Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Circuit des Ardennes International 2019 (2.2)
(Circuit des Ardennes)
France  /  12 April - 14 April

Edition: 45 (506.0 Km)
Winner: KAMP EGESTED Alexander

2018    



Winners of the Race


Last Winners







12 April / 187.00 kilometer
Stagewinner:04:57:19 GROVES Kaden
Race leader:04:57:09 GROVES Kaden

Description
Result

Classification
Stage results
1. GROVES Kaden AUS SEG RACING ACADEMY 04:57:19
2. KUMP Marko SLO ADRIA MOBIL +00
3. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR +00
4. HENNESSY Jacob GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +00
5. BROCHNER NIELSEN Nicolai Philip DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +00
6. MERTENS Julian BEL +00
7. TONIATTI Andrea ITA TEAM COLPACK +00
8. PATERSKI Maciej POL WIBATECH MERX +00
9. GATE Aaron NZL EVOPRO RACING +00
10. SHUMOV Nikolai BLR MINSK CYCLING CLUB +00
11. OURSELIN Paul FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +00
12. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL +00
13. HOELGAARD Markus NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
14. QUINN Sean USA HAGENS BERMAN AXEON +00
15. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING +00
16. RAIBAUD Jimmy FRA +00
17. WIRTGEN Luc LUX WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
18. JOLIBERT Clément FRA +00
19. GRELLIER Fabien FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +00
20. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR +00
21. VAN GILS Maxim BEL +00
22. PFRIMMER Arnaud FRA +00
23. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR +00
24. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +00
25. THIČRY Cyrille SUI SWISS RACING ACADEMY +00
26. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
27. PRODHOMME Nicolas FRA +00
28. CHAMPOUSSIN Clément FRA +00
29. LÜSCHER Damian SUI SWISS RACING ACADEMY +00
30. BRYON Miguel USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +00
31. RAUGEL Antoine FRA +00
32. PEARSON Daniel GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +00
33. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
34. RONDEAU Fabien FRA +00
35. LESTIDO REY Martin ESP +00
36. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING +00
37. MORENO SALA Adriŕ ESP +00
38. RHIM Brendan USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +00
39. MALLE Nicolas FRA +00
40. STEWART Thomas GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +00
41. GOOSSENS Kobe BEL +00
42. VERSCHAEVE Viktor BEL +00
43. SICARD Romain FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +00
44. VINJEBO Emil Nygaard DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +00
45. VERMAERKE Kevin USA HAGENS BERMAN AXEON +00
46. MAAS Jan NED LEOPARD PRO CYCLING +00
47. JOURNIAUX Axel FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +00
48. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL +00
49. MONIQUET Sylvain BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
50. AVOINE Kévin FRA +00
51. ROSE-DAVIES Louis GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +00
52. RUTKIEWICZ Marek POL WIBATECH MERX +00
53. VEREECKEN Thomas BEL +00
54. LEMOINE Gaetan FRA +00
55. ANDERSON Edward USA HAGENS BERMAN AXEON +00
56. LEKNESSUND Andreas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
57. ALMEIDA Joăo POR HAGENS BERMAN AXEON +00
58. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
59. SWEENY Harrison AUS EVOPRO RACING +00
60. SCHMID Mauro SUI SWISS RACING ACADEMY +00
61. SCHELLING Ide NED SEG RACING ACADEMY +00
62. TASSET Marvin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
63. OIEN Justin Alexander USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +00
64. KAMP Alexander DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +00
65. ANTUNES Tiago POR SEG RACING ACADEMY +00
66. MAIKIN Roman RUS MINSK CYCLING CLUB +00
67. KATERBERG Ben CAN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
68. ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY +00
69. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL +00
70. MEYER Robin FRA +00
71. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR +00
72. BUDIAK Anatolii UKR WIBATECH MERX +00
73. PESTIAUX Yann BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
74. BANZER Gordian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +00
75. BACON Romain FRA +00
76. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC +00
77. HUYS Laurens BEL +00
78. GUAY Julien FRA +00
79. TRĆEN Torstein NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
80. CASTELLARNAU Florent FRA +00
81. BURKE Jack CAN LEOPARD PRO CYCLING +00
82. MAINARD Jerome FRA +00
83. ZAHÁLKA Matěj CZE ELKOV - AUTHOR +00
84. NORIEGA GOMEZ Diego ESP +00
85. BAGIOLI Andrea ITA TEAM COLPACK +00
86. VENNER Quentin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
87. BRAYBROOKE Alexander GBR +00
88. DOUBLE Paul GBR TEAM COLPACK +00
89. CIESLIK Pawel POL WIBATECH MERX +00
90. RIVIERE David FRA +00
91. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR +00
92. PUTT Tanner USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +00
93. PER David SLO ADRIA MOBIL +00
94. CAMPISTROUS Romain FRA +00
95. KONWA Piotr POL WIBATECH MERX +00
96. CONTER Ken LUX +00
97. MARTINEZ JIMENEZ Ivan ESP +26
98. JOLY Thomas FRA +35
99. BAZHKOU Stanislau BLR MINSK CYCLING CLUB +42
100. JAMET Alexandre FRA +02:35
101. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +04:21
102. RICHARDSON Alexandar GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +04:21
103. SINSCHEK Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +04:21
104. AAEN Jonas DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +04:21
105. WOLFE Benjamin USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +04:30
106. HARTLEY Adam GBR SEG RACING ACADEMY +05:18
107. HENRIO Ewen FRA +05:44
108. VERGER Simon FRA +05:44
109. EGHOLM Jakob DEN HAGENS BERMAN AXEON +05:44
110. PODLASKI Michal POL WIBATECH MERX +05:44
111. QUINIO Adrien FRA +07:33
112. FLAKSIS Andzs LAT ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +07:33
113. GARCIA JANEIRO Guillermo ESP +07:33
114. PAPOK Siarhei BLR MINSK CYCLING CLUB +07:33
115. LÜTOLF Yves SUI SWISS RACING ACADEMY +07:33
116. STROKAU Vasili BLR MINSK CYCLING CLUB +07:33
117. GARAVAGLIA Giacomo ITA TEAM COLPACK +07:33
118. VEYHE Torkil DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +07:33
119. EVANS Alexander AUS SEG RACING ACADEMY +07:33
120. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +07:40
121. DAVIS Cole USA HAGENS BERMAN AXEON +07:40
122. ANDERSEN Idar NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +07:42
123. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC +11:09
124. VAUGHAN Jacob GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +11:35
125. REUTIMANN Matthias SUI SWISS RACING ACADEMY +11:35
126. MCGEOUGH Cormac IRL EVOPRO RACING +11:35
127. SOBAL Yauhen BLR MINSK CYCLING CLUB +11:35
128. FONTAINE Emerson BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +11:35
129. KRÄHEMANN Raphael SUI SWISS RACING ACADEMY +11:35
130. CHATELUS Axel FRA +11:35
131. PIERANTOZZI Lucio ITA TEAM COLPACK +11:35
132. GEßNER Konrad GER LEOPARD PRO CYCLING +11:35
133. KEARNEY Aaron IRL EVOPRO RACING +11:35
134. DOWNEY Mark IRL EVOPRO RACING +11:35
135. TRONET Steven FRA +11:35
136. MEUNIER Lucas FRA +11:35
137. MARIŃO DOMINGUEZ Aaron ESP +11:35
138. BOŽIČ Jon SLO ADRIA MOBIL +11:35
139. GIRARD Thomas FRA +11:35
140. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC +11:35
141. DURANTI Jalel ITA TEAM COLPACK +11:35
142. VAN BELLE Bas NED LEOPARD PRO CYCLING +11:35
143. MAGNUSSON Kim SWE RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +11:35
144. WACKER Ludvig Anton DEN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +11:35
145. TAARAMÄE Rein EST TOTAL DIRECT ENERGIE +11:35
146. KULSET Sindre NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +11:35
147. BUGARIN LEDO Aitor ESP +20:44








--- advertisement ---