Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Critérium du Dauphiné 2018 (2.UWT)
France  /  3 June - 10 June

Edition: 70 (951.6 Km)
Winner: THOMAS Geraint

2017    


Videos (8)
Winners of the Race




Last Winners







10 June / 136.00 kilometer / Start: 11:00 / Finish: 14:55
Stagewinner:03:51:34 YATES Adam
Race leader:24:43:12 THOMAS Geraint
Parcours:Mountain stage   /   Arrival with climb

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. YATES Adam MTS 03:51:34
2. NAVARRO GARCIA Daniel COF 00:00:04
3. BARDET Romain ALM 00:00:09
4. BUCHMANN Emanuel BOH 00:00:14
5. THOMAS Geraint SKY 00:00:19
6. MARTIN Daniel UAD 00:00:24
7. CARUSO Damiano BMC 00:00:24
8. MARTIN Guillaume WGG 00:00:28
9. LATOUR Pierre ALM 00:00:35
10. ROLLAND Pierre EFD 00:00:41
11. TOLHOEK Antwan TLJ 00:00:50
12. EDET Nicolas COF 00:01:17
13. ZAKARIN Ilnur TKA 00:01:35
14. GEOGHEGAN HART Tao SKY 00:02:03
15. GAUDU David GFC 00:02:50
16. CONTI Valerio UAD 00:03:07
17. RAVASI Edward UAD 00:03:20
18. MEURISSE Xandro WGG 00:03:31
19. BARGUIL Warren FST 00:03:34
20. SKUJINS Toms TFS 00:03:54
21. GRMAY Tsgabu Gebremaryam TFS 00:03:54
22. BENOOT Tiesj LTS 00:04:06
23. MOLARD Rudy GFC 00:04:18
24. VINCENT Leo GFC 00:04:20
25. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan SKY 00:04:53
26. GEBREIGZABHIER Amanuel DDD 00:05:47
27. NIBALI Vincenzo TBM 00:06:04
28. KOCHETKOV Pavel TKA 00:06:04
29. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:06:04
30. BOUET Maxime FST 00:06:37
31. LUDVIGSSON Tobias GFC 00:06:59
32. TEUNS Dylan BMC 00:07:19
33. MORENO FERNANDEZ Daniel EFD 00:07:34
34. VALGREN ANDERSEN Michael AST 00:07:42
35. ALAPHILIPPE Julian QST 00:07:53
36. GALLOPIN Tony ALM 00:08:28
37. ROSSKOPF Joey BMC 00:08:51
38. BOOKWALTER Brent BMC 00:08:51
39. TEKLEHAYMANOT Daniel COF 00:08:51
40. ARMIRAIL Bruno GFC 00:09:07
41. CHERNETSKY Sergey AST 00:09:19
42. PELLIZOTTI Franco TBM 00:10:18
43. MARCZYNSKI Tomasz LTS 00:10:18
44. DEGAND Thomas WGG 00:10:48
45. MACHADO Tiago TKA 00:12:11
46. BOSWELL Ian TKA 00:12:11
47. KISERLOVSKI Robert TKA 00:12:11
48. PAUWELS Serge DDD 00:12:11
49. CAMPENAERTS Victor LTS 00:14:25
50. IMPEY Daryl MTS 00:15:30
51. HOWSON Damien MTS 00:15:30
52. HAMILTON Lucas MTS 00:15:30
53. POSTLBERGER Lukas BOH 00:16:14
54. CATALDO Dario AST 00:18:28
55. KWIATKOWSKI Michal SKY 00:18:28
56. MOSCON Gianni SKY 00:18:28
57. STALNOV Nikita AST 00:18:28
58. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello AST 00:18:28
59. DOMONT Axel ALM 00:18:28
60. NAESEN Oliver ALM 00:18:28
61. BEVIN Patrick BMC 00:18:28
62. HOULE Hugo AST 00:18:28
63. WYSS Danilo BMC 00:18:28
64. JUNGELS Bob QST 00:18:28
65. KEUKELEIRE Jens LTS 00:18:28
66. ROSON GARCIA Jaime MOV 00:18:28
67. SMITH Dion WGG 00:18:28
68. KNOX James QST 00:18:28
69. ERVITI Imanol MOV 00:18:28
70. VERONA QUINTANILLA Carlos MTS 00:18:28
71. COURTEILLE Arnaud VCC 00:18:28
72. BOASSON HAGEN Edvald DDD 00:18:28
73. MOINARD Amaël FST 00:18:28
74. VAN BAARLE Dylan SKY 00:18:28
75. MINNAARD Marco WGG 00:19:28
76. PETILLI Simone UAD 00:19:28
77. MCCARTHY Jay BOH 00:20:55
78. THOMSON Jay Robert DDD 00:21:03
79. BRANDLE Matthias TFS 00:21:03
80. ARCAS PEÑA Jorge MOV 00:21:03
81. FABBRO Matteo TKA 00:21:03
82. KUSS Sepp TLJ 00:21:03
83. BACKAERT Frederik WGG 00:21:03
84. PACHER Quentin VCC 00:21:03
85. CASTRILLO Jaime MOV 00:21:03
86. PIBERNIK Luka TBM 00:21:03
87. SÜTTERLIN Jasha MOV 00:21:03
88. HAUSSLER Heinrich TBM 00:21:03
89. BOHLI Tom BMC 00:21:03
90. SUTHERLAND Rory UAD 00:21:03
91. FELLINE Fabio TFS 00:21:03
92. PICHON Laurent FST 00:21:03
93. FEILLU Brice FST 00:21:03
94. SERRY Pieter QST 00:21:03
95. HARDY Romain FST 00:21:03
96. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:21:03
97. TEUNISSEN Mike SUN 00:21:03
98. POWER Robert MTS 00:21:03
99. CLARKE Simon EFD 00:21:03
100. CRADDOCK Lawson EFD 00:21:03
101. HOWES Alex EFD 00:21:03
102. CARRETERO Hector MOV 00:22:59
103. DUCHESNE Antoine GFC 00:25:33
104. POWLESS Neilson TLJ 00:27:13
105. VAN ZYL Johann DDD 00:27:28
106. THOMAS Benjamin GFC 00:28:30
107. PERICHON Pierre-Luc FST 00:28:50
108. SIMON Julien COF 00:30:17
109. TURGIS Anthony COF 00:30:17
110. BAUHAUS Phil SUN 00:30:19
111. ARASHIRO Yukiya TBM 00:32:36
112. REZA Kévin VCC 00:32:36

19 Abandoned
12. BYSTROM Sven Erik UAD DNF
26. ROWE Luke SKY DNF
34. GOUGEARD Alexis ALM DNF
53. GARCIA CORTINA Ivan TBM DNF
55. NAVARDAUSKAS Ramunas TBM DNF
62. ACKERMANN Pascal BOH DNF
73. DE GENDT Thomas LTS DNF
76. VANENDERT Jelle LTS DNF
77. WALLAYS Jelle LTS DNF
83. HERRADA LOPEZ José COF DNF
102. DE PLUS Laurens QST DNF
107. TERPSTRA Niki QST DNF
127. RESTREPO VALENCIA Jhonatan TKA DNF
132. EDMONDSON Alexander MTS DNF
182. BOOM Lars TLJ DNF
202. BRAMBILLA Gianluca TFS DNF
206. REIJNEN Kiel TFS DNF
211. COQUARD Bryan VCC DNF
214. LE BON Johan VCC DNF








--- advertisement ---