Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de Normandie 2018 (2.2)
France  /  19 March - 25 March

Edition: 38 (1080.0 Km)
Winner: STEWART Thomas

2017    



Videos (4)
Winners of the Race




Last Winners







1|2|3|4|5|6|7 Next
19 March / 140.00 kilometer
Stagewinner:03:53:16 LIENHARD Fabian
Race leader:03:53:06 LIENHARD Fabian

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. LIENHARD Fabian SUI HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 03h53'16''
2. BOL Cees NED SEG RACING ACADEMY 03h53'16''
3. VAN DALEN Jason NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 03h53'16''
4. HABTOM TEKLE Awet ERI POLARTEC KOMETA 03h53'19''
5. NIELSEN Nicolai Philip Brøchner DEN HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 03h53'21''
6. MOSCHETTI Matteo ITA POLARTEC KOMETA 03h53'21''
7. GIBSON Matthew GBR JLT CONDOR 03h53'21''
8. TRONDSEN Trond Håkon NOR TEAM COOP 03h53'21''
9. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING 03h53'21''
10. ASGREEN Kasper DEN TEAM VIRTU CYCLING 03h53'21''
11. VON FOLSACH Casper DEN TEAM COLOQUICK 03h53'21''
12. HORTON Tobyn GBR MADISON GENESIS 03h53'21''
13. SKAARSETH Anders NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 03h53'21''
14. ORCEAU Clement FRA 03h53'21''
15. MEEUS Jordi BEL SEG RACING ACADEMY 03h53'21''
16. BOKELOH Jonas GER LKT TEAM BRANDENBURG 03h53'21''
17. MILLASSEAU Guillaume FRA 03h53'21''
18. ARIESEN Jacob Willem NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03h53'21''
19. KAŇKOVSKÝ Alois CZE ELKOV - AUTHOR 03h53'21''
20. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 03h53'21''
21. PONS Gaëtan LUX LEOPARD PRO CYCLING 03h53'21''
22. PICOUX Maximilien BEL 03h53'21''
23. MOLLY Kenny BEL AGO - AQUA SERVICE 03h53'21''
24. DE LAAT Jasper NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03h53'21''
25. RIVIERE David FRA 03h53'21''
26. DEBUY Anthony BEL AGO - AQUA SERVICE 03h53'21''
27. CLAUSEN Patrick DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 03h53'21''
28. STEWART Thomas GBR JLT CONDOR 03h53'21''
29. SWIFT Connor GBR MADISON GENESIS 03h53'21''
30. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER ICOPAL 03h53'21''
31. BRYON Miguel USA HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 03h53'21''
32. PROSTOKSHIN Andrey RUS RUSSIAN FEDERATION 03h53'21''
33. GEßNER Konrad GER LEOPARD PRO CYCLING 03h53'21''
34. CAMACHO DEL FRESNO Juan ESP POLARTEC KOMETA 03h53'21''
35. RIMASSON Adrien FRA 03h53'21''
36. GAMPER Patrick AUT POLARTEC KOMETA 03h53'21''
37. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 03h53'21''
38. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 03h53'21''
39. MONCASSIN Maxence FRA 03h53'21''
40. GUEX Quentin SUI 03h53'21''
41. GUERIN Camille FRA 03h53'21''
42. FORFANG Ole NOR JOKER ICOPAL 03h53'21''
43. GOEBEERT Pierre BEL AGO - AQUA SERVICE 03h53'21''
44. BAUDE Arthur BEL AGO - AQUA SERVICE 03h53'21''
45. VEYHE Torkil DEN TEAM VIRTU CYCLING 03h53'21''
46. ROHDE Leon GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 03h53'21''
47. HALLER Patrick GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 03h53'21''
48. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 03h53'21''
49. SLATER Alistair GBR JLT CONDOR 03h53'21''
50. BELLIA Matteo ITA 03h53'21''
51. LENDERINK Peter NED SEG RACING ACADEMY 03h53'21''
52. MCCARTHY Robert-Jon IRL JLT CONDOR 03h53'21''
53. MAAS Jan NED SEG RACING ACADEMY 03h53'21''
54. SUKHOV Maxim RUS RUSSIAN FEDERATION 03h53'21''
55. ROUEIL Jules FRA 03h53'21''
56. BROCKHOFF Jan GER LEOPARD PRO CYCLING 03h53'21''
57. CARPENTIER Adrien FRA 03h53'21''
58. VAN DEN BERG Julius NED SEG RACING ACADEMY 03h53'21''
59. HOELGAARD Markus NOR JOKER ICOPAL 03h53'21''
60. ERSHOV Artur RUS RUSSIAN FEDERATION 03h53'21''
61. TIMMERMANS Justin NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 03h53'21''
62. HAMELINK Jasper NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03h53'21''
63. GARBET Nicolas FRA 03h53'21''
64. HAGEN Krister NOR TEAM COOP 03h53'21''
65. HAVOT Sébastien FRA 03h53'21''
66. MURPHY John USA HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 03h53'21''
67. LEPLINGARD Antoine FRA 03h53'21''
68. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 03h53'21''
69. SCHÄPPI Martin SUI 03h53'21''
70. URRUTY Maxime FRA 03h53'21''
71. KOCH Christian Maximilian GER LKT TEAM BRANDENBURG 03h53'21''
72. FRANCK Eamon Lucas USA DELTA CYCLING ROTTERDAM 03h53'21''
73. TAEBLING Paul GER LKT TEAM BRANDENBURG 03h53'21''
74. FLAKSIS Andzs LAT HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 03h53'21''
75. VINJEBO Emil Nygaard DEN TEAM COLOQUICK 03h53'21''
76. CHRISTIANSEN Steffen Munk DEN TEAM COLOQUICK 03h53'21''
77. AAEN Jonas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 03h53'21''
78. TSCHERNOSTER Jan GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 03h53'21''
79. REUTTER Sven GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 03h53'21''
80. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 03h53'21''
81. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 03h53'21''
82. DUIUNOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 03h53'21''
83. WILLIAMS Stephen GBR SEG RACING ACADEMY 03h53'21''
84. TREUBEL Pascal GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 03h53'21''
85. BACON Romain FRA 03h53'21''
86. SCHULTZ Jesper DEN TEAM VIRTU CYCLING 03h53'21''
87. MENANT Theo FRA 03h53'21''
88. VERARDO Yoan FRA 03h53'21''
89. GUYOT Yann FRA 03h53'21''
90. BOUWMANS Dylan NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03h53'21''
91. VANGSTAD Andreas NOR JOKER ICOPAL 03h53'21''
92. JANSSEN Adriaan NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 03h53'21''
93. BUCHÁČEK TomᚠCZE ELKOV - AUTHOR 03h53'21''
94. MANAKOV Viktor RUS RUSSIAN FEDERATION 03h53'21''
95. TULNER Rens NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 03h53'21''
96. LUKKEDAL Øivind NOR TEAM COOP 03h53'21''
97. BANUSCH Richard GER LKT TEAM BRANDENBURG 03h53'21''
98. HÖÖG Gustav SWE TEAM COOP 03h53'21''
99. GREGAARD WILSLY Jonas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 03h53'21''
100. KRAGH ANDERSEN Asbjørn DEN TEAM VIRTU CYCLING 03h53'21''
101. MØRCH KONGSTAD Tobias DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 03h53'21''
102. EISING Tijmen NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03h53'21''
103. HAGEN Carl Fredrik NOR JOKER ICOPAL 03h53'21''
104. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 03h53'21''
105. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 03h53'21''
106. FLØTTEN Audun Brekke NOR TEAM VIRTU CYCLING 03h53'21''
107. HARDAHL Anders DEN TEAM COLOQUICK 03h53'21''
108. SEVILLA LOPEZ Diego Pablo ESP POLARTEC KOMETA 03h53'21''
109. TRÆEN Torstein NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 03h53'21''
110. MOSIN Sergey RUS RUSSIAN FEDERATION 03h53'21''
111. SPENGLER Mario SUI LEOPARD PRO CYCLING 03h53'21''
112. GAILLARD Marlon FRA 03h53'21''
113. BIBBY Ian GBR JLT CONDOR 03h53'21''
114. KRASILNIKAU Andrei BLR HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 03h53'21''
115. HANDLEY Richard GBR MADISON GENESIS 03h53'21''
116. CUMING Michael GBR MADISON GENESIS 03h53'21''
117. BENDIXEN Louis DEN TEAM COOP 03h53'21''
118. RAPPO Anthony SUI 03h53'21''
119. ATKINS George GBR MADISON GENESIS 03h53'21''
120. RONDEAU Fabien FRA 03h53'21''
121. KULSET Kristian NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 03h53'21''
122. PATOUX Cyrille FRA 03h53'21''
123. JØRGENSEN Christian Moberg DEN TEAM COLOQUICK 03h53'21''
124. BLIGAARD LYHNE Daniel DEN TEAM COLOQUICK 03h53'21''
125. MORTENSEN Martin DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 03h53'21''
126. GAZZOLI Michele ITA POLARTEC KOMETA 03h53'21''
127. MAITRE Florian FRA 03h53'21''
128. PIJOURLET Louis FRA 03h53'21''
129. GULLEN James GBR JLT CONDOR 03h53'21''
130. PRIMAS Nicolas FRA 03h53'21''
131. RESELL Erik Nordsaeter NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 03h53'21''
132. HAČECKÝ Vojtech CZE ELKOV - AUTHOR 03h53'21''
133. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 03h53'21''
134. LINDENBURG Jim NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03h53'39''
135. MCEVOY Jonathan GBR MADISON GENESIS 03h53'45''
136. LALOUETTE Kévin FRA 03h54'11''
137. FOSS Tobias S. NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 03h53'21''
138. CAMPISTROUS Romain FRA 03h56'26''
139. BUGTER Luuc NED DELTA CYCLING ROTTERDAM 03h59'01''
140. NICOLAS Théo FRA 03h59'01''
141. HATTIER Bruno FRA 03h59'01''
142. NOLDE Tobias GER HEIZOMAT RAD-NET.DE 03h59'01''
143. LEMOINE Gaetan FRA 03h59'04''
144. JÜRß Malte GER LKT TEAM BRANDENBURG 03h59'04''
145. MALCHAREK Moritz GER LKT TEAM BRANDENBURG 03h59'04''
146. RØNNING VINTHER Troels DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04h02'54''
147. LE COURT DE BILLOT Olivier MRI 04h04'06''
148. THIÈRY Cyrille SUI 04h06'05''
149. DEBONS Antoine SUI 04h06'05''
150. BENNETT Stéfan FRA 04h06'07''









--- advertisement ---