Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Maroc 2018 (2.2)
Morocco  /  6 April - 15 April

Edition: 31 (1652.9 Km)
Winner: RIVIÈRE David

2017    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 7 > Taroudant - Agadir
12 April / 120.40 kilometer
Stagewinner:02:51:12 MARECZKO Jakub
Race leader:28:34:36 RIVIÈRE David

Description
Result

Classification
Stage results
1. MARECZKO Jakub ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 02h51'12''
2. CARSTENSEN Lucas GER BIKE AID 02h51'12''
3. ROUSSEAU Jayson FRA INTERPRO STRADALLI CYCLING 02h51'12''
4. COLEDAN Marco ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 02h51'12''
5. MILAN JIMENEZ Diego DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 02h51'12''
6. TORRES BARCELO Albert ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 02h51'12''
7. KURBATOV Aleksei RUS RUSSIAN FEDERATION 02h51'12''
8. SAHBAOUI Soufiane MAR MOROCCO 02h51'12''
9. KULIKOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 02h51'12''
10. HADDI Soufiane MAR MOROCCO 02h51'12''
11. ORCEAU Clement FRA 02h51'12''
12. NOUISRI Ali TUN TUNISIA 02h51'12''
13. MAITRE Florian FRA 02h51'12''
14. TARAGEL Filip SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 02h51'12''
15. HOLLER Nikodemus GER BIKE AID 02h51'12''
16. MRAOUNI Salaheddine MAR MOROCCO 02h51'12''
17. LECHNER Patrick GER BIKE AID 02h51'12''
18. JABRAYILOV Samir AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 02h51'12''
19. LACHANCE Jean Michel CAN 02h51'12''
20. ÁBROK Norbert HUN 02h51'12''
21. HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR 02h51'12''
22. BERNARD Enzo FRA 02h51'12''
23. BLÅLID Marius NOR 02h51'12''
24. RIVIERE David FRA 02h51'12''
25. MINKÓ Roland HUN 02h51'12''
26. SZEGHALMI Bálint HUN 02h51'12''
27. GUERRERO BONILLA Pablo ESP 02h51'12''
28. REGUIGUI Youcef ALG SOVAC - NATURA4EVER 02h51'12''
29. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 02h51'12''
30. BRUNO CESAR DO AMARAL De Araujo ANG 02h51'12''
31. VOROBYEV Anton RUS RUSSIAN FEDERATION 02h51'12''
32. ETXABE LETURIA Jokin ESP INTERPRO STRADALLI CYCLING 02h51'12''
33. PIJOURLET Louis FRA 02h51'12''
34. MANCEBO PEREZ Francisco ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 02h51'12''
35. VERMEULEN Alexey USA INTERPRO STRADALLI CYCLING 02h51'12''
36. BEN AMOR Nadhem TUN TUNISIA 02h51'12''
37. MAHDAR Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 02h51'12''
38. HIDA Abdallah MAR MOROCCO 02h51'12''
39. GAILLARD Marlon FRA 02h51'12''
40. BOUZIDI Mohamed ALG SOVAC - NATURA4EVER 02h51'12''
41. CRUZ José ANG ANGOLA 02h51'12''
42. BERTAZZO Liam ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 02h51'12''
43. SABER Lahcen MAR 02h51'12''
44. BICHLMANN Daniel GER BIKE AID 02h51'12''
45. CARR Adam USA 02h51'12''
46. SAZANOV Andrei RUS RUSSIAN FEDERATION 02h51'12''
47. POZDNYAKOV Kirill AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 02h51'12''
48. HARING Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 02h51'12''
49. TAHIRI Youness MAR 02h51'12''
50. VALERO AMAT Javier ESP 02h51'12''
51. KARMOUCHI Hatim MAR 02h51'12''
52. HJORTH Jonas NOR INTERPRO STRADALLI CYCLING 02h51'12''
53. DARIO Antonio ANG ANGOLA 02h51'12''
54. HISHINUMA Yukinori JPN INTERPRO STRADALLI CYCLING 02h51'12''
55. MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL CCN PRO CYCLING 02h51'12''
56. KISS Gergely HUN 02h51'12''
57. BENOUZZA Hicham MAR 02h51'12''
58. GONÇALVES Bernardo POR 02h51'27''
59. ASADOV Elchin AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 02h51'27''
60. ASANOV Enver AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 02h51'27''
61. POZZATO Filippo ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 02h51'27''
62. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 02h51'27''
63. ORR Robert GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 02h51'35''
64. POOR HEMMATI Masoud IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 02h51'35''
65. NUÑEZ HERNANDEZ Adrian Santiago DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 02h51'37''
66. TESHOME Meron ERI BIKE AID 02h51'39''
67. AGUIRRE INFANTE Jose Alfredo MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 02h51'47''
68. SARABIA DIAZ Ignacio MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 02h51'47''
69. FONZI Giuseppe ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 02h51'56''
70. FABREGAT VILLANUEVA Oscar ESP 02h52'03''
71. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 02h52'03''
72. KHAFI Oussama MAR 02h51'12''
73. KIMUTAI Andrew KEN KENYA 02h52'07''
74. TIPPER Jacob GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 02h51'12''
75. BELMOKHTAR Boualem ALG SOVAC - NATURA4EVER 02h52'17''
76. ZHUPA Eugert ALB WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 02h52'22''
77. HETHERINGTON Ben GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 02h52'47''
78. PÁLYI Csaba HUN 02h52'57''
79. REZVANI GILKOLAEI Morteza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 02h53'08''
80. VOLKERS Samuel AUS MEMIL CCN PRO CYCLING 02h53'10''
81. JUAREZ GARRIDO Juan Ramon MEX 02h51'12''
82. POLIVODA Oleksandr UKR SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 02h51'12''
83. BOCHKOV Kirill RUS RUSSIAN FEDERATION 02h53'16''
84. JEAN Michel CAN 02h51'12''
85. GATHIAMBO Joshphat KEN KENYA 02h51'12''
86. ESSAIL Mohamed Nizar MAR 02h51'12''
87. JELLOUL Adil MAR MOROCCO 02h51'12''
88. TYBOR Patrik SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 02h51'12''
89. SCHÄFER Timo GER BIKE AID 02h51'12''
90. DERIAUX Florian FRA SOVAC - NATURA4EVER 02h51'12''
91. KARIUKI John KEN KENYA 02h51'12''









--- advertisement ---