Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2018 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  4 March - 11 March

Edition: 76 (1186.9 Km)
Winner: SOLER GIMENEZ Marc

2017    
2019


Videos (8)
Winners of the Race
2 Fans




Last Winners







Stage 8 > Nice - Nice
11 March / 110.00 kilometer / Start: 12:10 / Finish: 14:50
Stagewinner:02:53:06 DE LA CRUZ MELGAREJO David
Race leader:30:22:41 SOLER GIMENEZ Marc
Parcours:Mountain stage   /   Descending arrival
Climbs:1e Cat. (2x)   2e Cat. (4x)   

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. DE LA CRUZ MELGAREJO David SKY 02:53:06
2. FRAILE MATARRANZ Omar AST 00:00:00
3. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:00:03
4. KONRAD Patrick BOH 00:00:38
5. WELLENS Tim LTS 00:00:38
6. YATES Simon MTS 00:00:38
7. TEUNS Dylan BMC 00:00:38
8. CARAPAZ Richard MOV 00:00:38
9. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka TBM 00:00:38
10. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion TBM 00:00:38
11. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:00:38
12. GROSSSCHARTNER Felix BOH 00:00:55
13. LAMPAERT Yves QST 00:01:30
14. VALGREN ANDERSEN Michael AST 00:01:30
15. FUGLSANG Jakob AST 00:02:45
16. BARGUIL Warren FST 00:02:45
17. MARTENS Paul TLJ 00:03:03
18. NAESEN Oliver ALM 00:03:44
19. MOLARD Rudy GFC 00:03:44
20. OOMEN Sam SUN 00:03:44
21. ROLLAND Pierre EFD 00:03:44
22. HENAO MONTOYA Sergio SKY 00:03:44
23. NIBALI Antonio TBM 00:03:46
24. TRENTIN Matteo MTS 00:03:46
25. ZAKARIN Ilnur TKA 00:06:13
26. ROELANDTS Jurgen BMC 00:06:26
27. HIVERT Jonathan TDE 00:08:32
28. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:08:32
29. CHEREL Mickaël ALM 00:08:43
30. GALLOPIN Tony ALM 00:08:43
31. JUUL JENSEN Christopher MTS 00:09:42
32. HOULE Hugo AST 00:09:45
33. ERVITI Imanol MOV 00:10:10
34. KREUZIGER Roman MTS 00:12:56
35. ALAPHILIPPE Julian QST 00:12:58
36. BAK Lars Ytting LTS 00:13:51
37. DI GREGORIO Rémy DMP 00:14:05
38. DE GENDT Thomas LTS 00:14:05
39. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP 00:14:05
40. CHAVANEL Sylvain TDE 00:14:05
41. KING Benjamin DDD 00:14:05
42. ROSA Diego SKY 00:14:05
43. HERRADA LOPEZ José COF 00:14:05
44. POLJANSKI Pawel BOH 00:14:05
45. EDET Nicolas COF 00:14:05
46. PAUWELS Serge DDD 00:14:05
47. GAUTIER Cyril ALM 00:14:05
48. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael DDD 00:14:05
49. GESINK Robert TLJ 00:14:05
50. CORT NIELSEN Magnus AST 00:14:05
51. VAN BAARLE Dylan SKY 00:14:05
52. PERICHON Pierre-Luc FST 00:14:05
53. SEPULVEDA Eduardo MOV 00:14:05
54. MOINARD Amaël FST 00:14:05
55. LOPEZ GARCIA David SKY 00:14:05
56. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:14:05
57. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV 00:14:05
58. LANGEVELD Sebastian EFD 00:14:05
59. DE MARCHI Alessandro BMC 00:14:10
60. MOLLEMA Bauke TFS 00:19:11
61. MACHADO Tiago TKA 00:21:50
62. BOUDAT Thomas TDE 00:23:42
63. COMBAUD Romain DMP 00:23:42
64. BERNARD Julien TFS 00:23:42
65. CARRETERO Hector MOV 00:23:42
66. BARBERO CUESTA Carlos MOV 00:23:42
67. PANTANO GOMEZ Jarlinson TFS 00:23:42
68. SCHWARZMANN Michael BOH 00:23:42
69. THOMSON Jay Robert DDD 00:24:34
70. GIBBONS Ryan DDD 00:24:34
71. VANDENBERGH Stijn ALM 00:25:36
72. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:25:36
73. MORKOV Michael QST 00:25:36
74. IRIZAR ARANBURU Markel TFS 00:25:36
75. DOMONT Axel ALM 00:25:36
76. RAST Grégory TFS 00:25:36
77. CURVERS Roy SUN 00:25:36
78. KOCHETKOV Pavel TKA 00:25:36

36 Abandoned
6. STANNARD Ian SKY DNF
12. BYSTROM Sven Erik UAD DNF
15. SUTHERLAND Rory UAD OTL
22. BOARO Manuele TBM DNF
24. HAUSSLER Heinrich TBM DNF
27. PIBERNIK Luka TBM OTL
32. DECLERCQ Tim QST DNF
33. DEVENYNS Dries QST DNS
36. SABATINI Fabio QST DNF
37. VIVIANI Elia QST DNF
47. POLITT Nils TKA DNS
52. CHAVES RUBIO Johan Esteban MTS OTL
53. EDMONDSON Alexander MTS DNF
54. HAYMAN Mathew MTS OTL
73. DRUCKER Jean Pierre BMC DNF
74. GERRANS Simon BMC DNF
75. ROCHE Nicholas BMC DNF
103. DE BUYST Jasper LTS DNF
105. GREIPEL André LTS DNF
106. SIEBERG Marcel LTS DNF
107. WALLAYS Jelle LTS DNF
137. PICHON Laurent FST DNF
147. ROOSEN Timo TLJ DNF
157. VERVAEKE Louis SUN DNF
165. LAPORTE Christophe COF DNS
166. LEMOINE Cyril COF DNS
172. BRESCHEL Matti EFD DNF
173. CRADDOCK Lawson EFD DNF
174. DOCKER Mitchell EFD DNF
177. SCULLY Thomas EFD DNF
192. BASKA Erik BOH DNF
196. SAGAN Juraj BOH DNF
201. CALMEJANE Lilian TDE DNF
204. COUSIN Jerome TDE DNF
205. GRELLIER Fabien TDE DNF
216. KASPERKIEWICZ Przemyslaw DMP DNF









--- advertisement ---