Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de France 2019 (2.UWT)
France  /  6 July - 28 July

Edition: 106 (3409.3 Km)
Winner: BERNAL GOMEZ Egan Arley

2018    
2020


Videos (21)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







Stage 10 > Saint-Flour - Albi
15 July / 217.50 kilometer / Start: 12:25 / Finish: 17:40
Stagewinner:04:49:39 VAN AERT Wout
Race leader:43:27:15 ALAPHILIPPE Julian
Parcours:Hill stage   /   Flat arrival
Climbs:3e Cat. (3x)   4e Cat. (1x)   

Description
Preview
Result

Classification
Video
Stage results
1. VAN AERT Wout TJV 04:49:39
2. VIVIANI Elia DQT 00:00:00
3. EWAN Caleb LTS 00:00:00
4. MATTHEWS Michael SUN 00:00:00
5. SAGAN Peter BOH 00:00:00
6. PHILIPSEN Jasper UAD 00:00:00
7. COLBRELLI Sonny TBM 00:00:00
8. TRENTIN Matteo MTS 00:00:00
9. NAESEN Oliver ALM 00:00:00
10. VAN AVERMAET Greg CPT 00:00:00
11. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:00:00
12. THOMAS Geraint INS 00:00:00
13. W▄RTZ SCHMIDT Mads TKA 00:00:00
14. BERNAL GOMEZ Egan Arley INS 00:00:00
15. RICHEZE Ariel Maximiliano DQT 00:00:00
16. KONRAD Patrick BOH 00:00:00
17. BOL Cees SUN 00:00:00
18. KRUIJSWIJK Steven TJV 00:00:00
19. MAS NICOLAU Enric DQT 00:00:00
20. BARDET Romain ALM 00:00:00
21. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 00:00:00
22. BUCHMANN Emanuel BOH 00:00:00
23. YATES Adam MTS 00:00:00
24. KREUZIGER Roman TDD 00:00:00
25. MARTIN Daniel UAD 00:00:00
26. BARGUIL Warren PCB 00:00:00
27. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:00
28. CHEREL MickaŰl ALM 00:00:00
29. TURGIS Anthony TDE 00:00:10
30. BYSTROM Sven Erik UAD 00:00:14
31. ARNDT Nikias SUN 00:00:18
32. GALLOPIN Tony ALM 00:00:22
33. LAMPAERT Yves DQT 00:00:29
34. ASGREEN Kasper DQT 00:00:29
35. BURGHARDT Marcus BOH 00:00:30
36. LEDANOIS Kevin PCB 00:00:37
37. KRAGH ANDERSEN S°ren SUN 00:00:44
38. KELDERMAN Wilco SUN 00:00:46
39. K─MNA Lennard SUN 00:01:01
40. VAN BAARLE Dylan INS 00:01:04
41. OSS Daniel BOH 00:01:33
42. ROWE Luke INS 00:01:33
43. MOSCON Gianni INS 00:01:35
44. MOLLEMA Bauke TFS 00:01:40
45. PINOT Thibaut GFC 00:01:40
46. MEURISSE Xandro WGG 00:01:40
47. BOASSON HAGEN Edvald TDD 00:01:40
48. URAN URAN Rigoberto EF1 00:01:40
49. PORTE Richie TFS 00:01:40
50. LUTSENKO Alexey AST 00:01:40
51. FUGLSANG Jakob AST 00:01:40
52. DE BUYST Jasper LTS 00:01:40
53. MOLARD Rudy GFC 00:01:40
54. REICHENBACH SÚbastien GFC 00:01:44
55. LANDA MEANA Mikel MOV 00:02:09
56. HEPBURN Michael MTS 00:02:09
57. CICCONE Giulio TFS 00:02:09
58. ARU Fabio UAD 00:02:09
59. HENAO MONTOYA Sergio UAD 00:02:09
60. JANSEN Amund Gr°ndahl TJV 00:02:09
61. PASQUALON Andrea WGG 00:02:09
62. MARTIN Guillaume WGG 00:02:09
63. KING Benjamin TDD 00:02:14
64. ZAKARIN Ilnur TKA 00:02:14
65. JANSE VAN RENSBURG Reinardt TDD 00:02:14
66. GAUDU David GFC 00:02:17
67. ROUX Anthony GFC 00:02:17
68. FRANK Mathias ALM 00:02:17
69. FELLINE Fabio TFS 00:02:17
70. HAIG Jack MTS 00:02:17
71. KRISTOFF Alexander UAD 00:02:19
72. TEUNISSEN Mike TJV 00:02:19
73. DE PLUS Laurens TJV 00:02:19
74. KLUGE Roger LTS 00:02:27
75. AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 00:02:27
76. KEUKELEIRE Jens LTS 00:02:27
77. ERVITI Imanol MOV 00:02:46
78. KWIATKOWSKI Michal INS 00:03:31
79. M▄HLBERGER Gregor BOH 00:04:40
80. NIBALI Vincenzo TBM 00:05:04
81. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:05:58
82. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 00:05:58
83. BERNARD Julien TFS 00:08:32
84. SCHACHMANN Maximilian BOH 00:08:45
85. DE GENDT Thomas LTS 00:09:41
86. WELLENS Tim LTS 00:09:41
87. MONFORT Maxime LTS 00:09:41
88. BETTIOL Alberto EF1 00:09:41
89. POLITT Nils TKA 00:09:41
90. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael COF 00:09:41
91. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:09:41
92. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:09:41
93. BACKAERT Frederik WGG 00:09:41
94. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS 00:09:41
95. EIKING Odd Christian WGG 00:09:41
96. SCH─R Michael CPT 00:09:41
97. BENOOT Tiesj LTS 00:09:41
98. ROSSKOPF Joey CPT 00:09:41
99. SCULLY Thomas EF1 00:09:41
100. BAK Lars Ytting TDD 00:09:41
101. WOODS Michael EF1 00:09:41
102. VAN MELSEN Kevin WGG 00:09:41
103. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:09:41
104. FRAILE MATARRANZ Omar AST 00:09:41
105. DE GENDT AimÚ WGG 00:09:41
106. GROENEWEGEN Dylan TJV 00:09:41
107. GREIPEL AndrÚ PCB 00:09:41
108. WISNIOWSKI Lukasz CPT 00:09:41
109. PÍSTLBERGER Lukas BOH 00:09:41
110. GONCALVES Jose TKA 00:09:41
111. TAARAMAE Rein TDE 00:09:41
112. OURSELIN Paul TDE 00:09:41
113. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 00:09:41
114. TRATNIK Jan TBM 00:09:41
115. BILBAO LËPEZ DE ARMENTIA Pello AST 00:09:41
116. KANGERT Tanel EF1 00:09:41
117. YATES Simon MTS 00:09:41
118. SIMON Julien COF 00:09:41
119. PERICHON Pierre-Luc COF 00:09:41
120. PAUWELS Serge CPT 00:09:41
121. MORKOV Michael DQT 00:09:41
122. LAENGEN Vegard Stake UAD 00:09:41
123. DEVENYNS Dries DQT 00:09:41
124. NIZZOLO Giacomo TDD 00:09:41
125. K▄NG Stefan GFC 00:09:41
126. IMPEY Daryl MTS 00:09:41
127. HAGA Chad SUN 00:09:41
128. CORT NIELSEN Magnus AST 00:09:41
129. HOULE Hugo AST 00:09:41
130. DE KORT Koen TFS 00:09:41
131. GRELLIER Fabien TDE 00:09:41
132. BENNETT George TJV 00:09:41
133. DURBRIDGE Luke MTS 00:09:41
134. CALMEJANE Lilian TDE 00:09:41
135. VACHON Florian PCB 00:09:41
136. MOINARD AmaŰl PCB 00:09:41
137. GESBERT Elie PCB 00:09:41
138. TEUNS Dylan TBM 00:09:41
139. ROCHE Nicholas SUN 00:09:41
140. CARUSO Damiano TBM 00:09:41
141. HERRADA LOPEZ Jes˙s COF 00:09:41
142. BONIFAZIO Niccolo TDE 00:09:41
143. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 00:09:41
144. STUYVEN Jasper TFS 00:09:41
145. POELS Wouter INS 00:09:41
146. BOUET Maxime PCB 00:09:41
147. ROSSETTO StÚphane COF 00:09:41
148. TERPSTRA Niki TDE 00:09:41
149. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:09:41
150. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka AST 00:09:41
151. GOUGEARD Alexis ALM 00:09:41
152. MOHORIC Matej TBM 00:09:41
153. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 00:09:41
154. DOWSETT Alex TKA 00:09:41
155. GESCHKE Simon CPT 00:09:41
156. DELAPLACE Anthony PCB 00:09:41
157. COSNEFROY Benoit ALM 00:09:41
158. JUUL JENSEN Christopher MTS 00:09:41
159. BONNET William GFC 00:09:41
160. DEBUSSCHERE Jens TKA 00:09:41
161. DENNIS Rohan TBM 00:09:41
162. CUMMINGS Stephen TDD 00:09:41
163. PEREZ Anthony COF 00:09:41
164. HALLER Marco TKA 00:09:41
165. MARTIN Tony TJV 00:09:41
166. SICARD Romain TDE 00:09:41
167. CLARKE Simon EF1 00:09:41
168. SKUJINS Toms TFS 00:09:41
169. LANGEVELD Sebastian EF1 00:09:41
170. OFFREDO Yoann WGG 00:21:02
171. ZABEL Rick TKA 00:21:02








--- advertisement ---