Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Il Lombardia 2018 (1.UWT)
(Giro di Lombardia)
Italy  /  13 October

Edition: 112 (241.0 Km)
Winner: PINOT Thibaut

2017    
2019


Videos (1)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







13 October / 241.00 kilometer / Start: 10:35 / Finish: 16:55
Stagewinner:05:53:22 PINOT Thibaut

Description
Result
Video
Stage results
1. PINOT Thibaut GFC 05:53:22
2. NIBALI Vincenzo TBM 05:53:54
3. TEUNS Dylan BMC 05:54:05
4. URAN URAN Rigoberto EFD 05:54:05
5. WELLENS Tim LTS 05:54:05
6. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion TBM 05:54:05
7. MAJKA Rafal BOH 05:54:05
8. POZZOVIVO Domenico TBM 05:54:05
9. MARTIN Daniel UAD 05:54:10
10. BENNETT George TLJ 05:54:44
11. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 05:54:53
12. BERNAL GOMEZ Egan Arley SKY 05:54:53
13. WOODS Michael EFD 05:54:53
14. REICHENBACH Sébastien GFC 05:54:53
15. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 05:54:53
16. CATALDO Dario AST 05:55:19
17. ROGLIC Primoz TLJ 05:56:26
18. KONRAD Patrick BOH 05:56:55
19. CATTANEO Mattia ANS 05:56:55
20. FUGLSANG Jakob AST 05:56:55
21. CHERNETSKY Sergey AST 05:56:55
22. BUCHMANN Emanuel BOH 05:56:55
23. FORMOLO Davide BOH 05:56:55
24. SERRY Pieter QST 05:57:16
25. BENOOT Tiesj LTS 05:57:16
26. BARGUIL Warren FST 05:57:16
27. OOMEN Sam SUN 05:57:16
28. TOLHOEK Antwan TLJ 05:57:21
29. YATES Adam MTS 05:57:23
30. PELLIZOTTI Franco TBM 05:57:26
31. PONZI Simone NIP 05:58:17
32. FRANK Mathias ALM 05:58:19
33. DE MARCHI Alessandro BMC 05:58:19
34. VILLELLA Davide AST 05:59:24
35. VELASCO Simone WIL 06:00:02
36. HERMANS Ben ICA 06:00:02
37. CONCI Nicola TFS 06:00:24
38. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 06:00:24
39. CAPECCHI Eros QST 06:00:24
40. KOCHETKOV Pavel TKA 06:00:24
41. CICCONE Giulio BRD 06:00:24
42. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 06:00:24
43. KREUZIGER Roman MTS 06:00:24
44. SKUJINS Toms TFS 06:00:24
45. GESINK Robert TLJ 06:00:24
46. CARBONI Giovanni BRD 06:00:24
47. HINDLEY Jai SUN 06:00:24
48. KELDERMAN Wilco SUN 06:00:24
49. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EFD 06:00:29
50. SANTAROMITA Ivan NIP 06:00:29
51. MAS NICOLAU Enric QST 06:00:29
52. HENAO MONTOYA Sergio SKY 06:00:29
53. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 06:01:32
54. ARU Fabio UAD 06:02:02
55. SENNI Manuel BRD 06:02:02
56. MOHORIC Matej TBM 06:02:19
57. WACKERMANN Luca BRD 06:03:13
58. SCHÖNBERGER Sebastian WIL 06:03:58
59. GOGL Michael TFS 06:03:58
60. SPILAK Simon TKA 06:03:58
61. DELAPLACE Anthony FST 06:03:58
62. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 06:04:01
63. DE LA CRUZ MELGAREJO David SKY 06:04:01
64. MOLLEMA Bauke TFS 06:04:01
65. DE TIER Floris TLJ 06:05:50
66. KEUKELEIRE Jens LTS 06:05:50
67. MAISON Jérémy FST 06:05:50
68. HAMILTON Chris SUN 06:05:50
69. LAMBRECHT Bjorg LTS 06:05:50
70. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi DDD 06:05:50
71. HIRT Jan AST 06:05:50
72. CARUSO Damiano BMC 06:05:50
73. CLARKE Simon EFD 06:05:50
74. STORER Michael SUN 06:07:49
75. MONTAGUTI Matteo ALM 06:08:23
76. CHEREL Mickaël ALM 06:08:23
77. ZARDINI Edoardo WIL 06:08:23
78. POWER Robert MTS 06:08:23
79. GAUDU David GFC 06:08:27
80. SOLER GIMENEZ Marc MOV 06:10:24
81. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka TBM 06:10:24
82. VERONA QUINTANILLA Carlos MTS 06:10:24
83. OLIVIER Daan TLJ 06:10:24
84. TONELLI Alessandro BRD 06:10:24
85. CUMMINGS Stephen DDD 06:10:24
86. ROSA Diego SKY 06:10:24
87. HENAO GOMEZ Sebastian SKY 06:10:24
88. BOUWMAN Koen TLJ 06:12:43
89. LAMMERTINK Maurits TKA 06:16:58
90. SMIT Willie TKA 06:16:58
91. BOU Joan NIP 06:16:58
92. TIZZA Marco NIP 06:16:58
93. KOSHEVOY Ilia WIL 06:16:58
94. NIV Guy ICA 06:18:18
95. BONNAMOUR Franck FST 06:18:30
96. SPREAFICO Matteo ANS 06:18:32
97. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo WIL 06:18:32
98. PLAZA MOLINA Ruben ICA 06:18:32

70 Abandoned
5. NIBALI Antonio TBM DNF
11. BARDET Romain ALM DNF
13. PETERS Nans ALM DNF
15. BIDARD François ALM DNF
16. GASTAUER Ben ALM DNF
21. BALLERINI Davide ANS DNF
23. FRAPPORTI Marco ANS DNF
24. GAVAZZI Francesco ANS DNF
25. FRAPPORTI Mattia ANS DNF
27. SOSA CUERVO Ivan Ramiro ANS DNF
35. STALNOV Nikita AST DNF
37. ZEITS Andrey AST DNF
43. ORSINI Umberto BRD DNF
44. ROTA Lorenzo BRD DNF
52. BETTIOL Alberto BMC DNF
54. VLIEGEN Loïc BMC DNF
55. GERRANS Simon BMC DNF
56. ROSSKOPF Joey BMC DNF
62. BENEDETTI Cesare BOH DNF
66. PFINGSTEN Christoph BOH DNF
67. POLJANSKI Pawel BOH DNF
72. BONNET William GFC DNF
74. LADAGNOUS Matthieu GFC DNF
76. ROY Jérémy GFC DNF
77. VINCENT Leo GFC DNF
82. GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet ICA DNF
84. NEILANDS Krists ICA DNF
87. GOLDSTEIN Omer ICA DNF
93. DE GENDT Thomas LTS DNF
96. MONFORT Maxime LTS DNF
97. SHAW James Callum LTS DNF
102. ALBASINI Michael MTS DNF
103. HAIG Jack MTS DNF
112. CARRETERO Hector MOV DNF
113. CASTRILLO Jaime MOV DNF
116. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV DNF
121. LOBATO DEL VALLE Juan Jose NIP DNF
122. BAGIOLI Nicola NIP DNF
127. ZACCANTI Filippo NIP DNF
131. JUNGELS Bob QST DNF
132. ASGREEN Kasper QST DNF
134. DE PLUS Laurens QST DNF
136. SENECHAL Florian QST DNF
143. MORTON Lachlan David DDD DNF
144. O'CONNOR Ben Alexander DDD DNF
145. PAUWELS Serge DDD DNF
146. VAN ZYL Johann DDD DNF
147. VERMOTE Julien DDD DNF
152. BRESCHEL Matti EFD DNF
154. DOMBROWSKI Joseph Lloyd EFD DNF
156. MODOLO Sacha EFD DNF
164. FEILLU Brice FST DNF
165. GESBERT Elie FST DNF
166. LE ROUX Romain FST DNF
171. ZAKARIN Ilnur TKA DNF
172. KISERLOVSKI Robert TKA DNF
175. RESTREPO VALENCIA Jhonatan TKA DNF
193. GOLAS Michal SKY DNF
196. MOSCON Gianni SKY DNF
204. KÄMNA Lennard SUN DNF
205. MATTHEWS Michael SUN DNF
213. DIDIER Laurent TFS DNF
214. EG Niklas TFS DNF
217. STETINA Peter TFS DNF
224. MARCATO Marco UAD DNF
225. MORI Manuele UAD DNF
226. RAVASI Edward UAD DNF
227. SUTHERLAND Rory UAD DNF
231. BUSATO Matteo WIL DNF
234. RAGGIO Luca WIL DNF








--- advertisement ---