Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France 2019 (2.HC)
(4 Jours de Dunkerque)
France  /  14 May - 19 May

Edition: 65 (1059.3 Km)
Winner: TEUNISSEN Mike

2018    



Winners of the Race




Last Winners







Stage 6 > Roubaix - Dunkirk
19 May / 174.10 kilometer
Stagewinner:04:21:42 TEUNISSEN Mike
Race leader:25:37:41 TEUNISSEN Mike

Description
Result

Classification
Stage results
1. TEUNISSEN Mike TJV 04:21:42
2. GROENEWEGEN Dylan TJV 00:00:00
3. DUPONT Timothy WGG 00:00:00
4. SARREAU Marc GFC 00:00:00
5. COQUARD Bryan VCB 00:00:00
6. WOUTERS Enzo LTS 00:00:00
7. VAN ASBROECK Tom ICA 00:00:00
8. ISTA Kevin WVA 00:00:00
9. VERMEULEN Emiel RLM 00:00:00
10. KEUKELEIRE Jens LTS 00:00:00
11. LAPORTE Christophe COF 00:00:00
12. NÖMMELA Aksel WVA 00:00:00
13. BARBIER Pierre RLM 00:00:00
14. GROSU Eduard Michael DMP 00:00:00
15. JANS Roy COC 00:00:00
16. LEYSEN Senne ROC 00:00:00
17. DECLERCQ Benjamin SVB 00:00:00
18. TURGIS Anthony TDE 00:00:00
19. CAPIOT Amaury SVB 00:00:00
20. JAUREGUI Quentin ALM 00:00:00
21. ASSELMAN Jesper ROC 00:00:00
22. PLANCKAERT Baptiste WVA 00:00:00
23. DE GENDT Aimé WGG 00:00:00
24. JANSEN Amund Grøndahl TJV 00:00:00
25. BACKAERT Frederik WGG 00:00:00
26. CLAEYS Dimitri COF 00:00:00
27. BARTHE Cyril EUS 00:00:00
28. DELAPLACE Anthony PCB 00:00:00
29. VAN SCHIP Jan Willem ROC 00:00:00
30. RICKAERT Jonas COC 00:00:00
31. COMBAUD Romain DMP 00:00:00
32. BAGDONAS Gediminas ALM 00:00:00
33. GREIPEL André PCB 00:00:00
34. DE BONDT Dries COC 00:00:00
35. TRARIEUX Julien DMP 00:00:09
36. BARBIER Rudy ICA 00:00:09
37. ANTOMARCHI Julien RLM 00:00:09
38. GENIETS Kevin GFC 00:00:13
39. SWIFT Connor PCB 00:00:15
40. MERTZ Rémy LTS 00:00:15
41. JENSEN August ICA 00:00:15
42. DE WULF Stan LTS 00:00:20
43. DELAGE Mickael GFC 00:00:20
44. PAILLOT Yoann AUB 00:00:25
45. ALLEGAERT Piet SVB 00:00:25
46. LE CUNFF Kévin AUB 00:00:25
47. TERPSTRA Niki TDE 00:00:25
48. MALDONADO Anthony AUB 00:00:25
49. VIEJO REDONDO José Daniel EUS 00:00:25
50. VAN WINDEN Dennis ICA 00:00:25
51. LEMOINE Cyril COF 00:00:29
52. VAN POUCKE Aaron SVB 00:00:38
53. KREDER Wesley WGG 00:00:38
54. VAN DER POEL David COC 00:00:42
55. WELTEN Bram PCB 00:00:57
56. HOELGAARD Daniel GFC 00:01:21
57. VANBILSEN Kenneth COF 00:01:21
58. REINDERS Elmar ROC 00:01:34
59. LEROUX Samuel RLM 00:01:49
60. IDJOUADIENNE Pierre RLM 00:01:49
61. ROBEET Ludovic WVA 00:02:00
62. DERNIES Tom RLM 00:02:00
63. LIGTHART Pim TDE 00:02:00
64. TOUZÉ Damien COF 00:02:17
65. CARISEY Clément ICA 00:02:17
66. VAN STAEYEN Michael ROC 00:02:17
67. JARRIER Benoit PCB 00:02:17
68. LIEPINS Emils WVA 00:02:17
69. VAN GINNEKEN Sjoerd ROC 00:02:17
70. DUVAL Julien ALM 00:02:17
71. JAKIN Alo AUB 00:02:17
72. WYNANTS Maarten TJV 00:02:17
73. SELLIER Simon TDE 00:02:17
74. VAN DER HOORN Taco TJV 00:02:17
75. HUREL Tony AUB 00:02:17
76. BAGUES KALPARSORO Aritz EUS 00:02:17
77. COURTEILLE Arnaud VCB 00:02:17
78. HANSEN Lasse Norman COC 00:02:17
79. VANSPEYBROUCK Pieter WGG 00:02:17
80. CARDIS Romain TDE 00:02:17
81. DUCHESNE Antoine GFC 00:02:40
82. MARTIN Tony TJV 00:03:37
83. TAMINIAUX Lionel WVA 00:06:17
84. KASPERKIEWICZ Przemyslaw DMP 00:07:57
85. VAN TRIJP Maarten COC 00:10:18
86. EENKHOORN Pascal TJV 00:10:18

17 Abandoned
13. FRISON Frederik LTS DNF
21. VENTURINI Clément ALM DNF
22. DUMOULIN Samuel ALM DNS
27. VANDENBERGH Stijn ALM DNF
34. ARMIRAIL Bruno GFC DNF
37. VAUGRENARD Benoît GFC DNF
92. PETIT Adrien TDE DNF
93. GAUDIN Damien TDE DNF
105. PLANCKAERT Edward SVB DNF
112. CAM Maxime VCB DNF
114. ERMENAULT Corentin VCB DNF
115. MORICE Julien VCB DNF
117. VAN GENECHTEN Jonas VCB DNF
136. MAURELET Flavien AUB DNF
175. BERRADE FERNANDEZ Urko EUS DNF
177. SÁEZ BENITO Hector EUS DNF
186. RÄIM Mihkel ICA DNF








--- advertisement ---