Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy 2018 (2.2)
(Istarsko proljece-Jadranska magistrala-Istrian Spring Trophy)
Croatia  /  8 March - 11 March

Edition: 58 (481.0 Km)
Winner: HAGEN Krister

2017    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 0 > Umag - Umag
8 March / 2.00 kilometer
Stagewinner:00:02:05 EEKHOFF Nils
Race leader:00:02:05 EEKHOFF Nils
Stage type:Individual Time Trial

Description
Result

Classification
Stage results
1. EEKHOFF Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:02:05
2. MCCARTHY Robert-Jon IRL JLT CONDOR 0:02:05
3. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 0:02:06
4. FORTIN Filippo ITA TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 0:02:06
5. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL 0:02:06
6. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 0:02:07
7. AUER Daniel AUT WSA PUSHBIKERS 0:02:07
8. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 0:02:07
9. KRAGH ANDERSEN Asbjřrn DEN TEAM VIRTU CYCLING 0:02:07
10. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 0:02:08
11. LIEPINS Emils LAT ONE PRO CYCLING 0:02:08
12. TAMINIAUX Lionel BEL AGO - AQUA SERVICE 0:02:08
13. SLATER Alistair GBR JLT CONDOR 0:02:08
14. PENKO Izidor SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 0:02:08
15. GARRISON Ian USA UNITED STATES OF AMERICA 0:02:08
16. HAGEN Krister NOR TEAM COOP 0:02:08
17. MOSES Thomas GBR JLT CONDOR 0:02:09
18. BIBBY Ian GBR JLT CONDOR 0:02:09
19. LATHAM Christopher GBR ONE PRO CYCLING 0:02:09
20. FRIESECKE Gian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 0:02:09
21. BENNETT Sean USA UNITED STATES OF AMERICA 0:02:09
22. RABITSCH Stephan AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 0:02:09
23. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 0:02:10
24. HONORÉ Mikkel Frřlich DEN TEAM VIRTU CYCLING 0:02:10
25. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL 0:02:10
26. JÄGELER Robert GER 0:02:10
27. RUČIGAJ Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 0:02:10
28. STALLAERT Joeri BEL TEAM VORARLBERG SANTIC 0:02:10
29. KANTER Max GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:02:10
30. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 0:02:10
31. ASGREEN Kasper DEN TEAM VIRTU CYCLING 0:02:10
32. AALRUST Hĺkon Lunder NOR TEAM COOP 0:02:10
33. KOROŠEC Rok SLO MY BIKE STEVENS 0:02:10
34. HORVAT Žiga SLO ADRIA MOBIL 0:02:11
35. TRONDSEN Trond Hĺkon NOR TEAM COOP 0:02:11
36. PRIMOŽIČ Jaka SLO 0:02:11
37. POGAČAR Tadej SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 0:02:11
38. BANUSCH Richard GER LKT TEAM BRANDENBURG 0:02:11
39. APPELT Leo GER LKT TEAM BRANDENBURG 0:02:11
40. MOBACH Jarno NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:02:11
41. JENKO Robert SLO 0:02:11
42. EINHORN Itamar ISR 0:02:11
43. KRIZEK Matthias AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 0:02:11
44. MCCORMICK Hayden NZL ONE PRO CYCLING 0:02:11
45. VERGAERDE Otto BEL WSA PUSHBIKERS 0:02:11
46. ČAPEK Tomáš CZE 0:02:12
47. ECHTERMANN Leon GER 0:02:12
48. PAJEK Luka SLO 0:02:12
49. GROŠELJ Matic SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 0:02:12
50. SCHINNAGEL Johannes GER TIROL CYCLING TEAM 0:02:12
51. HIRSCHI Marc SUI DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:02:12
52. KÄßMANN Fabian GER 0:02:12
53. STEWART Thomas GBR JLT CONDOR 0:02:12
54. TRETTWER Helmut GER WSA PUSHBIKERS 0:02:12
55. BOKELOH Jonas GER LKT TEAM BRANDENBURG 0:02:12
56. ORAM James NZL ONE PRO CYCLING 0:02:12
57. KONWA Piotr POL ELKOV - AUTHOR 0:02:12
58. DOMAGALSKI Karol POL ONE PRO CYCLING 0:02:12
59. ANDĚL Jan CZE 0:02:12
60. RUMAC Josip CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 0:02:12
61. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL 0:02:12
62. JAKOUBEK Tomáš CZE 0:02:12
63. KOCH Christian Maximilian GER LKT TEAM BRANDENBURG 0:02:12
64. DINKLER Jonathan GER 0:02:12
65. DINA Márton HUN PANNON CYCLING TEAM 0:02:13
66. SALZMANN Jodok AUT WSA PUSHBIKERS 0:02:13
67. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 0:02:13
68. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 0:02:13
69. LUKKEDAL Řivind NOR TEAM COOP 0:02:13
70. WILLIAMS Peter GBR ONE PRO CYCLING 0:02:13
71. JERMAN Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 0:02:13
72. ROGINA Radoslav CRO ADRIA MOBIL 0:02:13
73. ČEMAŽAR Nik SLO 0:02:13
74. FREHEN Jérémy BEL AGO - AQUA SERVICE 0:02:13
75. BRÜCK Victor GER 0:02:13
76. FLŘTTEN Audun Brekke NOR TEAM VIRTU CYCLING 0:02:13
77. BAJC Andi SLO MY BIKE STEVENS 0:02:14
78. BARTA William USA UNITED STATES OF AMERICA 0:02:14
79. KNAPP Daniel AUT TIROL CYCLING TEAM 0:02:14
80. BOUBAL Martin CZE 0:02:14
81. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 0:02:14
82. ČOTAR Luka SLO 0:02:14
83. BAYER Tobias AUT TIROL CYCLING TEAM 0:02:14
84. EIBEGGER Markus AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 0:02:14
85. DIETEREN Jan GER LKT TEAM BRANDENBURG 0:02:14
86. HATZ Christopher GER 0:02:14
87. VALTER Attila HUN PANNON CYCLING TEAM 0:02:14
88. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 0:02:14
89. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:02:14
90. LEHNER Daniel AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 0:02:14
91. DAVIS Cole USA UNITED STATES OF AMERICA 0:02:14
92. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 0:02:14
93. REPŠE Uroš SLO 0:02:15
94. HERNANDEZ Michael USA UNITED STATES OF AMERICA 0:02:15
95. LUDVIGSSON Fredrik SWE TEAM COOP 0:02:15
96. BROWN Jonathan USA UNITED STATES OF AMERICA 0:02:15
97. MAYER Yannick GER 0:02:15
98. EGNER Arne GER 0:02:15
99. SCHMIEDEL Sebastian GER 0:02:15
100. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 0:02:15
101. KIERNER Florian AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 0:02:15
102. ZIMMERMANN Georg GER TIROL CYCLING TEAM 0:02:15
103. MUGERLI Matej SLO MY BIKE STEVENS 0:02:15
104. MALTAR Bruno CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 0:02:16
105. LEOPOLD Hans-Jörg AUT WSA PUSHBIKERS 0:02:16
106. VALJAVEC Tadej SLO 0:02:16
107. AUGUSTIN Hannes GER 0:02:16
108. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 0:02:16
109. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 0:02:16
110. GAVENDA Jan CZE 0:02:16
111. MONIQUET Sylvain BEL AGO - AQUA SERVICE 0:02:16
112. PAVLIČ Marko SLO 0:02:16
113. SCHULTZ Jesper DEN TEAM VIRTU CYCLING 0:02:16
114. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 0:02:16
115. NEUMAN Dominik CZE 0:02:16
116. LAVRIČ Martin SLO 0:02:17
117. SEKANINA Adam CZE 0:02:17
118. ROŠKAR Tim SLO 0:02:17
119. BRANDLMEIER Stefan GER 0:02:17
120. KASPERA Christoph GER 0:02:17
121. WILLE Markus GER 0:02:17
122. POULTON Jared RSA 0:02:17
123. OBERSTEINER Florian GER 0:02:17
124. KUEN Maximilian AUT MY BIKE STEVENS 0:02:17
125. SIMON Péter HUN PANNON CYCLING TEAM 0:02:17
126. THIELEBEULE Willi GER 0:02:17
127. LEHKÝ Roman CZE 0:02:17
128. DINA Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 0:02:18
129. RUDYS Paul GER LKT TEAM BRANDENBURG 0:02:18
130. LAVERACK Edward GBR JLT CONDOR 0:02:18
131. RAMŠAK Borut SLO 0:02:18
132. PETRUŠ Jirí CZE 0:02:18
133. BEN MOSHE Yuval ISR 0:02:18
134. SOLAŘ KryšTof CZE 0:02:18
135. JABUKA David CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 0:02:18
136. KOVÁCS Máté HUN PANNON CYCLING TEAM 0:02:18
137. DRINOVEC Matej SLO 0:02:18
138. PAKALSKI Henrik GER 0:02:19
139. MAGDEBURG Tobias GER 0:02:19
140. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:02:19
141. HAMPL Petr CZE 0:02:19
142. GOLČER Jure SLO ADRIA MOBIL 0:02:19
143. FRANZ Toni GER 0:02:19
144. ČERNE Gregor Matija SLO 0:02:20
145. ČIBEJ Simon SLO 0:02:20
146. KUBA Karel CZE 0:02:20
147. KISERLOVSKI Emanuel CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 0:02:20
148. ZECHMEISTER Tomáš CZE 0:02:20
149. PÖLL Stefan AUT WSA PUSHBIKERS 0:02:20
150. GÖTZENBERGER Tobias GER 0:02:20
151. SONNLEITNER Jonas GER 0:02:21
152. FIDLER Gerd AUT MY BIKE STEVENS 0:02:21
153. GRUBER Pavel CZE 0:02:21
154. HOČEVAR Kristjan SLO 0:02:21
155. BADILATTI Matteo SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 0:02:21
156. HERDEN Benjamin GER 0:02:22
157. MÜLLER Robert GER 0:02:22
158. HASON Ofek ISR 0:02:22
159. GEBAUER Oskar GER 0:02:23
160. ŠMID Jakob SLO 0:02:23
161. RABOTTINI Matteo ITA MERIDIANA KAMEN TEAM 0:02:23
162. ABU-FARES Saned ISR 0:02:23
163. MÁLIK Róbert SVK 0:02:23
164. MODLITBA Vojtech CZE 0:02:24
165. ADAMIETZ Johannes GER TIROL CYCLING TEAM 0:02:24
166. PUGLIESE Antonino Schillaci ITA MERIDIANA KAMEN TEAM 0:02:24
167. KUSZTOR Péter HUN MY BIKE STEVENS 0:02:25
168. KOŽELJ Martin SLO 0:02:25
169. CIHLÁŘ Adam CZE 0:02:26
170. AVITAN Lior ISR 0:02:28
171. ASCHENBRENNER Michel GER 0:02:30
172. PORZNER Manuel GER TIROL CYCLING TEAM 0:02:49









--- advertisement ---