Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Maroc 2018 (2.2)
Morocco  /  6 April - 15 April

Edition: 31 (1652.9 Km)
Winner: RIVIÈRE David

2017    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 10 > El Jadida - Casablanca
15 April / 126.70 kilometer
Stagewinner:03:02:47 MARECZKO Jakub
Race leader:40:04:35 RIVIÈRE David

Description
Result

Classification
Stage results
1. MARECZKO Jakub ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h02'47''
2. ORCEAU Clement FRA 03h02'47''
3. CARSTENSEN Lucas GER BIKE AID 03h02'47''
4. TIPPER Jacob GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h02'47''
5. COLEDAN Marco ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h02'47''
6. REGUIGUI Youcef ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h02'47''
7. NOUISRI Ali TUN TUNISIA 03h02'47''
8. HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR 03h02'47''
9. AGUIRRE INFANTE Jose Alfredo MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h02'47''
10. LACHANCE Jean Michel CAN 03h02'47''
11. BOUZIDI Mohamed ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h02'47''
12. JABRAYILOV Samir AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h02'47''
13. CARR Adam USA 03h02'47''
14. MINKÓ Roland HUN 03h02'47''
15. KURBATOV Aleksei RUS RUSSIAN FEDERATION 03h02'47''
16. MANCEBO PEREZ Francisco ESP INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h02'47''
17. HOLLER Nikodemus GER BIKE AID 03h02'47''
18. BERNARD Enzo FRA 03h02'47''
19. BLÅLID Marius NOR 03h02'47''
20. ČANECKY Marek SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h02'47''
21. BRUNO CESAR DO AMARAL De Araujo ANG 03h02'47''
22. GAILLARD Marlon FRA 03h02'47''
23. TYBOR Patrik SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h02'47''
24. MAHDAR Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h02'47''
25. RIVIERE David FRA 03h02'47''
26. VOROBYEV Anton RUS RUSSIAN FEDERATION 03h02'47''
27. TESHOME Meron ERI BIKE AID 03h02'47''
28. MILAN JIMENEZ Diego DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h02'47''
29. CRUZ José ANG ANGOLA 03h02'47''
30. SZEGHALMI Bálint HUN 03h02'47''
31. BERTAZZO Liam ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h02'47''
32. KARIUKI John KEN KENYA 03h02'47''
33. ETXABE LETURIA Jokin ESP INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h02'47''
34. MAITRE Florian FRA 03h02'47''
35. POZDNYAKOV Kirill AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h02'47''
36. GUERRERO BONILLA Pablo ESP 03h02'47''
37. BICHLMANN Daniel GER BIKE AID 03h02'47''
38. VERMEULEN Alexey USA INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h02'47''
39. REZVANI GILKOLAEI Morteza IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h02'47''
40. GONÇALVES Bernardo POR 03h02'47''
41. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 03h02'47''
42. BEN AMOR Nadhem TUN TUNISIA 03h02'47''
43. GATHIAMBO Joshphat KEN KENYA 03h02'47''
44. PÁLYI Csaba HUN 03h02'47''
45. VALERO AMAT Javier ESP 03h02'56''
46. TARAGEL Filip SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h02'56''
47. KULIKOV Vladislav RUS RUSSIAN FEDERATION 03h02'56''
48. PIJOURLET Louis FRA 03h02'56''
49. BELMOKHTAR Boualem ALG SOVAC - NATURA4EVER 03h02'56''
50. ASANOV Enver AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h02'56''
51. HISHINUMA Yukinori JPN INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h02'56''
52. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h02'56''
53. HARING Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h02'56''
54. DARIO Antonio ANG ANGOLA 03h02'56''
55. MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL CCN PRO CYCLING 03h02'56''
56. KISS Gergely HUN 03h02'56''
57. JUAREZ GARRIDO Juan Ramon MEX 03h02'56''
58. DERIAUX Florian FRA SOVAC - NATURA4EVER 03h02'56''
59. ZHUPA Eugert ALB WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h03'03''
60. ÁBROK Norbert HUN 03h03'03''
61. HJORTH Jonas NOR INTERPRO STRADALLI CYCLING 03h03'12''
62. POOR HEMMATI Masoud IRI OMIDNIA MASHHAD TEAM 03h03'14''
63. POZZATO Filippo ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h03'18''
64. ASADOV Elchin AZE SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h03'18''
65. FABREGAT VILLANUEVA Oscar ESP 03h03'20''
66. ORR Robert GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h03'20''
67. SCHÄFER Timo GER BIKE AID 03h03'22''
68. HETHERINGTON Ben GBR MEMIL CCN PRO CYCLING 03h03'30''
69. VOLKERS Samuel AUS MEMIL CCN PRO CYCLING 03h03'30''
70. SARABIA DIAZ Ignacio MEX INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h03'33''
71. NUÑEZ HERNANDEZ Adrian Santiago DOM INTEJA DOMINICAN CYCLING TEAM 03h03'33''
72. LECHNER Patrick GER BIKE AID 03h03'47''
73. SAZANOV Andrei RUS RUSSIAN FEDERATION 03h04'06''
74. FONZI Giuseppe ITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA 03h04'15''
75. KIMUTAI Andrew KEN KENYA 03h02'47''
76. BOCHKOV Kirill RUS RUSSIAN FEDERATION 03h05'02''
77. POLIVODA Oleksandr UKR SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT 03h05'02''








--- advertisement ---