Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Critérium du Dauphiné 2018 (2.UWT)
France  /  3 June - 10 June

Edition: 70 (951.6 Km)
Winner: THOMAS Geraint

2017    


Videos (8)
Winners of the Race




Last Winners







9 June / 110.00 kilometer / Start: 11:20 / Finish: 14:45
Stagewinner:03:34:11 BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello
Race leader:20:51:19 THOMAS Geraint
Parcours:Mountain stage   /   Arrival with climb

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello AST 03:34:11
2. THOMAS Geraint SKY 00:00:21
3. MARTIN Daniel UAD 00:00:23
4. BARDET Romain ALM 00:00:23
5. YATES Adam MTS 00:00:26
6. BUCHMANN Emanuel BOH 00:01:02
7. ZAKARIN Ilnur TKA 00:01:20
8. LATOUR Pierre ALM 00:01:40
9. GEOGHEGAN HART Tao SKY 00:01:45
10. CONTI Valerio UAD 00:01:45
11. TOLHOEK Antwan TLJ 00:01:45
12. NAVARRO GARCIA Daniel COF 00:01:45
13. CARUSO Damiano BMC 00:01:45
14. MARTIN Guillaume WGG 00:01:45
15. ROLLAND Pierre EFD 00:01:45
16. RAVASI Edward UAD 00:01:45
17. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:01:45
18. JUNGELS Bob QST 00:02:27
19. BENOOT Tiesj LTS 00:02:38
20. EDET Nicolas COF 00:02:38
21. GRMAY Tsgabu Gebremaryam TFS 00:02:38
22. VINCENT Leo GFC 00:03:50
23. BOSWELL Ian TKA 00:05:28
24. VALGREN ANDERSEN Michael AST 00:05:44
25. BARGUIL Warren FST 00:05:44
26. KUSS Sepp TLJ 00:06:49
27. BRAMBILLA Gianluca TFS 00:07:10
28. MOLARD Rudy GFC 00:07:10
29. ALAPHILIPPE Julian QST 00:07:34
30. KOCHETKOV Pavel TKA 00:07:41
31. HAMILTON Lucas MTS 00:08:11
32. PAUWELS Serge DDD 00:09:07
33. GEBREIGZABHIER Amanuel DDD 00:09:07
34. GALLOPIN Tony ALM 00:11:13
35. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan SKY 00:11:13
36. CAMPENAERTS Victor LTS 00:11:58
37. NIBALI Vincenzo TBM 00:11:58
38. POWER Robert MTS 00:12:28
39. PETILLI Simone UAD 00:12:50
40. HERRADA LOPEZ José COF 00:12:50
41. BOUET Maxime FST 00:12:50
42. HARDY Romain FST 00:12:50
43. VERONA QUINTANILLA Carlos MTS 00:13:32
44. CARRETERO Hector MOV 00:13:38
45. DOMONT Axel ALM 00:13:51
46. BOOKWALTER Brent BMC 00:15:09
47. DE GENDT Thomas LTS 00:15:09
48. VANENDERT Jelle LTS 00:15:09
49. MINNAARD Marco WGG 00:15:09
50. CATALDO Dario AST 00:15:09
51. BEVIN Patrick BMC 00:15:09
52. ROSSKOPF Joey BMC 00:15:09
53. GAUDU David GFC 00:15:09
54. PELLIZOTTI Franco TBM 00:16:58
55. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:17:06
56. POWLESS Neilson TLJ 00:17:11
57. HOWSON Damien MTS 00:18:17
58. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:18:30
59. HOULE Hugo AST 00:18:30
60. DEGAND Thomas WGG 00:18:30
61. MACHADO Tiago TKA 00:18:30
62. KISERLOVSKI Robert TKA 00:18:30
63. TEUNISSEN Mike SUN 00:18:30
64. SERRY Pieter QST 00:18:30
65. CHERNETSKY Sergey AST 00:18:30
66. MORENO FERNANDEZ Daniel EFD 00:18:30
67. IMPEY Daryl MTS 00:22:23
68. MARCZYNSKI Tomasz LTS 00:22:23
69. DUCHESNE Antoine GFC 00:22:23
70. KEUKELEIRE Jens LTS 00:22:23
71. WYSS Danilo BMC 00:22:23
72. NAESEN Oliver ALM 00:22:23
73. SKUJINS Toms TFS 00:23:52
74. TEUNS Dylan BMC 00:23:52
75. CLARKE Simon EFD 00:23:52
76. FELLINE Fabio TFS 00:23:52
77. CASTRILLO Jaime MOV 00:23:52
78. ROSON GARCIA Jaime MOV 00:23:52
79. MCCARTHY Jay BOH 00:23:52
80. COURTEILLE Arnaud VCC 00:23:52
81. VAN BAARLE Dylan SKY 00:23:52
82. POSTLBERGER Lukas BOH 00:26:44
83. STALNOV Nikita AST 00:31:40
84. TURGIS Anthony COF 00:31:40
85. ARMIRAIL Bruno GFC 00:31:40
86. THOMSON Jay Robert DDD 00:31:40
87. ACKERMANN Pascal BOH 00:31:40
88. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:31:40
89. THOMAS Benjamin GFC 00:31:40
90. PACHER Quentin VCC 00:31:40
91. ROWE Luke SKY 00:31:40
92. KWIATKOWSKI Michal SKY 00:31:40
93. LE BON Johan VCC 00:31:40
94. MEURISSE Xandro WGG 00:31:40
95. SIMON Julien COF 00:31:40
96. PERICHON Pierre-Luc FST 00:31:40
97. MOSCON Gianni SKY 00:31:40
98. RESTREPO VALENCIA Jhonatan TKA 00:31:40
99. BOHLI Tom BMC 00:31:40
100. PICHON Laurent FST 00:31:40
101. SUTHERLAND Rory UAD 00:31:40
102. HOWES Alex EFD 00:31:40
103. SÜTTERLIN Jasha MOV 00:31:40
104. TEKLEHAYMANOT Daniel COF 00:31:40
105. BACKAERT Frederik WGG 00:31:40
106. BRANDLE Matthias TFS 00:31:40
107. ERVITI Imanol MOV 00:31:40
108. ARCAS PEÑA Jorge MOV 00:31:40
109. SMITH Dion WGG 00:31:40
110. BYSTROM Sven Erik UAD 00:31:40
111. BOASSON HAGEN Edvald DDD 00:31:40
112. TERPSTRA Niki QST 00:31:40
113. PIBERNIK Luka TBM 00:31:40
114. CRADDOCK Lawson EFD 00:31:40
115. EDMONDSON Alexander MTS 00:31:40
116. VAN ZYL Johann DDD 00:31:40
117. WALLAYS Jelle LTS 00:31:40
118. MOINARD Amaël FST 00:31:40
119. FEILLU Brice FST 00:31:40
120. KNOX James QST 00:31:40
121. GOUGEARD Alexis ALM 00:31:40
122. FABBRO Matteo TKA 00:31:40
123. REZA Kévin VCC 00:31:40
124. DE PLUS Laurens QST 00:31:40
125. HAUSSLER Heinrich TBM 00:31:40
126. BAUHAUS Phil SUN 00:31:40
127. ARASHIRO Yukiya TBM 00:31:40
128. NAVARDAUSKAS Ramunas TBM 00:31:40
129. BOOM Lars TLJ 00:32:35
130. REIJNEN Kiel TFS 00:32:35
131. COQUARD Bryan VCC 00:32:35

8 Abandoned
5. KOZHATAYEV Bakhtiyar AST DNF
63. KENNAUGH Peter BOH DNF
66. SARAMOTINS Aleksejs BOH DNF
152. CANTY Brendan EFD DNF
164. EIKING Odd Christian WGG DNS
172. CUMMINGS Stephen DDD DNF
197. TUSVELD Martijn SUN DNF
215. MANZIN Lorrenzo VCC DNF








--- advertisement ---