Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
International Tour of Rhodes 2018 (2.2)
Greece  /  9 March - 11 March

Edition: 18 (504.0 Km)
Winner: MAESTRI Mirco

2017    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Rhodes - Rhodes
10 March / 172.70 kilometer
Stagewinner:04:09:47 MOSCHETTI Matteo
Race leader:07:49:12 HUPPERTZ Joshua

Description
Result

Classification
Stage results
1. MOSCHETTI Matteo ITA POLARTEC KOMETA 4:09:47
2. HUPPERTZ Joshua GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:09:47
3. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:09:47
4. SEVILLA LOPEZ Diego Pablo ESP POLARTEC KOMETA 4:09:47
5. TRĂEN Torstein NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:09:47
6. BARBIN Enrico ITA BARDIANI CSF 4:09:56
7. OVERSTE Matthew NED 4:09:56
8. MAMOS Philipp GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 4:09:56
9. MAESTRI Mirco ITA BARDIANI CSF 4:09:56
10. NOWAK Florian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:09:56
11. HENN Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:09:56
12. BL┼LID Marius NOR 4:09:56
13. DIJKSTRA Martijn NED 4:09:56
14. SKAARSETH Anders NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:09:56
15. GAUGL Florian AUT 4:09:56
16. HN═K Karel CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 4:09:56
17. ZUBENKO Mykyta UKR PARDUS - TUFO PROSTEJOV 4:09:56
18. MADSEN Kristoffer NOR 4:09:56
19. KLEINJAN Arno NED 4:09:56
20. FROIDEVAUX Robin SUI AKROS - RENFER SA 4:09:56
21. BANZER Gordian SUI AKROS - RENFER SA 4:09:56
22. MANNINEN Matti FIN 4:09:56
23. AGROTIS Alexandros CYP 4:09:56
24. SPRENGER Michael AUT 4:09:56
25. SENNI Manuel ITA BARDIANI CSF 4:09:56
26. WĂRSTED Syver NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:09:56
27. H─RTIG Jonas GER TEAM SAUERLAND NRW P/B SKS GERMANY 4:09:56
28. MADSSTUEN Asbj°rn NOR 4:09:56
29. RIES Michel LUX POLARTEC KOMETA 4:10:09
30. CAMACHO DEL FRESNO Juan ESP POLARTEC KOMETA 4:10:09
31. KULSET Kristian NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:10:09
32. QUAEDVLIEG Lars NED 4:10:09
33. KIRIAKIDIS Ioannis GRE 4:10:09
34. DOMBROWSKI Frederik GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 4:10:09
35. SVENDSEN Simen Nordahl NOR 4:10:09
36. BOUGLAS Georgios GRE 4:10:20
37. BARTA Tomas CZE 4:10:20
38. PASXOS Stavros GRE 4:10:20
39. KNAUP Tobias GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:10:20
40. GROSSER Aaron GER TEAM SAUERLAND NRW P/B SKS GERMANY 4:10:20
41. WALZEL Andreas AUT 4:10:20
42. M▄NSTERMANN Per Christian GER TEAM SAUERLAND NRW P/B SKS GERMANY 4:10:20
43. BAUER Dominik GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 4:10:20
44. RECKENDORFER Lukas AUT 4:10:34
45. SEPP─ Lauri FIN 4:10:34
46. KEUSER Andreas GER JAVA PARTIZAN 4:10:43
47. CHRISTAKOS Dimitrios GRE 4:10:43
48. DUVERGER Guillaume FRA 4:10:48
49. GAZZOLI Michele ITA POLARTEC KOMETA 4:10:51
50. THANNER Stefan AUT 4:10:55
51. DÍRING Jonas SUI AKROS - RENFER SA 4:10:55
52. SUTER Joel SUI AKROS - RENFER SA 4:10:55
53. TRIANTAFILLOU Andreas GRE 4:10:55
54. CLAUSS Marc GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 4:10:55
55. KOURMPETIS Anastasios GRE 4:10:55
56. KORTSIDAKIS Michail GRE 4:10:55
57. INTRA Felix GER TEAM SAUERLAND NRW P/B SKS GERMANY 4:10:55
58. WURM Philipp AUT 4:11:03
59. TASKINEN Julius FIN 4:11:03
60. BRULAND Eirik NOR 4:11:03
61. TIGRINE Mehdi BEL JAVA PARTIZAN 4:11:11
62. MARONESE Marco ITA BARDIANI CSF 4:11:26
63. THURAU Sven GER TEAM DAUNER D&DQ | AKKON 4:11:26
64. ZOIS Eleftherios GRE 4:11:26
65. HAMMERSCHMID Marvin AUT 4:11:26
66. KESSLER Robert William GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:11:38
67. GAMPER Patrick AUT POLARTEC KOMETA 4:11:41
68. HALME Sasu FIN 4:11:55
69. ALBANESE Vincenzo ITA BARDIANI CSF 4:12:21
70. KASTRANTAS Charalampos GRE JAVA PARTIZAN 4:12:24
71. KRISTIANSEN Sondre NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:12:30
72. SCHWEIZER Christoph GER TEAM SAUERLAND NRW P/B SKS GERMANY 4:12:30
73. SAUGSTAD Lars NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 4:12:30
74. SIMION Paolo ITA BARDIANI CSF 4:12:59
75. HAMETNER Patrick AUT 4:12:59
76. WUBBEN Bob NED 4:12:59
77. ROTA Lorenzo ITA BARDIANI CSF 4:13:31
78. HAAS Christian AUT 4:15:46
79. HAPPKE Luca Felix GER TEAM SAUERLAND NRW P/B SKS GERMANY 4:15:46
80. RUGG Timothy USA JAVA PARTIZAN 4:15:54
81. BUIJK Jacob NED 4:19:10
82. PAPASTAMATAKIS Kiriakos GRE 4:23:04
83. STOIBER Lukas AUT 4:23:04
84. RICE Justin Brooks USA 4:23:04
85. TYRPEKL Karel CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 4:23:04
86. STEINDLER Julian AUT 4:23:04
87. RUTSCH Jonas GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:23:04
88. FRAGKOULIS Evangelos GRE 4:23:04
89. L▄BBERS Dorian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 4:23:04
90. LICHNOVSKŢ Ludek CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 4:23:04
91. GALOVIĆ Andrej SRB JAVA PARTIZAN 4:23:04
92. FORD Martin GBR JAVA PARTIZAN 4:23:04
93. GIBAUD Mathieu FRA 4:23:04
94. D▄RAGER Alexander AUT 4:23:04
95. DUFAUX Lo´s SUI AKROS - RENFER SA 4:23:04
96. HALVORSEN Eirik Oskari NOR 4:23:56
97. MAKOGON Vladyslav FIN 4:29:22
98. DOLN═ČEK Marek CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 4:29:22
99. ZEGKLIS Nicolaos GRE 4:29:22
100. TERZIS Dimitrios GRE 4:29:22
101. SELENATI Nico SUI AKROS - RENFER SA 4:29:22
102. BABOR Daniel CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 4:29:22
103. KONSTANTINIDIS Konstantinos GRE 4:29:22








--- advertisement ---