Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Circuit des Ardennes International 2019 (2.2)
(Circuit des Ardennes)
France  /  12 April - 14 April

Edition: 45 (506.0 Km)
Winner: KAMP EGESTED Alexander

2018    



Winners of the Race


Last Winners







14 April / 58.00 kilometer
Stagewinner:01:28:51 PATERSKI Maciej
Race leader:10:30:37 KAMP EGESTED Alexander

Description
Result

Classification
Stage results
1. PATERSKI Maciej POL WIBATECH MERX 01:28:51
2. LEKNESSUND Andreas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
3. GOOSSENS Kobe BEL +00
4. KAMP Alexander DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +05
5. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING +12
6. VAN GILS Maxim BEL +12
7. CHAMPOUSSIN Clément FRA +12
8. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +12
9. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +12
10. PRODHOMME Nicolas FRA +14
11. MONIQUET Sylvain BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +17
12. OURSELIN Paul FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +17
13. GROVES Kaden AUS SEG RACING ACADEMY +17
14. SCHELLING Ide NED SEG RACING ACADEMY +17
15. MERTENS Julian BEL +17
16. PEARSON Daniel GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +17
17. HOELGAARD Markus NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +17
18. GATE Aaron NZL EVOPRO RACING +17
19. VERSCHAEVE Viktor BEL +17
20. GRELLIER Fabien FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +17
21. QUINN Sean USA HAGENS BERMAN AXEON +17
22. BUDIAK Anatolii UKR WIBATECH MERX +17
23. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL +17
24. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +17
25. MORENO SALA Adriŕ ESP +17
26. SWEENY Harrison AUS EVOPRO RACING +17
27. LÜSCHER Damian SUI SWISS RACING ACADEMY +17
28. BURKE Jack CAN LEOPARD PRO CYCLING +28
29. SCHMID Mauro SUI SWISS RACING ACADEMY +34
30. AVOINE Kévin FRA +34
31. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR +34
32. BAGIOLI Andrea ITA TEAM COLPACK +34
33. HUYS Laurens BEL +38
34. SICARD Romain FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +38
35. ANDERSON Edward USA HAGENS BERMAN AXEON +41
36. DOUBLE Paul GBR TEAM COLPACK +44
37. CASTELLARNAU Florent FRA +47
38. MARTINEZ JIMENEZ Ivan ESP +47
39. ALMEIDA Joăo POR HAGENS BERMAN AXEON +50
40. ZAHÁLKA Matěj CZE ELKOV - AUTHOR +50
41. RONDEAU Fabien FRA +50
42. BANZER Gordian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +50
43. ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY +50
44. VEREECKEN Thomas BEL +50
45. TONIATTI Andrea ITA TEAM COLPACK +50
46. LEMOINE Gaetan FRA +01:11
47. LESTIDO REY Martin ESP +01:11
48. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +01:25
49. CAMPISTROUS Romain FRA +01:25
50. RUTKIEWICZ Marek POL WIBATECH MERX +01:31
51. CIESLIK Pawel POL WIBATECH MERX +01:31
52. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR +01:36
53. PUTT Tanner USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +01:36
54. BRAYBROOKE Alexander GBR +01:44
55. STEWART Thomas GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +01:52
56. MAAS Jan NED LEOPARD PRO CYCLING +01:58
57. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING +01:58
58. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +02:35
59. VINJEBO Emil Nygaard DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +02:35
60. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL +02:42
61. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL +02:42
62. PESTIAUX Yann BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +02:47
63. RAUGEL Antoine FRA +03:23
64. FONTAINE Emerson BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +03:23
65. RICHARDSON Alexandar GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +03:23
66. MAIKIN Roman RUS MINSK CYCLING CLUB +03:23
67. BAZHKOU Stanislau BLR MINSK CYCLING CLUB +03:23
68. MALLE Nicolas FRA +03:23
69. VERGER Simon FRA +03:23
70. VERMAERKE Kevin USA HAGENS BERMAN AXEON +03:23
71. SOBAL Yauhen BLR MINSK CYCLING CLUB +03:23
72. TASSET Marvin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +03:23
73. JOLY Thomas FRA +03:23
74. LÜTOLF Yves SUI SWISS RACING ACADEMY +03:23
75. HENRIO Ewen FRA +03:23
76. GARAVAGLIA Giacomo ITA TEAM COLPACK +03:23
77. THIČRY Cyrille SUI SWISS RACING ACADEMY +03:23
78. VENNER Quentin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +03:23
79. PODLASKI Michal POL WIBATECH MERX +03:23
80. CONTER Ken LUX +03:23
81. EVANS Alexander AUS SEG RACING ACADEMY +03:23
82. DURANTI Jalel ITA TEAM COLPACK +03:23
83. TRĆEN Torstein NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +03:23
84. DOWNEY Mark IRL EVOPRO RACING +03:23
85. KONWA Piotr POL WIBATECH MERX +03:23
86. SINSCHEK Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +03:23
87. ANDERSEN Idar NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +03:23
88. REUTIMANN Matthias SUI SWISS RACING ACADEMY +03:23
89. PER David SLO ADRIA MOBIL +03:42
90. DAVIS Cole USA HAGENS BERMAN AXEON +03:54
91. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR +03:59
92. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR +03:59
93. RAIBAUD Jimmy FRA +03:59
94. JOURNIAUX Axel FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +04:01
95. BRYON Miguel USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +04:01
96. WOLFE Benjamin USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +04:01
97. EGHOLM Jakob DEN HAGENS BERMAN AXEON +04:20
98. KATERBERG Ben CAN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +04:20
99. QUINIO Adrien FRA +04:20
100. MAINARD Jerome FRA +04:20
101. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC +04:29
102. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC +04:29
103. OIEN Justin Alexander USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +04:31
104. HENNESSY Jacob GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +04:31
105. VEYHE Torkil DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +04:31
106. VAN BELLE Bas NED LEOPARD PRO CYCLING +04:31
107. ROSE-DAVIES Louis GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +04:31
108. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR +04:34
109. KUMP Marko SLO ADRIA MOBIL +04:34
110. PFRIMMER Arnaud FRA +04:54
111. SHUMOV Nikolai BLR MINSK CYCLING CLUB +04:58
112. AAEN Jonas DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +05:06
113. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +05:08
114. ANTUNES Tiago POR SEG RACING ACADEMY +05:08
115. PIERANTOZZI Lucio ITA TEAM COLPACK +06:05
116. STROKAU Vasili BLR MINSK CYCLING CLUB +06:37
117. JOLIBERT Clément FRA +07:29
118. MEYER Robin FRA +07:29
119. BROCHNER NIELSEN Nicolai Philip DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +07:46
120. BACON Romain FRA +07:46
121. MAGNUSSON Kim SWE RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +07:46
122. RIVIERE David FRA +07:46
123. WACKER Ludvig Anton DEN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +08:38
124. MARIŃO DOMINGUEZ Aaron ESP +08:38
125. FLAKSIS Andzs LAT ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +08:54
126. RHIM Brendan USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +08:58
127. WIRTGEN Luc LUX WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +12:50
128. GEßNER Konrad GER LEOPARD PRO CYCLING +12:50
129. NORIEGA GOMEZ Diego ESP +12:50
130. KULSET Sindre NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +12:55








--- advertisement ---