Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
La Tropicale Amissa Bongo 2018 (2.1)
(La Tropicale Amissa Bongo Ondimba (Tabo))
Gabon  /  15 January - 21 January

Edition: 13 (1011.0 Km)
Winner: ARERUYA Joseph

2017    


Winners of the Race




Last Winners







Stage 5 > Oyem - Ambam
19 January / 141.00 kilometer
Stagewinner:03:18:48 JONES Brenton
Race leader:18:12:10 ARERUYA Joseph

Description
Result

Classification
Stage results
1. JONES Brenton DMP 03:18:48
2. REGUIGUI Youcef SNE 03:18:48
3. NOCENTINI Rinaldo STA 03:18:48
4. SOLOMON Zemenfes NERI 03:18:49
5. HOLLER Nikodemus BAI 03:18:49
6. MRAOUNI Salaheddine NMAR 03:18:49
7. PETIT Adrien TDE 03:18:49
8. ARERUYA Joseph NRWA 03:18:49
9. HABTOM Mikiel NERI 03:18:49
10. CARSTENSEN Lucas BAI 03:18:49
11. GAUDIN Damien TDE 03:18:49
12. HAILU Hailemelekot NETH 03:18:49
13. EVRARD Laurent SNE 03:18:49
14. TESFOM OKUBAMARIAM Issak NERI 03:18:49
15. KIPKEMBOI Salim BAI 03:18:49
16. SABER Lahcen NMAR 03:18:56
17. GONZALEZ Mario STA 03:18:57
18. GEBREMARIAM Fiseha NETH 03:18:57
19. SIKANDI Ghislain NCMR 03:19:01
20. TEKOU FOUKOU Damien NCMR 03:19:02
21. KASPERKIEWICZ Przemyslaw DMP 03:19:04
22. ZHUPA Eugert WIL 03:19:07
23. ELKOURAJI Mohcine NMAR 03:19:09
24. NOUISRI Ali NTUN 03:19:09
25. MULUBRHAN Henok NERI 03:19:13
26. KOSHEVOY Ilia WIL 03:19:13
27. GENE Yohann TDE 03:19:13
28. BOUZIDI Mohamed SNE 03:19:15
29. HASNAOUI Maher NTUN 03:19:15
30. KANGANGI Suleiman BAI 03:19:15
31. BURU Temesgen NETH 03:19:15
32. ILBOUDO Harouna NBUR 03:19:15
33. SANOGO Abou NCIV 03:19:27
34. MUSIE MEHARI Saymon NERI 03:19:27
35. BAMBA Karamoko NCIV 03:19:29
36. MADRAZO Ángel DMP 03:19:29
37. BRANDÃO Jóni Silva STA 03:19:31
38. YARBANGA Salif NBUR 03:19:31
39. ABRAHAM BRHANE Meron BAI 03:18:49
40. JELLOUL Adil NMAR 03:19:34
41. KAMMOUN Khaled NTUN 03:19:40
42. ABIDI Sleh NTUN 03:19:43
43. MANSOURI Islam SNE 03:19:43
44. UKINIWABO Jean-Paul Rene NRWA 03:19:43
45. NGANDAMBA Geoffrois NGAB 03:19:43
46. TOFFALI Nicola STA 03:19:43
47. RUBERWA Jean Damascène NRWA 03:19:43
48. PACIONI Luca WIL 03:19:43
49. BEVILACQUA Simone WIL 03:19:43
50. ROSA Massimo WIL 03:20:04
51. SCHAFER Timo BAI 03:20:06
52. SISKEVICIUS Evaldas DMP 03:20:10
53. SMUKULIS Gatis DMP 03:20:17
54. NAULEAU Bryan TDE 03:20:17
55. PICHOT Alexandre TDE 03:20:17
56. RAGGIO Luca WIL 03:20:17
57. TESFOM Sirak NERI 03:20:24
58. MARTINEZ Yannick DMP 03:19:43
59. MARQUE PORTO Alejandro Manuel STA 03:18:49
60. DERIAUX Florian SNE 03:21:35
61. MUNYANEZA Didier NRWA 03:24:08
62. NIKIEMA Abdoul Aziz NBUR 03:24:17
63. QUEMENEUR Perrig TDE 03:25:00
64. MOULINGUI Clenn Morvan NGAB 03:19:43
65. KAMZONG ABESSOLO Clovis NCMR 03:44:20
66. MINOUGOU Noufou NBUR 03:44:28
67. NGOMEGNI KUISSI Eric NCMR 03:44:40
68. TRAORE Souleymane NCIV 03:44:50

10 Abandoned
53. NDAYISENGA Valens NRWA DNF
56. UWIZEYIMANA Bonaventure NRWA DNF
72. MAROGA Paul Junior NGAB DSQ
73. MOUKAGNI Leris NGAB DSQ
76. TCHOUTA Cédric NGAB DSQ
113. DJE Kouamé Faustin NCIV DNF
114. LENGANI Amadou NCIV DNF
125. NIKIEMA Bassirou NBUR DNF
134. MELKI Mohamed Aziz NTUN DNF
143. PRISO LOBE Alain Junior NCMR DNF








--- advertisement ---