01:22
82. PETIT Adrien TDE 00:01:22
83. RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar EUS 00:01:22
84. MOSER Moreno AST 00:01:22
85. SAMITIER SAMITIER Sergio EUS 00:01:22
86. LEVARLET Guillaume AUB 00:01:25
87. KOZHATAYEV Bakhtiyar AST 00:01:36
88. LEVEAU Jérémy DMP 00:01:38
89. MAINARD Jérôme RLM 00:01:38
90. ANTONINI Simone WGG 00:01:57
91. DUARTE AREVALO Fabio Andres MZN 00:01:57
92. CORBEL Erwann VCC 00:01:57
93. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 00:01:57
94. GENE Yohann TDE 00:02:19
95. COUSIN Jerome TDE 00:02:19
96. VAN GENECHTEN Jonas VCC 00:02:42
97. DIBBEN Jonathan SKY 00:02:53
98. PICHOT Alexandre TDE 00:02:55
99. BIZHIGITOV Zhandos AST 00:03:49
100. STALNOV Nikita AST 00:03:49
101. BASSO Leonardo SKY 00:03:49
102. VANSPEYBROUCK Pieter WGG 00:03:49
103. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP 00:03:49
104. SEPULVEDA Eduardo MOV 00:03:53
105. MOLANO BENAVIDES Juan Sebastián MZN 00:11:05
106. KANGANGI Suleiman BAI 00:15:34
107. ABRAHAM BRHANE Meron BAI 00:15:34
108. KIPROTICH LANGAT Geoffrey BAI 00:15:34
109. DERNIES Tom RLM 00:15:34
110. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV 00:15:34
111. ZABALA Josu CJR 00:15:34
112. BICO MATOS Nuno Miguel Alves MOV 00:15:34
113. COLE Brendan NCA 00:19:16
114. COGNET Stéphane NCA 00:19:16

3 Abandoned
86. SARREAU Marc GFC DNF
142. KAGIMU Charles BAI OTL
154. LAMMERTINK Steven VCC DNF









--- advertisement ---