Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour of Taihu Lake 2017 (2.1)
(Tour of Taihu)
China  /  10 October - 17 October

Edition: 11 (870.4 Km)
Winner: MARECZKO Jakub

2016    
2018



Winners of the Race


Last Winners







17 October / 130.60 kilometer
Stagewinner:02:58:58 MARECZKO Jakub
Race leader:19:10:46 MARECZKO Jakub

Description
Result

Classification
Stage results
1. MARECZKO Jakub WIL 02:58:58
2. BOIVIN Guillaume ICA 02:58:58
3. GIRAUD Benjamin DMP 02:58:58
4. BUTS Vitaliy KLS 02:58:58
5. COUANON Jonathan DMP 02:58:58
6. VASYLYUK Andriy KLS 02:58:58
7. BAZHKOU Stanislau MCC 02:58:58
8. KUBOKI Kazushige NIP 02:58:58
9. VILLEGAS CARDONA Juan Pablo MZN 02:58:58
10. CASTILLO SOTO Ulises Alfredo JBC 02:58:58
11. VORGANOV Eduard MCC 02:58:58
12. SMITH Morgan STG 02:58:58
13. BOL Jetse MZN 02:58:58
14. ALZATE ESCOBAR Carlos Eduardo UHC 02:58:58
15. BANI Eugenio RTS 02:58:58
16. KULYK Andriy KLS 02:58:58
17. SAMUEL Travis HRB 02:58:58
18. LOZANO RIBA David TNN 02:58:58
19. TVETCOV Serghei JBC 02:58:58
20. KLIMIANKOU Konstantin MCC 02:58:58
21. NAZARET Magno Prado SOU 02:58:58
22. SHELDEN Taylor JBC 02:58:58
23. PREVAR Oleksandr KLS 02:58:58
24. PRADES Benjamín UKO 02:58:58
25. PEÑA MENESES Cristian Andre RTS 02:58:58
26. ANDRIATO Rafael WIL 02:58:58
27. ZHUPA Eugert WIL 02:58:58
28. GODOY ORMENESE Caio SOU 02:58:58
29. HABTEMICHEAL Daniel 02:58:58
30. ZENOVICH Matthew STG 02:58:58
31. DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel KYL 02:58:58
32. MARANGONI Alan NIP 02:58:58
33. EATON Daniel UHC 02:58:58
34. HAEDO Lucas Sebastian UHC 02:59:09
35. CLARKE Jonathan UHC 02:59:14
36. HIGUITA GARCIA Sergio Andres MZN 02:59:16
37. HILL Ben ATG 02:59:18
38. VAN WINDEN Dennis ICA 02:59:20
39. PRENDERGAST Christopher HRB 02:59:31
40. COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley NLC 02:59:34
41. MOSCA Jacopo WIL 02:59:59
42. BUSATO Matteo WIL 02:59:59
43. TZORTZAKIS Polychronis RTS 03:02:50
44. ABERASTURI IZAGA Jon UKO 03:03:44
45. ABRAHAM BRHANE Meron 03:03:59
46. CHIU Ho San NHKG 03:03:59
47. CHEN Mingrun HEN 03:03:59
48. YAN Meng HEN 03:03:59
49. LAVRIC Martin ATG 03:03:59
50. CHIA BERMUDEZ Luis Carlos MZN 03:03:59
51. SOBAL Yauheni MCC 03:03:59
52. PARRA BUSTAMANTE Edwin Arnulfo NLC 03:03:59
53. CHEUNG King Lok NHKG 03:03:59
54. GIOUX Romain TNN 03:03:59
55. RUIZ PELAEZ Cristian Stiven MZN 03:03:59
56. RÄIM Mihkel ICA 03:03:59
57. LEMUS DAVILA Luis Enrique ICA 03:05:16
58. HUBBARD Thomas STG 03:06:12
59. AMADOR Juan Jose MZN 03:07:53
60. ENKHTAIVAN Bolor-Erdene NLC 03:08:52
61. PACHER Quentin DMP 03:08:52
62. LAAS Martin DMP 03:08:52
63. BIEKEN Nazaerbieke KYL 03:09:54
64. HOLLER Nikodemus BAI 03:09:54
65. BICHLMANN Daniel BAI 03:09:54
66. WANG Bo HEN 03:09:54
67. CHEN Zhiwen MSS 03:09:54
68. MOW Ching Ying NHKG 03:09:54
69. GU Tianhao MSS 03:09:58
70. WILLIAMS Christopher TNN 03:09:58
71. CHEN Chien Chou ATG 03:09:58
72. SOLOMON Zemenfes 03:09:58
73. VAN IJZENDOORN Rik TNN 03:09:58
74. MUZYCHKIN Anton MCC 03:09:58
75. EINHORN Itmar ICA 03:09:58
76. LOWNDES Jason ICA 03:09:58
77. VAN ENGELEN Adne BAI 03:09:58
78. HIRAI Eiichi UKO 03:09:58
79. SHEEHAN Michael JBC 03:09:58
80. ALTANSUKH Altanzul NLC 03:09:58
81. DYBALL Ben DMP 03:09:58
82. PACHON MELO Oscar Mauricio RTS 03:09:58
83. MACHADO SILVA Gabriel SOU 03:09:58
84. FONZI Giuseppe WIL 03:09:58
85. ZHONG Zirong LSL 03:10:42
86. RUPNIK Jure HRB 03:10:42
87. NADON Marc-Antoine HRB 03:10:42
88. HUANG Wen Chung ATG 03:10:42
89. FAN Xiaojun LSL 03:11:03
90. HOU Wei Jie KYL 03:11:14
91. PUTT Tanner UHC 03:11:17
92. CARTIER Alexis HRB 03:11:48
93. LEUNG Chun Wing NHKG 03:13:24
94. MARINI Nicolas NIP 03:13:24
95. LOPEZ GIL Vladimir Yezid NLC 03:13:24
96. MARTZ Alder ATG 03:13:24
97. UCHIMA Kohei NIP 03:13:24
98. ITO Masakazu NIP 03:13:24
99. XU Zhaoliang MSS 03:13:24
100. KO Siu Wai NHKG 03:13:24
101. PLANET Charles TNN 03:13:24
102. DE SOUZA ALMEIDA André SOU 03:15:42
103. ZHANG Lianshan LSL 03:15:42
104. LEUNG Ka Yu NHKG 03:15:42
105. LI Wenjie LSL 03:15:42
106. CULEY Marcus STG 03:15:42
107. LIU Haiwang MSS 03:15:42
108. SWIRBUL Keegan JBC 03:17:36
109. BRATASHCHUK Andriy KLS 03:20:15

13 Abandoned
31. KOISHI Yuma NIP DNF
41. GOHR Andre Eduardo SOU DNF
44. CHAMORRO PIVA Francisco Ramon SOU DNF
54. VALOGNES Quentin TNN DNF
93. SCHAFER Timo BAI DNS
95. THÖMEL Tino BAI DNF
102. DENG Penghai MSS DNF
112. LIU Jianpeng HEN DNF
175. MUNKHTULGA Erdenesuren NLC DNF
183. ORTEGA RAMIREZ Mauricio RTS DNF
205. TOKUDA Suguru UKO DNF
206. TOKUDA Tanzou UKO DNF
213. MENG Juntao LSL DNF









--- advertisement ---