Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria 2018 (2.HC)
Austria  /  7 July - 14 July

Edition: 70 (1163.7 Km)
Winner: HERMANS Ben

2017    



Winners of the Race




Last Winners







8 July / 181.50 kilometer
Stagewinner:04:30:32 VISCONTI Giovanni
Race leader:07:56:18 VISCONTI Giovanni

Description
Result

Classification
Stage results
1. VISCONTI Giovanni TBM 04:30:32
2. KREDER Michel ABS 00:00:00
3. DUYN Huub VWC 00:00:00
4. EIKING Odd Christian WGG 00:00:00
5. LUTSENKO Alexey AST 00:00:03
6. BACKAERT Frederik WGG 00:00:03
7. GROSELJ Ziga ADR 00:00:03
8. ZOIDL Riccardo RSW 00:00:03
9. VAN DER LIJKE Nick RNL 00:00:03
10. WEENING Pieter RNL 00:00:03
11. RABITSCH Stephan RSW 00:00:03
12. ZIMMERMANN Georg TIR 00:00:03
13. SCHELLING Patrick VOL 00:00:03
14. MORENO BAZAN Javier DMP 00:00:03
15. GEISMAYR Daniel VOL 00:00:03
16. CATALDO Dario AST 00:00:03
17. BRAJKOVIC Janez ADR 00:00:03
18. GERTS Floris RNL 00:00:03
19. HERMANS Ben ICA 00:00:03
20. NYCH Artem GAZ 00:00:03
21. SCHLEGEL Michal CCC 00:00:03
22. THALMANN Roland VOL 00:00:03
23. ROVNY Ivan GAZ 00:00:03
24. ZEITS Andrey AST 00:00:03
25. PERNSTEINER Hermann TBM 00:00:03
26. PADUN Mark TBM 00:00:03
27. MEINTJES Louis DDD 00:00:03
28. ARSLANOV Ildar GAZ 00:00:03
29. KOCH Jonas CCC 00:00:03
30. MADRAZO Ángel DMP 00:00:03
31. BALDAUF Sébastian WSA 00:00:03
32. RAPP Jonas HAC 00:00:03
33. GOLCER Jure ADR 00:00:03
34. CIESLIK Pawel CCC 00:00:03
35. CHRISTIAN Mark ABS 00:00:03
36. DE WITTE Mathias VWC 00:00:03
37. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 00:00:03
38. KUSZTOR Peter AMP 00:00:03
39. MOHORIC Matej TBM 00:00:03
40. CARBONI Giovanni BRD 00:00:03
41. PLUCINSKI Leszek CCC 00:00:03
42. GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet ICA 00:00:03
43. EL FARES Julien DMP 00:00:03
44. PEARSON Daniel ABS 00:00:03
45. BADILATTI Matteo VOL 00:00:03
46. FOLIFOROV Alexander GAZ 00:00:03
47. STERBINI Simone BRD 00:00:03
48. LIVYNS Arjen VWC 00:00:30
49. DOUBEY Fabien WGG 00:00:30
50. KUEN Maximilian AMP 00:00:30
51. MIHAYLOV Nikolay DMP 00:00:37
52. SCHLEMMER Lukas RSW 00:00:37
53. LEHNER Daniel RSW 00:00:37
54. FRIESECKE Gian VOL 00:00:40
55. KRIZEK Matthias RSW 00:00:43
56. LANGEVELD Sebastian EFD 00:00:43
57. SCHREURS Hamish ICA 00:00:47
58. VANSPEYBROUCK Pieter WGG 00:00:53
59. ARCHBOLD Shane ABS 00:01:05
60. EARLE Nathan ICA 00:01:08
61. VAN ZYL Johann DDD 00:01:44
62. LAGUTIN Sergey GAZ 00:01:44
63. BUDDING Martijn RNL 00:01:44
64. NIV Guy ICA 00:01:44
65. CUMMINGS Stephen DDD 00:01:44
66. FOMINYKH Daniil AST 00:01:44
67. FREIBERGER Markus HAC 00:01:44
68. CANTY Brendan EFD 00:01:44
69. GIDICH Yevgeniy AST 00:01:48
70. CLARKE William EFD 00:01:52
71. FRIEDRICH Marco TIR 00:02:18
72. GAZVODA Gregor ADR 00:02:20
73. VAN MELSEN Kevin WGG 00:02:34
74. TRETTWER Helmut WSA 00:02:49
75. HRINKOW Dominik HAC 00:02:52
76. CARDONA TABARES Julián EFD 00:03:10
77. BURGER Sven TIR 00:03:10
78. ORRICO Davide VOL 00:04:04
79. JANSE VAN RENSBURG Jacques DDD 00:04:04
80. NIBALI Antonio TBM 00:04:05
81. SHALUNOV Evgeny GAZ 00:04:05
82. FILOSI Iuri DMP 00:04:05
83. ORSINI Umberto BRD 00:04:05
84. SALZMANN Jodok WSA 00:04:19
85. ZAKHAROV Artyom AST 00:04:29
86. BRESCIANI Michael BRD 00:05:29
87. THWAITES Scott DDD 00:05:29
88. GATE Aaron ABS 00:06:09
89. KATRASNIK Gasper ADR 00:06:32
90. BAJC Andi AMP 00:06:32
91. KING Benjamin DDD 00:06:32
92. DOCKER Mitchell EFD 00:06:32
93. VAN AERT Wout VWC 00:06:58
94. LEYSEN Senne VWC 00:06:58
95. GOLDSTEIN Roy ICA 00:06:58
96. ADAMIETZ Johannes TIR 00:06:58
97. DEVRIENDT Tom WGG 00:07:02
98. MORTON Lachlan David DDD 00:07:56
99. BIZHIGITOV Zhandos AST 00:07:56
100. STOSZ Patryk CCC 00:07:56
101. KOZONTCHUK Dmitriy GAZ 00:07:56
102. KONING Peter ABS 00:07:56
103. MARTINEZ Yannick DMP 00:08:32
104. NEUHAUSER Marcel TIR 00:09:09
105. LODERER Timon HAC 00:09:40
106. MAGNUSSON Kim EFD 00:09:40
107. BOSMAN Patrick HAC 00:09:40
108. REINDERS Elmar RNL 00:10:53
109. DE GREEF Robbert RNL 00:10:53
110. WAEYTENS Zico VWC 00:10:53
111. SAVINI Daniel BRD 00:10:53
112. VERGAERDE Otto WSA 00:10:53
113. STEIMLE Jannik VOL 00:10:53
114. JARC Aljaz ADR 00:10:53
115. VAN EMPEL Etienne RNL 00:10:53
116. MANGERTSEDER Matthias RSW 00:10:53
117. FIDLER Gerd AMP 00:10:53
118. FORTIN Filippo RSW 00:10:53
119. KUMP Marko CCC 00:10:53
120. MCNALLY Mark WGG 00:13:35
121. GASPAROTTO Enrico TBM 00:13:35
122. KNAPP Daniel TIR 00:13:35
123. SIUTSOU Kanstantsin TBM 00:13:35
124. FENN Andrew ABS 00:13:35
125. KOROSEC Rok AMP 00:13:35
126. MARONESE Marco BRD 00:13:35
127. PELIKÁN János AMP 00:13:35
128. POLL Stefan WSA 00:13:35
129. GRAF Andreas HAC 00:14:01
130. AUER Daniel WSA 00:14:08
131. HOFER Andreas HAC 00:14:08
132. OWEN Logan EFD 00:14:08
133. KOPFAUF Markus WSA 00:14:08
134. PORZNER Manuel TIR 00:14:08

3 Abandoned
74. MALECKI Kamil CCC DNF
83. FINETTO Mauro DMP DNF
176. MASTALLER Stefan AMP DNF







--- advertisement ---