Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Route d'Occitanie 2018 (2.1)
(Route du Sud)
France  /  14 June - 17 June

Edition: 42 (732.1 Km)
Winner: VALVERDE BELMONTE Alejandro

2017    


Winners of the Race


Last Winners







16 June / 198.40 kilometer
Stage results
1. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 05:28:53
2. NAVARRO GARCIA Daniel COF 00:00:02
3. ELISSONDE Kenny SKY 00:00:06
4. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:01:03
5. REICHENBACH Sébastien GFC 00:01:04
6. MOLINA CANET Antonio CJR 00:01:06
7. DUPONT Hubert ALM 00:01:09
8. MADOUAS Valentin GFC 00:01:32
9. PREIDLER Georg GFC 00:01:50
10. VILELA Ricardo MZN 00:01:50
11. LUNKE Sindre Skjøstad FST 00:01:55
12. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 00:02:02
13. CHERNETSKY Sergey AST 00:02:08
14. JOLY Thomas RLM 00:02:38
15. GIDICH Yevgeniy AST 00:02:50
16. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:03:07
17. FEILLU Brice FST 00:03:13
18. MORENO BAZAN Javier DMP 00:03:43
19. ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 00:05:53
20. MADRAZO Ángel DMP 00:06:19
21. LOPEZ GARCIA David SKY 00:06:38
22. MAISON Jérémy FST 00:06:41
23. LEDANOIS Kevin FST 00:06:41
24. LE TURNIER Mathias COF 00:06:58
25. LE CUNFF Kévin AUB 00:07:15
26. OFFREDO Yoann WGG 00:07:15
27. COMBAUD Romain DMP 00:07:48
28. HIGUITA GARCIA Sergio Andres MZN 00:07:51
29. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 00:07:56
30. GARCIA SOSA Jhojan Orlando MZN 00:08:26
31. RODRÍGUEZ MARTIN Cristian CJR 00:09:04
32. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 00:09:39
33. BAGOT Yohan VCC 00:10:03
34. SILVA Joaquim CJR 00:10:40
35. ROUX Anthony GFC 00:11:45
36. MAURELET Flavien AUB 00:11:55
37. BIZHIGITOV Zhandos AST 00:12:00
38. FINETTO Mauro DMP 00:12:09
39. BALDO Nicolas AUB 00:12:49
40. SEPULVEDA Eduardo MOV 00:13:10
41. GOUAULT Pierre RLM 00:13:19
42. CHAVANEL Sylvain TDE 00:13:19
43. THOMINET Camille AUB 00:13:19
44. DEIGNAN Philip SKY 00:13:19
45. KIPKEMBOI Salim BAI 00:13:41
46. SCHULTZ Nicholas CJR 00:13:44
47. MATE MARDONES Luis Angel COF 00:14:12
48. AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo MZN 00:14:25
49. GAUDIN Damien TDE 00:15:27
50. DOUBEY Fabien WGG 00:15:53
51. PEREZ Anthony COF 00:15:53
52. MAINARD Jérôme RLM 00:15:53
53. AMADORI Julien NCA 00:15:53
54. SAMITIER SAMITIER Sergio EUS 00:15:53
55. KANGANGI Suleiman BAI 00:15:53
56. BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS 00:15:53
57. SEIGLE Romain GFC 00:16:47
58. ROY Jérémy GFC 00:17:48
59. BONNAMOUR Franck FST 00:18:25
60. VENTURINI Clément ALM 00:19:01
61. MOSER Moreno AST 00:19:04
62. ROSSETTO Stéphane COF 00:19:04
63. PETIT Adrien TDE 00:19:18
64. STALNOV Nikita AST 00:19:28
65. SUAZA ARANGO Bernardo MZN 00:20:47
66. KOZHATAYEV Bakhtiyar AST 00:21:27
67. PICHOT Alexandre TDE 00:22:25
68. KIPROTICH LANGAT Geoffrey BAI 00:22:39
69. RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar EUS 00:22:53
70. ANTONINI Simone WGG 00:22:55
71. LEVEAU Jérémy DMP 00:23:33
72. JAUREGUI Quentin ALM 00:23:33
73. BOUHANNI Nacer COF 00:24:52
74. BICO MATOS Nuno Miguel Alves MOV 00:24:52
75. TRONET Steven RLM 00:24:52
76. LE BON Johan VCC 00:25:03
77. TXOPERENA MATXIKOTE Beñat EUS 00:25:12
78. GENE Yohann TDE 00:25:12
79. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:29:25
80. IDJOUADIENNE Pierre RLM 00:33:19
81. ANTOMARCHI Julien RLM 00:33:19
82. COSNEFROY Benoit ALM 00:33:43
83. COQUARD Bryan VCC 00:33:58
84. COUSIN Jerome TDE 00:33:58
85. LAWLESS Christopher SKY 00:40:27
86. DIBBEN Jonathan SKY 00:40:27
87. BARBERO CUESTA Carlos MOV 00:40:27
88. BASSO Leonardo SKY 00:40:27
89. ZABALA Josu CJR 00:40:27
90. LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 00:40:27
91. DUARTE AREVALO Fabio Andres MZN 00:40:27
92. REZA Kévin VCC 00:40:58
93. CORBEL Erwann VCC 00:40:58
94. DERNIES Tom RLM 00:40:58
95. ABRAHAM BRHANE Meron BAI 00:40:58
96. COGNET Stéphane NCA 00:41:13

18 Abandoned
6. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV DNF
23. DANIEL Maxime FST DNF
24. GESBERT Elie FST DNF
32. PARDILLA BELLON Sergio CJR DNF
42. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP DNF
51. BAKELANTS Jan ALM DNF
53. CHEVRIER Clement ALM DNF
74. LAPORTE Christophe COF DNF
92. TULIK Angelo TDE DNF
105. ABERASTURI IZAGA Jon EUS DNF
117. MOLANO BENAVIDES Juan Sebastián MZN DNF
133. LEVARLET Guillaume AUB DNF
134. TOUZÉ Damien AUB DNS
136. PAILLOT Yoann AUB DNF
157. VAN GENECHTEN Jonas VCC DNF
163. COLE Brendan NCA DNF
173. MEURISSE Xandro WGG DNF
177. VANSPEYBROUCK Pieter WGG DNF










--- advertisement ---