Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Circuit des Ardennes International 2019 (2.2)
(Circuit des Ardennes)
France  /  12 April - 14 April

Edition: 45 (506.0 Km)
Winner: KAMP EGESTED Alexander

2018    



Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Rocroi - Monthermé
13 April / 160.00 kilometer
Stage results
1. KAMP Alexander DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 04:04:35
2. GATE Aaron NZL EVOPRO RACING +05
3. QUINN Sean USA HAGENS BERMAN AXEON +07
4. GROVES Kaden AUS SEG RACING ACADEMY +07
5. MERTENS Julian BEL +07
6. HOELGAARD Markus NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +07
7. OURSELIN Paul FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +07
8. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +07
9. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING +07
10. GOOSSENS Kobe BEL +07
11. BUDIAK Anatolii UKR WIBATECH MERX +07
12. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +07
13. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +07
14. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR +07
15. MORENO SALA Adriŕ ESP +07
16. SICARD Romain FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +07
17. BAGIOLI Andrea ITA TEAM COLPACK +07
18. CASTELLARNAU Florent FRA +07
19. PRODHOMME Nicolas FRA +07
20. MONIQUET Sylvain BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +07
21. GRELLIER Fabien FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +07
22. SCHELLING Ide NED SEG RACING ACADEMY +07
23. LEKNESSUND Andreas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +07
24. VERSCHAEVE Viktor BEL +07
25. BURKE Jack CAN LEOPARD PRO CYCLING +07
26. VAN GILS Maxim BEL +07
27. PEARSON Daniel GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +31
28. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL +33
29. WOLFE Benjamin USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +36
30. BANZER Gordian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +40
31. MARTINEZ JIMENEZ Ivan ESP +40
32. ANDERSON Edward USA HAGENS BERMAN AXEON +40
33. ALMEIDA Joăo POR HAGENS BERMAN AXEON +52
34. PUTT Tanner USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +55
35. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +01:01
36. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING +01:13
37. VERMAERKE Kevin USA HAGENS BERMAN AXEON +01:31
38. JOLY Thomas FRA +01:35
39. RAIBAUD Jimmy FRA +01:36
40. SWEENY Harrison AUS EVOPRO RACING +01:41
41. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR +01:48
42. SINSCHEK Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +01:52
43. DOUBLE Paul GBR TEAM COLPACK +01:55
44. ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY +01:58
45. MAAS Jan NED LEOPARD PRO CYCLING +02:16
46. TONIATTI Andrea ITA TEAM COLPACK +02:19
47. PATERSKI Maciej POL WIBATECH MERX +02:27
48. JOLIBERT Clément FRA +02:31
49. KATERBERG Ben CAN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +02:52
50. RONDEAU Fabien FRA +03:32
51. CHAMPOUSSIN Clément FRA +03:32
52. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL +03:48
53. LESTIDO REY Martin ESP +04:06
54. MAINARD Jerome FRA +04:14
55. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR +04:17
56. BRAYBROOKE Alexander GBR +04:19
57. PER David SLO ADRIA MOBIL +04:24
58. ZAHÁLKA Matěj CZE ELKOV - AUTHOR +04:38
59. JOURNIAUX Axel FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +04:40
60. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +05:03
61. RAUGEL Antoine FRA +05:06
62. RICHARDSON Alexandar GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +05:12
63. PFRIMMER Arnaud FRA +05:15
64. REUTIMANN Matthias SUI SWISS RACING ACADEMY +05:20
65. LÜSCHER Damian SUI SWISS RACING ACADEMY +05:20
66. GARAVAGLIA Giacomo ITA TEAM COLPACK +05:26
67. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC +05:28
68. VEREECKEN Thomas BEL +05:32
69. CAMPISTROUS Romain FRA +05:32
70. HUYS Laurens BEL +05:45
71. OIEN Justin Alexander USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +06:46
72. RHIM Brendan USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +06:46
73. BAZHKOU Stanislau BLR MINSK CYCLING CLUB +06:50
74. ROSE-DAVIES Louis GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +07:00
75. ANTUNES Tiago POR SEG RACING ACADEMY +07:06
76. DURANTI Jalel ITA TEAM COLPACK +07:37
77. THIČRY Cyrille SUI SWISS RACING ACADEMY +07:54
78. SCHMID Mauro SUI SWISS RACING ACADEMY +07:54
79. MALLE Nicolas FRA +07:56
80. TASSET Marvin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +07:59
81. RUTKIEWICZ Marek POL WIBATECH MERX +08:01
82. PESTIAUX Yann BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +08:01
83. VERGER Simon FRA +08:01
84. GUAY Julien FRA +08:04
85. HENRIO Ewen FRA +08:04
86. PIERANTOZZI Lucio ITA TEAM COLPACK +08:10
87. CONTER Ken LUX +08:12
88. TRĆEN Torstein NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +08:12
89. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR +08:21
90. VENNER Quentin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +08:25
91. DAVIS Cole USA HAGENS BERMAN AXEON +08:38
92. STEWART Thomas GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +08:59
93. RIVIERE David FRA +09:07
94. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC +09:46
95. MAGNUSSON Kim SWE RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +09:46
96. BRYON Miguel USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +11:24
97. VEYHE Torkil DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +11:24
98. NORIEGA GOMEZ Diego ESP +11:24
99. VINJEBO Emil Nygaard DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +11:24
100. MARIŃO DOMINGUEZ Aaron ESP +11:24
101. AAEN Jonas DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +11:24
102. CIESLIK Pawel POL WIBATECH MERX +11:24
103. FLAKSIS Andzs LAT ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +11:29
104. MEYER Robin FRA +11:31
105. ANDERSEN Idar NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +11:45
106. LEMOINE Gaetan FRA +13:10
107. KUMP Marko SLO ADRIA MOBIL +14:50
108. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL +14:50
109. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +14:50
110. SHUMOV Nikolai BLR MINSK CYCLING CLUB +14:53
111. AVOINE Kévin FRA +14:53
112. HENNESSY Jacob GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +14:53
113. SOBAL Yauhen BLR MINSK CYCLING CLUB +14:55
114. QUINIO Adrien FRA +14:55
115. STROKAU Vasili BLR MINSK CYCLING CLUB +14:55
116. LÜTOLF Yves SUI SWISS RACING ACADEMY +14:55
117. MAIKIN Roman RUS MINSK CYCLING CLUB +15:00
118. PODLASKI Michal POL WIBATECH MERX +15:00
119. EGHOLM Jakob DEN HAGENS BERMAN AXEON +15:00
120. BROCHNER NIELSEN Nicolai Philip DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +15:00
121. WACKER Ludvig Anton DEN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +15:00
122. KONWA Piotr POL WIBATECH MERX +15:00
123. VAN BELLE Bas NED LEOPARD PRO CYCLING +15:00
124. DOWNEY Mark IRL EVOPRO RACING +15:00
125. JAMET Alexandre FRA +15:00
126. BACON Romain FRA +15:04
127. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR +15:04
128. EVANS Alexander AUS SEG RACING ACADEMY +15:04
129. CHATELUS Axel FRA +15:07
130. WIRTGEN Luc LUX WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +18:05
131. KULSET Sindre NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +18:59
132. FONTAINE Emerson BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +19:18
133. GEßNER Konrad GER LEOPARD PRO CYCLING +20:16








--- advertisement ---