Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Maroc 2018 (2.2)
Morocco  /  6 April - 15 April

Edition: 31 (1652.9 Km)
Winner: RIVIÈRE David

2017    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Fès - Khénifra
7 April / 162.60 kilometer
Stagewinner:04:27:24 PIJOURLET Louis
Race leader:07:26:06 PIJOURLET Louis

Description
Result
Stage results
1. PIJOURLET Louis FRA 04h27'24''
2. VERMEULEN Alexey USA INTERPRO STRADALLI CYCLING 04h27'24''
3. REGUIGUI Youcef ALG SOVAC - NATURA4EVER 04h27'45''
4. HADDI Soufiane MAR MOROCCO 04h27'45''
5. MILAN JIMENEZ Diego DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 04h27'45''
6. RIVIERE David FRA 04h27'45''
7. HOLLER Nikodemus GER BIKE AID 04h27'45''
8. MAITRE Florian FRA 04h27'45''
9. GAILLARD Marlon FRA 04h27'45''
10. VALERO AMAT Javier ESP 04h27'45''
11. POZDNYAKOV Kirill AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 04h27'45''
12. ETXABE LETURIA Jokin ESP INTERPRO STRADALLI CYCLING 04h27'45''
13. MRAOUNI Salaheddine MAR MOROCCO 04h27'45''
14. MAHDAR Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 04h27'45''
15. BERNARD Enzo FRA 04h27'45''
16. LARSEN Richard SWE 04h27'45''
17. MANCEBO PEREZ Francisco ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 04h27'45''
18. REZVANI GILKOLAEI Morteza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 04h48'40''
19. LECHNER Patrick GER BIKE AID 04h48'50''
20. KHAFI Oussama MAR 04h48'50''
21. ÁBROK Norbert HUN 04h48'50''
22. BELMOKHTAR Boualem ALG SOVAC - NATURA4EVER 04h48'50''
23. GATHIAMBO Joshphat KEN KENYA 04h48'50''
24. CASTELLO DOBON Fco. Jose ESP 04h48'50''
25. BERGSTRÖM FRISK Erik SWE 04h48'50''
26. BENOUZZA Hicham MAR 04h48'50''
27. ORCEAU Clement FRA 04h48'50''
28. LEGLEY Matthias BEL SOVAC - NATURA4EVER 04h48'50''
29. KULIKOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 04h48'50''
30. BOCHKOV Kirill RUS RUSSIAN FEDERATION 04h48'50''
31. KARMOUCHI Hatim MAR 04h48'50''
32. ASADOV Elchin AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 04h48'50''
33. BERGSTRÖM FRISK Hannes SWE 04h48'50''
34. KAMAU GICHORA Joseph KEN KENYA 04h48'50''
35. MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL CCN PRO CYCLING 04h48'50''
36. NUÑEZ HERNANDEZ Adrian Santiago DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 04h48'50''
37. TIPPER Jacob GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 04h48'50''
38. KURBATOV Aleksei RUS RUSSIAN FEDERATION 04h48'50''
39. HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR 04h48'50''
40. TAHIRI Youness MAR 04h48'50''
41. BICHLMANN Daniel GER BIKE AID 04h48'50''
42. BEN AMOR Nadhem TUN TUNISIA 04h48'50''
43. MANSOURI Islam ALG SOVAC - NATURA4EVER 04h48'50''
44. POZZATO Filippo ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 04h48'50''
45. HJORTH Jonas NOR INTERPRO STRADALLI CYCLING 04h48'50''
46. DERIAUX Florian FRA SOVAC - NATURA4EVER 04h48'50''
47. Melki Mohamed Aziz TUN TUNISIA 04h48'50''
48. NOUISRI Ali TUN TUNISIA 04h48'50''
49. ZHUPA Eugert ALB WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 04h48'50''
50. CARSTENSEN Lucas GER BIKE AID 04h48'50''
51. BERTAZZO Liam ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 04h48'50''
52. BRUNO CESAR DO AMARAL De Araujo ANG 04h48'50''
53. ALIZADA Elgun AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 04h48'50''
54. HISHINUMA Yukinori JPN INTERPRO STRADALLI CYCLING 04h48'50''
55. CRUZ José ANG ANGOLA 04h48'50''
56. BOUZIDI Mohamed ALG SOVAC - NATURA4EVER 04h48'50''
57. FONZI Giuseppe ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 04h48'50''
58. SCHÄFER Timo GER BIKE AID 04h48'50''
59. JELLOUL Adil MAR MOROCCO 04h48'50''
60. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 04h48'50''
61. BLÅLID Marius NOR 04h48'50''
62. MARECZKO Jakub ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 04h48'50''
63. KIPLAGAT Kelvin Kipng'Etich KEN KENYA 04h48'50''
64. GUERRERO BONILLA Pablo ESP 04h48'50''
65. ASANOV Enver AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 04h48'50''
66. SAHBAOUI Soufiane MAR MOROCCO 04h48'50''
67. JEAN Michel CAN 04h48'50''
68. DARIO Antonio ANG ANGOLA 04h48'50''
69. TORRES BARCELO Albert ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 04h48'50''
70. Kammoun Khaled TUN TUNISIA 04h48'50''
71. HETHERINGTON Ben GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 04h48'50''
72. VOROBYEV Anton RUS RUSSIAN FEDERATION 04h48'50''
73. SAZANOV Andrei RUS RUSSIAN FEDERATION 04h48'50''
74. SABER Lahcen MAR 04h48'50''
75. FROM Erik SWE 04h48'50''
76. HARING Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 04h48'50''
77. HASNAOUI Meher TUN TUNISIA 04h48'50''
78. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 04h48'50''
79. ESSAIL Mohamed Nizar MAR 04h48'50''
80. VOLKERS Samuel AUS MEMIL CCN PRO CYCLING 04h48'50''
81. COLEDAN Marco ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 04h48'50''
82. HIDA Abdallah MAR MOROCCO 04h48'50''
83. TARAGEL Filip SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 04h48'50''
84. PÁLYI Csaba HUN 04h48'50''
85. TYBOR Patrik SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 04h48'50''
86. KIMUTAI Andrew KEN KENYA 04h48'50''
87. TESHOME Meron ERI BIKE AID 04h48'50''
88. POLIVODA Oleksandr UKR SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 04h48'50''
89. SARABIA DIAZ Ignacio MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 04h48'50''
90. AGUIRRE INFANTE Jose Alfredo MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 04h48'50''
91. JABRAYILOV Samir AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 04h48'50''
92. KISS Gergely HUN 04h48'50''
93. STRINDIN Joachim NOR 04h48'50''
94. FORAY Maxim Gjerdalen NOR 04h48'50''
95. LACHANCE Jean Michel CAN 04h48'50''
96. WIHK Jacob SWE 04h59'18''
97. ROUSSEAU Jayson FRA INTERPRO STRADALLI CYCLING 04h59'18''
98. GONÇALVES Bernardo POR 04h59'18''
99. FABREGAT VILLANUEVA Oscar ESP 04h59'18''
100. CARR Adam USA 04h59'18''
101. CHERAGHI Gholamreza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 04h59'18''
102. MINKÓ Roland HUN 04h59'18''
103. KIPLAGAT Cornelius KEN KENYA 04h59'18''
104. KARIUKI John KEN KENYA 04h59'18''
105. ORR Robert GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 04h59'18''
106. SZEGHALMI Bálint HUN 04h59'18''
107. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 04h59'18''
108. LINDTVEIT Aasmund Groven NOR 05h18'05''
109. JUAREZ GARRIDO Juan Ramon MEX 05h18'05''
110. SUNDE Jørgen Strømstad NOR 05h18'05''
111. POOR HEMMATI Masoud IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 05h18'05''
112. SIZKO Antti FIN MEMIL CCN PRO CYCLING 05h18'05''
113. SOLYMOSI Márton HUN 05h18'05''
114. TIKHONIN Evgenii RUS RUSSIAN FEDERATION 05h18'05''








--- advertisement ---