Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
La Tropicale Amissa Bongo 2018 (2.1)
(La Tropicale Amissa Bongo Ondimba (Tabo))
Gabon  /  15 January - 21 January

Edition: 13 (1011.0 Km)
Winner: ARERUYA Joseph

2017    
2019


Winners of the Race




Last Winners







Stage 4 > Ndjolé - Mitzic
18 January / 182.00 kilometer
Stagewinner:04:25:10 ARERUYA Joseph
Race leader:14:53:21 ARERUYA Joseph

Description
Result

Classification
Stage results
1. ARERUYA Joseph NRWA 04:25:10
2. KOSHEVOY Ilia WIL 04:25:10
3. HOLLER Nikodemus BAI 04:25:19
4. GAUDIN Damien TDE 04:25:48
5. MRAOUNI Salaheddine NMAR 04:32:52
6. NOCENTINI Rinaldo STA 04:32:52
7. JONES Brenton DMP 04:32:52
8. PACIONI Luca WIL 04:32:52
9. MULUEBERHAN Henok NERI 04:32:52
10. TESFOM OKUBAMARIAM Issak NERI 04:32:52
11. REGUIGUI Youcef SNE 04:32:52
12. KIPKEMBOI Salim BAI 04:32:52
13. HAILU Hailemelekot NETH 04:32:52
14. BURU Temesgen NETH 04:32:52
15. CARSTENSEN Lucas BAI 04:32:52
16. UWIZEYIMANA Bonaventure NRWA 04:32:52
17. NAULEAU Bryan TDE 04:32:52
18. ABRAHAM BRHANE Meron BAI 04:32:52
19. MADRAZO Ángel DMP 04:32:52
20. TEKOU FOUKOU Damien NCMR 04:32:52
21. MUNYANEZA Didier NRWA 04:32:52
22. SABER Lahcen NMAR 04:32:52
23. GEBREMARIAM Fiseha NETH 04:32:52
24. MARQUE PORTO Alejandro Manuel STA 04:32:52
25. PETIT Adrien TDE 04:32:52
26. KASPERKIEWICZ Przemyslaw DMP 04:32:52
27. JELLOUL Adil NMAR 04:32:58
28. GENE Yohann TDE 04:32:52
29. RUBERWA Jean Damascène NRWA 04:32:52
30. SIKANDI Ghislain NCMR 04:32:52
31. KANGANGI Suleiman BAI 04:33:00
32. NGANDAMBA Geoffrois NGAB 04:33:00
33. SELEMUN Zemenfes NERI 04:33:00
34. HASNAOUI Maher NTUN 04:33:00
35. ELKOURAJI Mohcine NMAR 04:33:02
36. UKINIWABO Jean-Paul Rene NRWA 04:33:02
37. ZHUPA Eugert WIL 04:33:02
38. KAMZONG ABESSOLO Clovis NCMR 04:33:06
39. MANSOURI Islam SNE 04:33:16
40. MUSIE MEHARI Saymon NERI 04:33:16
41. NDAYISENGA Valens NRWA 04:33:25
42. SANOGO Abou NCIV 04:33:30
43. NOUISRI Ali NTUN 04:33:30
44. KAMMOUN Khaled NTUN 04:33:30
45. ROSA Massimo WIL 04:33:30
46. TESFOM Sirak NERI 04:33:30
47. BOUZIDI Mohamed SNE 04:33:30
48. SISKEVICIUS Evaldas DMP 04:33:32
49. NIKIEMA Abdoul Aziz NBUR 04:33:40
50. MARTINEZ Yannick DMP 04:33:42
51. HABTOM Mikiel NERI 04:33:46
52. BEVILACQUA Simone WIL 04:33:48
53. GONZALEZ Mario STA 04:33:51
54. BRANDÃO Jóni Silva STA 04:33:51
55. ABIDI Sleh NTUN 04:33:51
56. RAGGIO Luca WIL 04:34:00
57. DERIAUX Florian SNE 04:34:21
58. SMUKULIS Gatis DMP 04:34:23
59. SCHAFER Timo BAI 04:34:24
60. EVRARD Laurent SNE 04:34:28
61. TOFFALI Nicola STA 04:34:28
62. ILBOUDO Harouna NBUR 04:35:29
63. BAMBA Karamoko NCIV 04:38:02
64. LENGANI Amadou NCIV 04:38:27
65. QUEMENEUR Perrig TDE 04:41:54
66. PICHOT Alexandre TDE 04:41:55
67. NGOMEGNI KUISSI Eric NCMR 04:46:35
68. MOULINGUI Clenn Morvan NGAB 04:48:06
69. MELKI Mohamed Aziz NTUN 05:01:44
70. YARBANGA Salif NBUR 05:05:34
71. TRAORE Souleymane NCIV 05:06:00
72. NIKIEMA Bassirou NBUR 05:08:20
73. PRISO LOBE Alain Junior NCMR 05:08:20
74. DJE Kouamé Faustin NCIV 05:08:20
75. MAROGA Paul Junior NGAB 05:08:20
76. MINOUGOU Noufou NBUR 05:10:39
77. TCHOUTA Cédric NGAB 05:21:54
78. MOUKAGNI Leris NGAB 05:21:54

7 Abandoned
71. ANGUILET Charles NGAB DNF
94. HAYLEMARIAM Kibrom Teklebrhan NETH DNF
96. TSEGAY Kidane Yemane NETH DNF
105. GEUENS Alexander SNE DNF
115. SOUMAHORO Ben Ibrahim NCIV DNF
122. DAUMONT Paul NBUR DNF
136. TLIBA Achref NTUN DNF










--- advertisement ---