Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Jura Cycliste 2018 (2.2)
France  /  21 April - 22 April

(324.0 Km)
Winner: HAGEN Carl Fredrik

2017    

Winners of the Race


Last Winners







22 April / 161.00 kilometer
Stagewinner:04:06:04 WIRTGEN Tom
Race leader:07:56:14 HAGEN Carl Fredrik

Description
Result

Classification
Stage results
1. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 04h06'04''
2. PARDINI Olivier BEL TEAM DIFFERDANGE LOSCH 04h06'04''
3. MERTENS Julian BEL 04h06'04''
4. MOLLY Kenny BEL AGO - AQUA SERVICE 04h06'04''
5. MÜLLER Patrick SUI VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 04h06'04''
6. GOOSSENS Kobe BEL 04h06'04''
7. DELAPLACE Anthony FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 04h06'04''
8. HAGEN Carl Fredrik NOR JOKER ICOPAL 04h06'04''
9. MONIQUET Sylvain BEL AGO - AQUA SERVICE 04h06'07''
10. CARISEY Clément FRA 04h06'07''
11. CAMPISTROUS Romain FRA 04h06'07''
12. HARPER Chris AUS BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 04h06'07''
13. SPREAFICO Matteo ITA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 04h06'07''
14. MEYER Robin FRA 04h06'07''
15. CASTELLARNAU Florent FRA 04h06'07''
16. VANHOUCKE Harm BEL 04h06'07''
17. RAIBAUD Jimmy FRA 04h06'07''
18. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 04h06'07''
19. BOUET Maxime FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 04h06'07''
20. MORENO SALA Adrià ESP 04h06'07''
21. BOWDEN Scott AUS BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 04h06'16''
22. VAN GILS Maxim BEL 04h06'16''
23. GUILLONNET Adrien FRA 04h06'16''
24. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING 04h06'16''
25. TEASDALE Joshua GBR TEAM DIFFERDANGE LOSCH 04h06'18''
26. AASHEIM Aksel Fischer NOR JOKER ICOPAL 04h06'18''
27. BANZER Gordian SUI AKROS - RENFER SA 04h06'18''
28. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER ICOPAL 04h06'18''
29. FRIESECKE Gian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 04h06'32''
30. DEBONS Antoine SUI SWITZERLAND 04h06'35''
31. HERMANS Steff BEL 04h06'37''
32. LE LAVANDIER Maxime FRA 04h06'43''
33. BONUSI Raffaello ITA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 04h06'52''
34. MACIEJUK Filip POL LEOPARD PRO CYCLING 04h06'54''
35. ROSS Mathew AUS 04h06'56''
36. DELACROIX Théo FRA 04h07'24''
37. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 04h07'24''
38. RÜEGG Lukas SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 04h07'24''
39. RIVERA SERRANO Kevin CRC ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 04h07'37''
40. MÄDER Gino SUI SWITZERLAND 04h08'06''
41. VOISARD Yannis SUI AKROS - RENFER SA 04h08'06''
42. BUSSARD Dimitri SUI 04h08'36''
43. SAVICKAS Zydrunas LTU 04h06'15''
44. VANGSTAD Andreas NOR JOKER ICOPAL 04h08'40''
45. LAFAY Victor FRA 04h09'13''
46. ROCHAS Rémy FRA 04h09'23''
47. JAMET Alexandre FRA 04h09'23''
48. ROGER Maxime FRA 04h12'31''
49. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 04h12'31''
50. FRAPPORTI Mattia ITA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 04h12'31''
51. THOMAS Adrien FRA 04h12'31''
52. LAMMERTINK Steven NED VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 04h12'35''
53. BILLOD MOREL Julien FRA 04h12'41''
54. FEILLU Brice FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 04h12'41''
55. BENNETT Stéfan FRA 04h13'01''
56. IMHOF Claudio SUI SWITZERLAND 04h13'59''
57. SCHÄPPI Martin SUI SWITZERLAND 04h13'59''
58. RUSNAC Maxim MDA TEAM DIFFERDANGE LOSCH 04h13'59''
59. FONSECA Armindo FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 04h13'59''
60. LEYDER Pit LUX LEOPARD PRO CYCLING 04h13'59''
61. ROE Timothy AUS BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 04h13'59''
62. ARNAUD Vincent FRA 04h13'59''
63. VANHOOF Ward BEL 04h15'17''
64. SUNDERLAND Dylan AUS BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 04h15'17''
65. GOSSARD Maxime FRA 04h17'51''
66. MÜLLER Reto SUI SWITZERLAND 04h17'51''
67. SCHNEITER Joab SUI SWITZERLAND 04h17'51''
68. JOLIBERT Clément FRA 04h17'51''
69. AUBERT Rémi FRA 04h17'51''
70. GAUTHIER Guillaume FRA 04h17'51''
71. RÜTTIMANN Jan SUI AKROS - RENFER SA 04h19'25''
72. FROIDEVAUX Robin SUI AKROS - RENFER SA 04h19'25''
73. CARAMEL Mathieu FRA 04h21'36''
74. BOUCHARD Geoffrey FRA 04h21'36''
75. ORLHAC Boris FRA 04h21'36''
76. PETELIN Jan LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 04h26'14''
77. THILL Tom LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 04h26'14''
78. ROSSINI Quentin FRA 04h26'14''
79. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 04h26'14''
80. MALUCELLI Matteo ITA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 04h27'01''
81. MEILER Martin GER TEAM VORARLBERG SANTIC 04h27'01''
82. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 04h27'01''
83. WIRTGEN Luc LUX LEOPARD PRO CYCLING 04h27'01''
84. HAMMERLE Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 04h27'01''







--- advertisement ---