Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Paris-Nice 2019 (2.UWT)
(Paris - Nice)
France  /  10 March - 17 March

Edition: 77 (1207.5 Km)
Winner: BERNAL GOMEZ Egan Arley

2018    


Videos (8)
Winners of the Race




Last Winners







11 March / 163.50 kilometer / Start: 12:40 / Finish: 16:25
Stagewinner:03:14:04 GROENEWEGEN Dylan
Race leader:06:31:19 GROENEWEGEN Dylan

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. GROENEWEGEN Dylan TJV 03:14:04
2. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:00:00
3. GILBERT Philippe DQT 00:00:00
4. TRENTIN Matteo MTS 00:00:00
5. KWIATKOWSKI Michal INS 00:00:00
6. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:00:00
7. BERNAL GOMEZ Egan Arley INS 00:00:00
8. DEMARE Arnaud GFC 00:00:05
9. GREIPEL André PCB 00:00:05
10. TEUNISSEN Mike TJV 00:00:05
11. DEGENKOLB John TFS 00:00:05
12. TURGIS Anthony TDE 00:00:05
13. LAPORTE Christophe COF 00:00:05
14. NAESEN Oliver ALM 00:00:05
15. CALMEJANE Lilian TDE 00:00:05
16. DRUCKER Jean Pierre BOH 00:00:05
17. HOULE Hugo AST 00:00:05
18. TERPSTRA Niki TDE 00:00:05
19. HAIG Jack MTS 00:00:05
20. MAES Nikolas LTS 00:00:05
21. PETIT Adrien TDE 00:00:05
22. MOLARD Rudy GFC 00:00:05
23. MARCATO Marco UAD 00:00:05
24. BARDET Romain ALM 00:00:05
25. JUNGELS Bob DQT 00:00:05
26. KELDERMAN Wilco SUN 00:00:05
27. GROßSCHARTNER Felix BOH 00:00:05
28. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 00:00:05
29. CHEREL Mickaël ALM 00:00:05
30. DOCKER Mitchell EF1 00:00:05
31. MADOUAS Valentin GFC 00:00:05
32. ZAKARIN Ilnur TKA 00:00:05
33. KONRAD Patrick BOH 00:00:05
34. POLJANSKI Pawel BOH 00:00:05
35. GALLOPIN Tony ALM 00:00:05
36. VAN GARDEREN Tejay EF1 00:00:05
37. COLBRELLI Sonny TBM 00:00:05
38. BENNETT George TJV 00:00:05
39. JANSEN Amund Grřndahl TJV 00:00:05
40. KLUGE Roger LTS 00:00:05
41. KOREN Kristjan TBM 00:00:05
42. THEUNS Edward TFS 00:00:05
43. KONOVALOVAS Ignatas GFC 00:00:16
44. DE KORT Koen TFS 00:00:18
45. ROWE Luke INS 00:00:38
46. SINKELDAM Ramon GFC 00:00:42
47. TEUNS Dylan TBM 00:00:52
48. GAUTIER Cyril VCB 00:00:52
49. ERVITI Imanol MOV 00:00:52
50. CRADDOCK Lawson EF1 00:00:52
51. VANDENBERGH Stijn ALM 00:00:52
52. ROELANDTS Jurgen MOV 00:01:19
53. WYNANTS Maarten TJV 00:01:19
54. EISEL Bernhard TDD 00:01:19
55. DAVIES Scott TDD 00:01:19
56. POLITT Nils TKA 00:01:19
57. EENKHOORN Pascal TJV 00:01:19
58. PEDERSEN Casper Phillip SUN 00:01:19
59. KITTEL Marcel TKA 00:01:19
60. HALLER Marco TKA 00:01:19
61. GUARNIERI Jacopo GFC 00:01:19
62. LE GAC Olivier GFC 00:01:32
63. DECLERCQ Tim DQT 00:01:49
64. VAN LERBERGHE Bert COF 00:01:49
65. KIRSCH Alex TFS 00:02:01
66. LINDEMAN Bertjan TJV 00:03:24
67. HAUSSLER Heinrich TBM 00:04:38
68. JAKOBSEN Fabio DQT 00:06:23
69. EL FARES Julien DMP 00:06:44
70. WELTEN Bram PCB 00:06:44
71. SABATINI Fabio DQT 00:06:44
72. CICCONE Giulio TFS 00:06:44
73. BAK Lars Ytting TDD 00:06:44
74. SCHWARZMANN Michael BOH 00:06:44
75. BAUER Jack MTS 00:06:44
76. DEBUSSCHERE Jens TKA 00:06:44
77. DE VREESE Laurens AST 00:06:44
78. VERVAEKE Louis SUN 00:06:44
79. HANSEN Adam LTS 00:06:44
80. BOASSON HAGEN Edvald TDD 00:06:44
81. NAVARDAUSKAS Ramunas DMP 00:06:44
82. VENTOSO ALBERDI Francisco José CPT 00:06:44
83. HANSEN Jesper COF 00:06:44
84. CARRETERO Hector MOV 00:06:44
85. TEN DAM Laurens CPT 00:06:44
86. KEISSE Iljo DQT 00:06:44
87. MONFORT Maxime LTS 00:06:44
88. FINETTO Mauro DMP 00:06:44
89. SCULLY Thomas EF1 00:06:44
90. PICHON Laurent PCB 00:06:44
91. COQUARD Bryan VCB 00:06:44
92. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 00:06:44
93. ANACONA Winner Anrew MOV 00:06:44
94. PANTANO GOMEZ Jarlinson TFS 00:06:44
95. CHAVES RUBIO Johan Esteban MTS 00:06:44
96. CORT NIELSEN Magnus AST 00:06:44
97. MEZGEC Luka MTS 00:06:44
98. COSNEFROY Benoit ALM 00:06:44
99. GESBERT Elie PCB 00:06:44
100. EWAN Caleb LTS 00:06:44
101. YATES Simon MTS 00:06:44
102. ULISSI Diego UAD 00:08:27
103. COMBAUD Romain DMP 00:08:27
104. BYSTROM Sven Erik UAD 00:08:27
105. KRISTOFF Alexander UAD 00:08:27
106. HOLLENSTEIN Reto TKA 00:08:27
107. DE GENDT Thomas LTS 00:08:27
108. CURVERS Roy SUN 00:08:27
109. SUTHERLAND Rory UAD 00:08:27
110. SPILAK Simon TKA 00:08:27
111. ANTUNES Manuel Amaro CPT 00:08:27
112. PACHER Quentin VCB 00:08:27
113. PERICHON Pierre-Luc COF 00:08:27
114. SOUPE Geoffrey COF 00:08:27
115. MARECZKO Jakub CPT 00:08:27
116. VICHOT Arthur VCB 00:08:27
117. DE MARCHI Alessandro CPT 00:08:27
118. MÜLLER Patrick VCB 00:08:27
119. BOECKMANS Kris VCB 00:08:27
120. GEOGHEGAN HART Tao INS 00:08:27
121. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 00:08:27
122. REZA Kévin VCB 00:08:27
123. LE TURNIER Mathias COF 00:08:27
124. VALLS FERRI Rafael MOV 00:08:27
125. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:08:27
126. HENAO GOMEZ Sebastian INS 00:08:27
127. HENAO MONTOYA Sergio UAD 00:08:27
128. BERNARD Julien TFS 00:08:27
129. POZZOVIVO Domenico TBM 00:08:27
130. NOVAK Domen TBM 00:08:27
131. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 00:08:27
132. MCLAY Daniel EF1 00:08:27
133. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:08:27
134. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 00:08:27
135. FRANK Mathias ALM 00:08:27
136. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion AST 00:08:27
137. MOINARD Amaël PCB 00:08:27
138. BARTA William CPT 00:08:27
139. NARVAEZ PRADO Jhonnatan INS 00:08:27
140. BAKELANTS Jan SUN 00:08:27
141. BONIFAZIO Niccolo TDE 00:08:27
142. GAUDIN Damien TDE 00:08:27
143. BENNETT Sam BOH 00:08:48
144. PFINGSTEN Christoph BOH 00:08:48
145. SENECHAL Florian DQT 00:09:00
146. EDET Nicolas COF 00:14:21
147. ARU Fabio UAD 00:14:21
148. VERMOTE Julien TDD 00:14:21
149. FEDELI Alessandro DMP 00:14:21
150. SOSA CUERVO Ivan Ramiro INS 00:14:21
151. GROSU Eduard Michael DMP 00:14:21
152. HIVERT Jonathan TDE 00:14:21

6 Abandoned
24. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka AST DNF
131. BARGUIL Warren PCB DNF
132. BOUET Maxime PCB DNF
151. URAN URAN Rigoberto EF1 DNF
181. CAVENDISH Mark TDD DNF
186. MEINTJES Louis TDD DNF








--- advertisement ---