Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Il Lombardia 2019 (1.UWT)
(Giro di Lombardia)
Italy  /  12 October

Edition: 113 (243.0 Km)
Winner: MOLLEMA Bauke

2018    
2020



Videos (1)
Winners of the Race
1 Fans




Last Winners







12 October / 243.00 kilometer / Start: 10:35 / Finish: 17:00
Stagewinner:05:52:59 MOLLEMA Bauke
Parcours:Hill stage

Description
Result
Video
Stage results
1. MOLLEMA Bauke TFS 05:52:59
2. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 05:53:15
3. BERNAL GOMEZ Egan Arley INS 05:53:15
4. FUGLSANG Jakob AST 05:53:15
5. WOODS Michael EF1 05:53:33
6. HAIG Jack MTS 05:53:33
7. ROGLIC Primoz TJV 05:53:33
8. BUCHMANN Emanuel BOH 05:53:49
9. LATOUR Pierre ALM 05:53:49
10. MOLARD Rudy GFC 05:53:49
11. GAUDU David GFC 05:53:49
12. MAJKA Rafal BOH 05:53:49
13. MAS NICOLAU Enric DQT 05:53:49
14. SOSA CUERVO Ivan Ramiro INS 05:53:49
15. YATES Adam MTS 05:54:56
16. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka AST 05:55:07
17. VISCONTI Giovanni THR 05:55:07
18. MARTIN Daniel UAD 05:55:08
19. MOSCON Gianni INS 05:55:11
20. ROLLAND Pierre VCB 05:55:29
21. FRANK Mathias ALM 05:55:29
22. CICCONE Giulio TFS 05:55:36
23. FORMOLO Davide BOH 05:55:36
24. BENOOT Tiesj LTS 05:55:45
25. GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TDD 05:55:46
26. CRAS Steff TKA 05:56:27
27. BRAMBILLA Gianluca TFS 05:56:27
28. VILLELLA Davide AST 05:56:40
29. WELLENS Tim LTS 05:56:50
30. WARBASSE Larry ALM 05:56:50
31. HINDLEY Jai SUN 05:56:50
32. FRANKINY Kilian GFC 05:56:50
33. GESINK Robert TJV 05:56:52
34. KUSS Sepp TJV 05:56:52
35. BENNETT George TJV 05:56:52
36. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 05:56:52
37. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 05:56:52
38. KELDERMAN Wilco SUN 05:58:49
39. SBARAGLI Kristian ICA 05:59:01
40. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 05:59:01
41. ROVNY Ivan GAZ 05:59:01
42. GAUTIER Cyril VCB 05:59:01
43. SKUJINS Toms TFS 05:59:01
44. ROSSETTO Stéphane COF 05:59:01
45. STORER Michael SUN 05:59:01
46. CHERKASOV Nikolay GAZ 05:59:01
47. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 05:59:01
48. HAMILTON Chris SUN 05:59:01
49. PERNSTEINER Hermann TBM 05:59:01
50. GEOGHEGAN HART Tao INS 05:59:01
51. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto MOV 05:59:01
52. JUNGELS Bob DQT 05:59:01
53. CLARKE Simon EF1 05:59:01
54. GILBERT Philippe DQT 05:59:01
55. NIBALI Vincenzo TBM 05:59:01
56. KANGERT Tanel EF1 05:59:01
57. PEREZ Anthony COF 05:59:57
58. BENEDETTI Cesare BOH 06:03:08
59. CARUSO Damiano TBM 06:03:08
60. ULISSI Diego UAD 06:03:43
61. CATALDO Dario AST 06:03:47
62. POWLESS Neilson TJV 06:03:47
63. ROTA Lorenzo BRD 06:05:33
64. CARBONI Giovanni BRD 06:05:33
65. PETILLI Simone UAD 06:05:33
66. SCHÖNBERGER Sebastian THR 06:05:33
67. EARLE Nathan ICA 06:05:33
68. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 06:05:33
69. GAROSIO Andrea TBM 06:05:33
70. CHAVES RUBIO Johan Esteban MTS 06:05:33
71. MARCZYNSKI Tomasz LTS 06:05:33
72. HAGEN Carl Fredrik LTS 06:05:33
73. SCHACHMANN Maximilian BOH 06:05:33
74. KONRAD Patrick BOH 06:05:33
75. HANSEN Jesper COF 06:05:33
76. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 06:05:33
77. BATTAGLIN Enrico TKA 06:05:33
78. EG Niklas TFS 06:05:33
79. POLANC Jan UAD 06:05:33
80. BONGIORNO Francesco Manuel THR 06:05:33
81. EDET Nicolas COF 06:05:33
82. ZOIDL Riccardo CPT 06:05:33
83. CAPECCHI Eros DQT 06:05:33
84. GESCHKE Simon CPT 06:06:59
85. PAUWELS Serge CPT 06:09:01
86. VELASCO Simone THR 06:10:36
87. FORTUNATO Lorenzo THR 06:10:36
88. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo ANS 06:10:36
89. MASNADA Fausto ANS 06:10:36
90. MORABITO Steve GFC 06:10:36
91. WYSS Danilo TDD 06:10:36
92. ROSSKOPF Joey CPT 06:10:36
93. HERRADA LOPEZ José COF 06:10:36
94. TEN DAM Laurens CPT 06:10:38
95. MARCATO Marco UAD 06:10:38
96. MÜLLER Patrick VCB 06:12:54
97. MADOUAS Valentin GFC 06:12:54
98. RUMAC Josip ANS 06:12:54
99. MEINTJES Louis TDD 06:12:54
100. GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet ICA 06:12:54
101. COVILI Luca BRD 06:12:54
102. CAVAGNA Rémi DQT 06:12:54
103. ORSINI Umberto BRD 06:12:54
104. SUTHERLAND Rory UAD 06:12:54
105. COURTEILLE Arnaud VCB 06:12:54
106. DOMONT Axel ALM 06:13:51
107. VLASOV Aleksander GAZ 06:13:51
108. VANMARCKE Sep EF1 06:14:53
109. BAKELANTS Jan SUN 06:18:04

66 Abandoned
2. CHEREL Mickaël ALM DNF
5. GASTAUER Ben ALM DNF
6. HÄNNINEN Jaakko ALM DNF
12. FRAPPORTI Mattia ANS DNF
14. RIVERA SERRANO Kevin ANS DNF
15. MUÑOZ GIRALDO Daniel ANS DNF
17. VENDRAME Andrea ANS DNF
22. BALLERINI Davide AST DNF
24. HOULE Hugo AST DNF
25. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion AST DNF
34. NIBALI Antonio TBM DNF
35. NOVAK Domen TBM DNF
37. TEUNS Dylan TBM DNF
41. BARBIN Enrico BRD DNF
45. ROMANO Francesco BRD DNS
47. SAVINI Daniel BRD DNF
56. MÜHLBERGER Gregor BOH DNF
63. OWSIAN Lukasz CPT DNF
72. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael COF DNF
75. MATE MARDONES Luis Angel COF DNF
85. KNOX James DQT DNF
87. VAKOC Petr DQT DNF
91. CARTHY Hugh EF1 DNF
92. BENNETT Sean EF1 DNF
103. NYCH Artem GAZ DNF
104. RIKUNOV Petr GAZ DNF
106. RYBALKIN Aleksey GAZ DNF
107. SHALUNOV Evgeny GAZ DNF
112. BONNET William GFC DNF
117. ROUX Anthony GFC DNF
121. AVILA VANEGAS Edwin Alciviades ICA DNF
123. MINALI Riccardo ICA DNF
125. GOLDSTEIN Omer ICA DNF
126. PLAZA MOLINA Ruben ICA DNF
132. ARMEE Sander LTS DNF
135. MERTZ Rémy LTS DNF
136. VANENDERT Jelle LTS DNF
142. GRMAY Tsgabu Gebremaryam MTS DNF
144. HOWSON Damien MTS DNF
146. TRENTIN Matteo MTS DNF
153. CASTRILLO Jaime MOV DNF
155. LANDA MEANA Mikel MOV DNF
156. SÜTTERLIN Jasha MOV DNF
164. MARENGO Umberto THR DNF
167. ZARDINI Edoardo THR DNF
171. KREUZIGER Roman TDD DNF
174. SLAGTER Tom Jelte TDD DNF
176. VENTER Jacobus TDD DNF
182. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS DNF
186. PUCCIO Salvatore INS DNF
187. ROSA Diego INS DNF
193. BOUWMAN Koen TJV DNF
195. KRUIJSWIJK Steven TJV DNF
201. ZAKARIN Ilnur TKA DNF
204. FABBRO Matteo TKA DNF
205. GONCALVES Jose TKA DNF
206. KOCHETKOV Pavel TKA DNF
207. NAVARRO GARCIA Daniel TKA DNF
215. HIRSCHI Marc SUN DNF
216. POWER Robert SUN DNF
222. STETINA Peter TFS DNF
226. GOGL Michael TFS DNF
232. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD DNF
242. CAM Maxime VCB DNF
245. MOTTIER Justin VCB DNF
247. PACHER Quentin VCB DNF








--- advertisement ---