Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Maroc 2018 (2.2)
Morocco  /  6 April - 15 April

Edition: 31 (1652.9 Km)
Winner: RIVIÈRE David

2017    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 5 > Ouarzazate - Zagora
10 April / 159.10 kilometer
Stagewinner:03:26:37 MARECZKO Jakub
Race leader:19:56:32 VERMEULEN Alexey

Description
Result

Classification
Stage results
1. MARECZKO Jakub ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h26'37''
2. CARSTENSEN Lucas GER BIKE AID 03h26'37''
3. TORRES BARCELO Albert ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h26'37''
4. ORCEAU Clement FRA 03h26'37''
5. SAHBAOUI Soufiane MAR MOROCCO 03h26'37''
6. SAZANOV Andrei RUS RUSSIAN FEDERATION 03h26'37''
7. LACHANCE Jean Michel CAN 03h26'37''
8. TARAGEL Filip SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h26'37''
9. BOUZIDI Mohamed ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h26'37''
10. CASTELLO DOBON Fco. Jose ESP 03h26'37''
11. DERIAUX Florian FRA SOVAC - NATURA4EVER 03h26'37''
12. NOUISRI Ali TUN TUNISIA 03h26'37''
13. ETXABE LETURIA Jokin ESP INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h26'37''
14. MRAOUNI Salaheddine MAR MOROCCO 03h26'37''
15. HOLLER Nikodemus GER BIKE AID 03h26'37''
16. HADDI Soufiane MAR MOROCCO 03h26'37''
17. BLÅLID Marius NOR 03h26'37''
18. BERNARD Enzo FRA 03h26'37''
19. SABER Lahcen MAR 03h26'37''
20. MILAN JIMENEZ Diego DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h26'37''
21. ROUSSEAU Jayson FRA INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h26'37''
22. PÁLYI Csaba HUN 03h26'37''
23. DARIO Antonio ANG ANGOLA 03h26'37''
24. KARIUKI John KEN KENYA 03h26'37''
25. HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR 03h26'37''
26. PIJOURLET Louis FRA 03h26'37''
27. GUERRERO BONILLA Pablo ESP 03h26'37''
28. HIDA Abdallah MAR MOROCCO 03h26'37''
29. MAITRE Florian FRA 03h26'37''
30. VERMEULEN Alexey USA INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h26'37''
31. JABRAYILOV Samir AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h26'37''
32. GAILLARD Marlon FRA 03h26'37''
33. CRUZ José ANG ANGOLA 03h26'37''
34. MANCEBO PEREZ Francisco ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h26'37''
35. BRUNO CESAR DO AMARAL De Araujo ANG 03h26'37''
36. TYBOR Patrik SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h26'37''
37. MAHDAR Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h26'37''
38. ESSAIL Mohamed Nizar MAR 03h26'37''
39. JELLOUL Adil MAR MOROCCO 03h26'37''
40. VOLKERS Samuel AUS MEMIL CCN PRO CYCLING 03h26'37''
41. KARMOUCHI Hatim MAR 03h26'37''
42. COLEDAN Marco ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h26'37''
43. VALERO AMAT Javier ESP 03h26'37''
44. MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL CCN PRO CYCLING 03h26'37''
45. BICHLMANN Daniel GER BIKE AID 03h26'37''
46. POZDNYAKOV Kirill AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h26'37''
47. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h26'37''
48. RIVIERE David FRA 03h26'37''
49. AGUIRRE INFANTE Jose Alfredo MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h26'45''
50. POZZATO Filippo ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h26'45''
51. KISS Gergely HUN 03h26'47''
52. REGUIGUI Youcef ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h26'47''
53. KURBATOV Aleksei RUS RUSSIAN FEDERATION 03h26'55''
54. VOROBYEV Anton RUS RUSSIAN FEDERATION 03h26'55''
55. TESHOME Meron ERI BIKE AID 03h26'57''
56. POLIVODA Oleksandr UKR SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h27'02''
57. KULIKOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 03h27'02''
58. SARABIA DIAZ Ignacio MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h27'02''
59. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h27'06''
60. SCHÄFER Timo GER BIKE AID 03h27'12''
61. BERTAZZO Liam ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h27'12''
62. NUÑEZ HERNANDEZ Adrian Santiago DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h27'25''
63. LECHNER Patrick GER BIKE AID 03h27'25''
64. ZHUPA Eugert ALB WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h27'25''
65. TAHIRI Youness MAR 03h26'37''
66. FONZI Giuseppe ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h29'34''
67. HETHERINGTON Ben GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h30'00''
68. REZVANI GILKOLAEI Morteza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h33'47''
69. GATHIAMBO Joshphat KEN KENYA 03h33'47''
70. KHAFI Oussama MAR 03h33'47''
71. GONÇALVES Bernardo POR 03h33'47''
72. Melki Mohamed Aziz TUN TUNISIA 03h33'47''
73. BEN AMOR Nadhem TUN TUNISIA 03h33'47''
74. ÁBROK Norbert HUN 03h33'47''
75. MINKÓ Roland HUN 03h33'47''
76. BENOUZZA Hicham MAR 03h33'47''
77. SZEGHALMI Bálint HUN 03h33'47''
78. BELMOKHTAR Boualem ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h33'47''
79. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 03h33'47''
80. ASANOV Enver AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h33'47''
81. ASADOV Elchin AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h33'47''
82. BOCHKOV Kirill RUS RUSSIAN FEDERATION 03h33'47''
83. HISHINUMA Yukinori JPN INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h33'47''
84. KIMUTAI Andrew KEN KENYA 03h33'47''
85. TIPPER Jacob GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h33'47''
86. FORAY Maxim Gjerdalen NOR 03h33'47''
87. HARING Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h33'47''
88. ORR Robert GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h33'47''
89. FABREGAT VILLANUEVA Oscar ESP 03h36'44''
90. HJORTH Jonas NOR INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h42'39''
91. POOR HEMMATI Masoud IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h42'39''
92. JEAN Michel CAN 03h42'39''
93. JUAREZ GARRIDO Juan Ramon MEX 03h42'39''
94. CARR Adam USA 03h42'39''
95. KAMAU GICHORA Joseph KEN KENYA 03h42'39''









--- advertisement ---