Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Vuelta a Colombia 2017 (2.2)
Colombia  /  1 August - 13 August

Edition: 67 (1684.9 Km)
Winner: CALA CALA Aristobulo

2016    
2018



Videos (12)
Leaders of the Race


Last Winners







Stage 10 > Cartago - Yumbo
11 August / 170.00 kilometer
Stagewinner:03:45:32 SOTO MARTINEZ Nelson Andres
Race leader:35:32:12 CALA CALA Aristobulo

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
2. OSPINA RIVAS Jhonathan Stivens COL GW SHIMANO 03:45:32
3. RUIZ PELAEZ Cristian COL MANZANA POSTOBON TEAM 03:45:32
4. ANGARITA REYES Marvin Orlando COL BICICLETAS STRONGMAN 03:45:32
5. OYOLA OYOLA Robigzon Leandro COL MEDELLIN - INDER 03:45:32
6. CONTRERAS PINZON Rodrigo COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
7. CAIROLI Luca SUI 03:45:32
8. SERPA PEREZ Jose Rodolfo COL 03:45:32
9. RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
10. CANO ARDILA Alex Norberto COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
11. CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever ECU BICICLETAS STRONGMAN 03:45:32
12. QUICENO GARCES Luis Hernan COL 03:45:32
13. BUSSARD Dimitri SUI 03:45:32
14. CANO SALAS Jairo Alonso COL EPM 03:45:32
15. SUAREZ SUAREZ Juan Pablo COL EPM 03:45:32
16. EASTER Cullen USA TEAM ILLUMINATE 03:45:32
17. VON BURG Dominic SUI 03:45:32
18. SAMPARISI Nicolas ITA D'AMICO UTENSILNORD 03:45:32
19. GOMEZ PINEDA Javier Eduardo COL 03:45:32
20. BERNAL BOSSA Jose Angel COL 03:45:32
21. CHIA BERMUDEZ Luis Carlos COL MANZANA POSTOBON TEAM 03:45:32
22. LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
23. RENDON JAIMES Juan Pablo COL GW SHIMANO 03:45:32
24. OSPINA NAVARRO Davilier COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
25. VILLEGAS CARDONA Juan Pablo COL MANZANA POSTOBON TEAM 03:45:32
26. SEVILLA RIVERA Oscar Miguel ESP MEDELLIN - INDER 03:45:32
27. CANUTI Federico ITA D'AMICO UTENSILNORD 03:45:32
28. PARRA BUSTAMANTE Heiner Rodrigo COL 03:45:32
29. SERNA TORO Alejandro COL 03:45:32
30. GOMEZ ARCHILA Camilo Andres COL BICICLETAS STRONGMAN 03:45:32
31. CALA CALA Aristobulo COL BICICLETAS STRONGMAN 03:45:32
32. MARTINEZ GOMEZ Luis Miguel COL 03:45:32
33. GUZMAN ACHURY Juan Felipe COL 03:45:32
34. TOBAR DAZA Cristian Camilo COL 03:45:32
35. DUARTE AREVALO Fabio Andres COL EPM 03:45:32
36. SIERRA MOLANO Cristian Andres COL 03:45:32
37. ALBA BOLIVAR Juan Diego COL 03:45:32
38. HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL MANZANA POSTOBON TEAM 03:45:32
39. MESA PEREZ Juan Martin COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
40. EASTER Griffin USA TEAM ILLUMINATE 03:45:32
41. CASTILLO ATARA Yeison Andres COL 03:45:32
42. AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COL TEAM ILLUMINATE 03:45:32
43. OCHOA CAMARGO Diego Antonio COL EPM 03:45:32
44. TOMMASSINI Fabio ** ITA 03:45:32
45. PAREDES ZAPATA Wilmar Andres COL MANZANA POSTOBON TEAM 03:45:32
46. MUÑOZ PEREZ William David COL BICICLETAS STRONGMAN 03:45:32
47. MENDOZA CARDONA Omar Alberto COL BICICLETAS STRONGMAN 03:45:32
48. CADENA SASTOQUE Juan Carlos COL 03:45:32
49. MONTIEL CUELLO Rafael Anibal COL 03:45:32
50. WILCHES RODRIGUEZ Norberto COL 03:45:32
51. BUSTAMANTE PARRA Wilinton Arley COL 03:45:32
52. BENAVIDES MENDOZA Brayan Daniiel COL 03:45:32
53. DUARTE SANDOVAL Alvaro Raul COL 03:45:32
54. RINCON ALVAREZ Yeison Alejandro COL 03:45:32
55. GUZMAN MALDONADO Andres Felipe COL 03:45:32
56. CAICEDO TORRES Johan Sebastian COL 03:45:32
57. SOLIZ Oscar BOL 03:45:32
58. RODRIGUEZ MEDELLIN Jonathan Augusto COL 03:45:32
59. VELANDIA PACHECO Miguel Angel COL 03:45:32
60. BARAJAS RIAÑO Luis Alfonso COL 03:45:32
61. GUTIERREZ SALAZAR Cristian Alfonso COL 03:45:32
62. BALLET Alexandre SUI 0711 / CYCLING 03:45:32
63. RODRIGUEZ MARTINEZ Wilmer Dario COL 03:45:32
64. BARON CASTILLO Felix Alejandro COL 03:45:32
65. HERNANDEZ SANCHEZ Edwin Giovani COL 03:45:32
66. QUINTERO NOREÑA Carlos Julian COL 03:45:32
67. BELTRAN ACOSTA Wilmer Alonso COL 03:45:32
68. SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano COL 03:45:32
69. CARDONA HENAO Julian Fernando COL 03:45:32
70. LIEVANO BOTERO Carlos Andres COL 03:45:32
71. PAREDES AVELLANEDA Cesar Nicolas COL MEDELLIN - INDER 03:45:32
72. DIAZ CARDENAS Edward Fabian COL EPM 03:45:32
73. OSORIO CALLE Dany Alberto COL 03:45:32
74. PAREDES Anderson VEN 03:45:32
75. HERNANDEZ JARAMILLO Jose Tito COL 03:45:32
76. QUINTERO OCAMPO Diego Fernando COL 03:45:32
77. HERRERA MORENO Pedro Antonio COL 03:45:32
78. RABON VELA Albeiro COL 03:45:32
79. MARENTES TORRES Wilson Alexander COL 03:45:32
80. BELTRAN SUAREZ Edward Alexander COL 03:45:32
81. ESTRADA CELIS Eduardo COL MEDELLIN - INDER 03:45:32
82. GARCIA ALVAREZ Nicolas David COL 03:45:32
83. GIRALDO SEGURA Esteeven COL 03:45:32
84. NARVAEZ URBANO Raul Ernesto COL 03:45:32
85. BUSTAMANTE PARRA Yoedinson Israel COL 03:45:32
86. HERRERA ORJUELA Andres Felipe COL 03:45:32
87. MONTOYA ORTIZ Arley De Jesus COL 03:45:32
88. LOPEZ RIVERA Robinson Fabian COL 03:45:32
89. CAMACHO BERNAL Julio Alexis COL GW SHIMANO 03:45:32
90. GIL SANCHEZ Angel Alexander COL 03:45:32
91. PAREDES HERNANDEZ Jonathan Felipe COL 03:45:32
92. CARDONA GARCIA Wilson Steeven COL GW SHIMANO 03:45:32
93. RIVERA ALVAREZ Oscar Javier COL 03:45:32
94. LARGO QUINTERO Luis Alberto COL 03:45:32
95. RAMIREZ BOTERO Carlos Mario COL 03:45:32
96. MARTINEZ MONTERO John Edilberto COL EQUIPO DE CICLISMO COLDEPORTES ZENÚ 03:45:32
97. RINCON MARIÑO Yessid Daniel COL 03:45:32
98. RIVERA GUERREIRO Ever Alexander COL MANZANA POSTOBON TEAM 03:45:32
99. ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso COL MEDELLIN - INDER 03:45:32
100. ROMERO CORREDOR Ivan Felipe COL 03:45:32
101. MARTINEZ GAITAN Luis Alfredo COL 03:45:32
102. JARAMILLO ROMERO Remberto COL 03:45:32
103. CASTRO LAVERDE Jose Nicolas COL EPM 03:45:32
104. CARLINI Ettore ITA D'AMICO UTENSILNORD 03:45:32
105. GARCIA RIVERA Juan Alejandro COL GW SHIMANO 03:45:32
106. SUESCA URIBE Marco Tulio COL 03:45:32
107. CONTRERAS CHAPARRO Yuber Alberto COL 03:45:32
108. CHALAPUD GOMEZ Robinson Eduardo COL GW SHIMANO 03:45:32
109. VARGAS ALZATE Walter Alejandro COL MEDELLIN - INDER 03:45:32
110. HENAO GIRALDO Michael David COL 03:45:32
111. JIMENEZ VARGAS Jose Eduardo COL 03:45:32
112. REYES VERGARA Miguel Angel COL 03:45:32
113. BETANCUR ORTIZ Jader COL 03:45:32
114. CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres COL EPM 03:45:32
115. PIAMONTE RODRIGUEZ Fredy Orlando COL 03:45:32
116. HOYOS CANO Juan Diego COL 03:45:32
117. CAMARGO FLECHAS Luis Fernando COL 03:45:32
118. CARO MONROY Sebastian Orlando COL D'AMICO UTENSILNORD 03:45:32
119. MONTOYA GIRALDO Cristhian COL MEDELLIN - INDER 03:45:32
120. MONTENEGRO FORERO Fabio Nelson COL 03:45:32
121. SANCHEZ ESCOBAR Yerzon Eduardo COL 03:45:32
122. SANCHEZ GUARIN Oscar Eduardo COL BICICLETAS STRONGMAN 03:46:10
123. MORENO HERNANDEZ Salvador COL 03:46:31
124. ARDILA CANO Mauricio Alberto COL 03:46:31
125. THIÈRY Cyrille SUI 03:46:33
126. PELLAUD Simon SUI TEAM ILLUMINATE 03:46:33
127. CRUZ MUÑOZ Juan Carlos COL 03:47:23
128. HERNANDEZ GALVIS Rafael COL 03:47:29
129. BADILATTI Matteo SUI 03:47:29
130. GOMEZ URREGO Alvaro Yamid COL 03:47:29
131. VARGAS CASTAÑO Yeferson Andres COL Nice Cycling Team 03:49:39
132. AVILA CARO Jhon Fredy COL 03:49:39
133. MALDONADO GARZON Jhon Fredy COL 03:49:39
134. TOUSSAINT ORJUELA Jonnathan COL 03:49:39
135. FEO LOZANO JEFFERSON ALEXANDER COL 03:49:39
136. TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian COL BICICLETAS STRONGMAN 03:50:05
137. CASTAÑEDA ORTEGA Jaime Alberto COL 03:56:57






--- advertisement ---