Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tirreno-Adriatico 2019 (2.UWT)
(Tirreno - Adriatico)
Italy  /  13 March - 19 March

Edition: 54 (1048.5 Km)
Winner: ROGLIC Primoz

2018    



Videos (7)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 2 > Camaiore - Pomarance
14 March / 195.00 kilometer / Start: 11:35 / Finish: 16:15
Stagewinner:04:48:09 ALAPHILIPPE Julian
Race leader:05:10:34 YATES Adam

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. ALAPHILIPPE Julian DQT 04:48:09
2. VAN AVERMAET Greg CPT 04:48:09
3. BETTIOL Alberto EF1 04:48:09
4. BENOOT Tiesj LTS 04:48:09
5. YATES Adam MTS 04:48:09
6. CONTI Valerio UAD 04:48:09
7. ROGLIC Primoz TJV 04:48:09
8. POELS Wouter INS 04:48:09
9. FUGLSANG Jakob AST 04:48:09
10. WELLENS Tim LTS 04:48:09
11. POLANC Jan UAD 04:48:09
12. FORMOLO Davide BOH 04:48:09
13. VUILLERMOZ Alexis ALM 04:48:09
14. DE PLUS Laurens TJV 04:48:09
15. PINOT Thibaut GFC 04:48:09
16. SHALUNOV Evgeny GAZ 04:48:09
17. KRAGH ANDERSEN Søren SUN 04:48:09
18. DUMOULIN Tom SUN 04:48:09
19. BOOKWALTER Brent MTS 04:48:09
20. SKUJINS Toms TFS 04:48:09
21. LUTSENKO Alexey AST 04:48:09
22. GESINK Robert TJV 04:48:09
23. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 04:48:09
24. OOMEN Sam SUN 04:48:09
25. CLARKE Simon EF1 04:48:09
26. CARAPAZ Richard MOV 04:48:09
27. GUERREIRO Ruben TKA 04:48:09
28. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS 04:48:09
29. MOHORIC Matej TBM 04:48:09
30. KREUZIGER Roman TDD 04:48:09
31. DENNIS Rohan TBM 04:48:09
32. ASGREEN Kasper DQT 04:48:09
33. GONCALVES Jose TKA 04:48:09
34. CARUSO Damiano TBM 04:48:20
35. NIBALI Vincenzo TBM 04:48:24
36. WACKERMANN Luca BRD 04:48:29
37. STYBAR Zdenek DQT 04:48:39
38. CONCI Nicola TFS 04:48:48
39. BRAMBILLA Gianluca TFS 04:48:56
40. ROSSKOPF Joey CPT 04:48:56
41. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 04:48:56
42. MAS BONET Lluis MOV 04:48:56
43. SLAGTER Tom Jelte TDD 04:48:56
44. KANGERT Tanel EF1 04:48:56
45. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 04:48:56
46. KEUKELEIRE Jens LTS 04:48:56
47. GABBURO Davide THR 04:48:56
48. SÜTTERLIN Jasha MOV 04:49:06
49. BARBIN Enrico BRD 04:49:06
50. SIMON Julien COF 04:49:13
51. VENTURINI Clément ALM 04:49:25
52. THOMAS Geraint INS 04:49:32
53. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney THR 04:49:32
54. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 04:49:32
55. STUYVEN Jasper TFS 04:49:34
56. SCHÄR Michael CPT 04:49:34
57. VELASCO Simone THR 04:49:43
58. ZARDINI Edoardo THR 04:49:43
59. VAN ASBROECK Tom ICA 04:49:44
60. HERMANS Ben ICA 04:49:44
61. GODON Dorian ALM 04:49:58
62. PEREZ Anthony COF 04:49:58
63. LADAGNOUS Matthieu GFC 04:49:58
64. KÜNG Stefan GFC 04:49:58
65. VAN HOOYDONCK Nathan CPT 04:49:58
66. VANMARCKE Sep EF1 04:49:58
67. JANSE VAN RENSBURG Reinardt TDD 04:49:58
68. WISNIOWSKI Lukasz CPT 04:49:58
69. BATTAGLIN Enrico TKA 04:49:58
70. ROCHE Nicholas SUN 04:49:58
71. PRADES REVERTE Eduard MOV 04:49:58
72. ARCAS PEÑA Jorge MOV 04:49:58
73. PUCCIO Salvatore INS 04:49:58
74. BALLERINI Davide AST 04:50:04
75. POWER Robert SUN 04:50:04
76. ROVNY Ivan GAZ 04:50:13
77. CONSONNI Simone UAD 04:50:52
78. DURBRIDGE Luke MTS 04:51:31
79. HOWSON Damien MTS 04:51:31
80. BOUWMAN Koen TJV 04:51:33
81. FRAILE MATARRANZ Omar AST 04:51:48
82. CATALDO Dario AST 04:51:48
83. LEMOINE Cyril COF 04:51:51
84. CIMOLAI Davide ICA 04:51:59
85. DUNNE Conor ICA 04:51:59
86. KUZNETSOV Vyacheslav TKA 04:52:08
87. VAN KEIRSBULCK Guillaume CPT 04:52:23
88. VAN HOECKE Gijs CPT 04:52:23
89. VAN DER SANDE Tosh LTS 04:52:23
90. ARNDT Nikias SUN 04:52:23
91. THOMAS Benjamin GFC 04:52:23
92. TONELLI Alessandro BRD 04:52:23
93. NEILANDS Krists ICA 04:52:23
94. ROUX Anthony GFC 04:52:26
95. HAGA Chad SUN 04:52:26
96. TRATNIK Jan TBM 04:52:26
97. GATTO Oscar BOH 04:52:26
98. GAVIRIA RENDON Fernando UAD 04:52:26
99. BURGHARDT Marcus BOH 04:52:26
100. OSS Daniel BOH 04:52:33
101. DILLIER Silvan ALM 04:52:33
102. PEDERSEN Mads TFS 04:52:33
103. DUVAL Julien ALM 04:52:48
104. JUUL JENSEN Christopher MTS 04:53:27
105. DENZ Nico ALM 04:53:41
106. STANNARD Ian INS 04:54:24
107. HEPBURN Michael MTS 04:54:24
108. CATAFORD Alexander ICA 04:54:24
109. BIERMANS Jenthe TKA 04:54:59
110. GRUZDEV Dmitriy AST 04:55:04
111. BIZHIGITOV Zhandos AST 04:55:04
112. SCHÖNBERGER Sebastian THR 04:55:36
113. SCOTSON Miles GFC 04:55:36
114. TROIA Oliviero UAD 04:55:36
115. PACIONI Luca THR 04:55:36
116. BOHLI Tom UAD 04:55:36
117. MORABITO Steve GFC 04:55:36
118. KURIANOV Stepan GAZ 04:55:36
119. VAN EMDEN Jos TJV 04:55:36
120. WÜRTZ SCHMIDT Mads TKA 04:56:01
121. BOSWELL Ian TKA 04:56:01
122. MARCZYNSKI Tomasz LTS 04:56:01
123. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael COF 04:56:01
124. IRIZAR ARANBURU Markel TFS 04:56:01
125. MAESTRI Mirco BRD 04:56:56
126. MORKOV Michael DQT 04:57:44
127. LAMPAERT Yves DQT 04:57:44
128. GANNA Filippo INS 04:57:44
129. SIMION Paolo BRD 04:57:44
130. VIVIANI Elia DQT 04:57:44
131. NIZZOLO Giacomo TDD 04:57:44
132. RICHEZE Ariel Maximiliano DQT 04:57:44
133. FELLINE Fabio TFS 04:57:44
134. SIEBERG Marcel TBM 04:57:44
135. MODOLO Sacha EF1 04:57:44
136. BAUHAUS Phil TBM 04:57:44
137. VANBILSEN Kenneth COF 04:57:44
138. PHINNEY Taylor EF1 04:57:44
139. CUMMINGS Stephen TDD 04:57:44
140. LANGEVELD Sebastian EF1 04:57:44
141. MARTENS Paul TJV 04:57:44
142. BODNAR Maciej BOH 04:57:44
143. VISCONTI Giovanni THR 04:59:06
144. PORSEV Alexander GAZ 04:59:06
145. ARSLANOV Ildar GAZ 04:59:06
146. PETERS Nans ALM 04:59:06
147. KING Benjamin TDD 04:59:06
148. BRANDLE Matthias ICA 04:59:06
149. MARONESE Marco BRD 04:59:06
150. CLAEYS Dimitri COF 04:59:06
151. HAGEN Carl Fredrik LTS 04:59:06
152. CHERKASOV Nikolay GAZ 04:59:06
153. BOEV Igor GAZ 04:59:06
154. MAJKA Rafal BOH 04:59:06
155. SAGAN Peter BOH 04:59:06
156. BRESCIANI Michael BRD 04:59:06
157. MARTIN Tony TJV 04:59:06
158. CAMPENAERTS Victor LTS 04:59:06
159. EDMONDSON Alexander MTS 04:59:06

1 Abandoned
3. MOSCON Gianni INS DNF








--- advertisement ---