Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Vuelta a Castilla y Leon 2018 (2.1)
Spain  /  20 April - 22 April

Edition: 33 (526.3 Km)
Winner: PLAZA MOLINA Ruben

2017    


Videos (2)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 3 > Segovia - Ávila
22 April / 165.60 kilometer
Stagewinner:04:01:34 PLAZA MOLINA Ruben
Race leader:12:51:07 PLAZA MOLINA Ruben

Description
Result

Classification
Stage results
1. PLAZA MOLINA Ruben ICA 04:01:34
2. PRADES REVERTE Eduard EUS 04:02:20
3. BARBERO CUESTA Carlos MOV 04:02:20
4. JOYCE Colin RLY 04:02:23
5. GONZALEZ Mario STA 04:02:25
6. RUBIO HERNANDEZ Diego BBH 04:02:25
7. MESTRE Daniel EFP 04:02:25
8. STRAKHOV Dmitrii LOK 04:02:25
9. ARANBURU DEBA Alex CJR 04:02:28
10. FIGUEIREDO Federico STA 04:02:28
11. HIGUITA GARCIA Sergio Andres MZN 04:02:28
12. SILVA Joaquim CJR 04:02:32
13. ALARCON GARCIA Raul W52 04:02:33
14. AVILA VANEGAS Edwin Alciviades ICA 04:02:33
15. VERMEULEN Alexey IPC 04:02:33
16. DUARTE AREVALO Fabio Andres MZN 04:02:33
17. SERRANO Gonzalo CJR 04:02:33
18. EVTUSHENKO Alexander LOK 04:02:33
19. ANDERSON Ryan RLY 04:02:33
20. OYOLA OYOLA Robigzon Leandro MED 04:02:33
21. DE MAAR Marc UKO 04:02:33
22. MADRAZO Ángel DMP 04:02:33
23. TORRES MUÍŃO Pablo BBH 04:02:33
24. VILELA Ricardo MZN 04:02:33
25. SIMON CASULLERAS Jordi BBH 04:02:33
26. MCNULTY Brandon RLY 04:02:33
27. CESAR VELOSO Gustavo W52 04:02:40
28. TRUEBA DIEGO Alvaro STA 04:02:40
29. CASIMIRO Henrique EFP 04:02:40
30. DEL PINO CORROCHANO Jesus EFP 04:02:40
31. LÓPEZ-COZAR Juan EUK 04:02:43
32. GARCIA SOSA Jhojan Orlando MZN 04:02:43
33. CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever MED 04:02:43
34. BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando MZN 04:02:49
35. PAREDES AVELLANEDA César Nicolas MED 04:02:52
36. RODRIGUES Joao W52 04:02:59
37. ETXABE LETURIA Jokin IPC 04:03:01
38. GRIGORIEV Alexander STA 04:03:02
39. DUARTE FERREIRA SILVA Bruno EFP 04:03:11
40. MONTOYA GIRALDO Cristian MED 04:03:11
41. MORENO BAZAN Javier DMP 04:03:20
42. MENDOZA CARDONA Omar Alberto MED 04:03:20
43. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 04:03:35
44. ROSON GARCIA Jaime MOV 04:03:35
45. SOKOLOV Dmitry LOK 04:04:08
46. PRADES Benjamín UKO 04:04:08
47. CHALAPUD GOMEZ Robinson Eduardo MED 04:04:53
48. CABEDO Oscar BBH 04:04:55
49. LORENTE ARAQUE Rodrigo UKO 04:04:59
50. CARRETERO Hector MOV 04:05:10
51. CARVALHO Antonio W52 04:05:16
52. CARVALHO André LSC 04:05:16
53. MANCEBO PEREZ Francisco DCT 04:05:26
54. KREDER Raymond UKO 04:05:26
55. MARTIN SANZ Gotzon EUK 04:05:37
56. IRISARRI RINCON Jon CJR 04:05:37
57. TOFFALI Nicola STA 04:05:37
58. FERNÁNDEZ AYARZAGUENA Egoitz EUK 04:05:37
59. SAMOLENKOV Artem LOK 04:06:26
60. DEMPSTER Zakkari ICA 04:06:26
61. CARPENTER Robin RLY 04:06:42
62. CALDEIRA Samuel José Rodrigues W52 04:06:45
63. PEREIRA Válter STA 04:07:00
64. WHITEHOUSE Daniel IPC 04:08:50
65. PERRY Benjamin ICA 04:08:51
66. HUDRY Florian IPC 04:08:53
67. ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso MED 04:09:23
68. FERNANDES Venceslau LSC 04:09:23
69. VILLEGAS CARDONA Juan Pablo MZN 04:09:23
70. ORJUELA GUTIERREZ Fernando MZN 04:09:23
71. RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson DMP 04:09:23
72. NOCENTINI Rinaldo STA 04:09:23
73. VDOVIN Alexander LOK 04:09:40
74. MAS BONET Luis CJR 04:09:49
75. MIHAYLOV Nikolay DMP 04:11:37
76. REIS Rafael Ferreira CJR 04:12:31
77. JURADO RODRIGUEZ Marcos EFP 04:12:31
78. BICO MATOS Nuno Miguel Alves MOV 04:12:31
79. LOURENCO Rafael LSC 04:12:31
80. SVESHNIKOV Kirill LOK 04:12:39
81. ABERASTURI IZAGA Jon EUS 04:13:07
82. WILLIAMS Tyler ICA 04:13:07
83. GARCIA AMBROA Ricardo EUK 04:13:12
84. RÄIM Mihkel ICA 04:13:22
85. SAMITIER SAMITIER Sergio EUS 04:13:26
86. SÁEZ BENITO Hector EUS 04:13:30
87. SANZ UNZUE Enrique EUS 04:13:37
88. SOTO MARTINEZ Nelson Andres CJR 04:13:37
89. RODRIGUEZ RECHE Sergio EUS 04:13:37
90. ELLSAY Nigel RLY 04:13:49
91. MAGNER Tyler RLY 04:13:49
92. SÁNCHEZ REBOLLIDO Ángel W52 04:13:51
93. LOPES Pedro José LSC 04:15:15
94. JUARISTI ARRIETA Txomin EUK 04:15:53
95. GONÇALVES Gaspar LSC 04:17:03
96. MILAN JIMENEZ Diego DCT 04:19:49
97. LÓPEZ PARADA Daniel BBH 04:19:49
98. GONZÁLEZ VELASCO Adrián BBH 04:19:49
99. IRIZAR LASKURAIN Julen EUS 04:19:49
100. ALONSO FLORES Mikel EUK 04:19:49
101. FERREIRA Tiago W52 04:19:49
102. HATANAKA Yusuke UKO 04:19:49
103. ARROYO DURAN David EFP 04:19:49
104. BUADES FERRIOL Marc EUK 04:19:57
105. YECHEZKEL Aviv ICA 04:20:13
106. CRISPIM André LSC 04:20:19
107. MARTINGIL César LSC 04:20:33

10 Abandoned
5. CASTRILLO Jaime MOV DNF
7. SÜTTERLIN Jasha MOV DNF
24. MAMYKIN Matvei BBH DNF
51. SMUKULIS Gatis DMP DNF
77. ANTHONY Jesse RLY DNF
101. PUJOL MUNOZ Oscar UKO DNF
172. TORRES BARCELO Albert DCT DNF
175. SARABIA DIAZ Ignacio DCT DNF
176. CUETO MONTERO Juan José DCT DNF
177. ELORZA PAGALDAI Mikel DCT DNF








--- advertisement ---