Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Circuit des Ardennes International 2019 (2.2)
(Circuit des Ardennes)
France  /  12 April - 14 April

Edition: 45 (506.0 Km)
Winner: KAMP EGESTED Alexander

2018    



Winners of the Race


Last Winners







14 April / 101.00 kilometer
Stagewinner:02:24:07 GROVES Kaden
Race leader:12:54:44 KAMP EGESTED Alexander

Description
Result

Classification
Stage results
1. GROVES Kaden AUS SEG RACING ACADEMY 02:24:07
2. BRYON Miguel USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +00
3. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL +00
4. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR +00
5. TONIATTI Andrea ITA TEAM COLPACK +00
6. KAMP Alexander DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +00
7. HENNESSY Jacob GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +00
8. KRIEGER Alexander GER LEOPARD PRO CYCLING +00
9. GOOSSENS Kobe BEL +00
10. PER David SLO ADRIA MOBIL +00
11. MERTENS Julian BEL +00
12. LEMOINE Gaetan FRA +00
13. RAUGEL Antoine FRA +00
14. VAN GILS Maxim BEL +00
15. DOWNEY Mark IRL EVOPRO RACING +00
16. PESTIAUX Yann BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
17. DAVIS Cole USA HAGENS BERMAN AXEON +00
18. AVOINE Kévin FRA +00
19. OURSELIN Paul FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +00
20. LEKNESSUND Andreas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
21. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +00
22. CONTER Ken LUX +00
23. SCHELLING Ide NED SEG RACING ACADEMY +00
24. LÜSCHER Damian SUI SWISS RACING ACADEMY +00
25. VERMAERKE Kevin USA HAGENS BERMAN AXEON +00
26. ABRAHAMSEN Jonas NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
27. WACKER Ludvig Anton DEN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
28. MORENO SALA Adrià ESP +00
29. GATE Aaron NZL EVOPRO RACING +00
30. TASSET Marvin BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
31. REKITA Szymon POL LEOPARD PRO CYCLING +00
32. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL +00
33. PRODHOMME Nicolas FRA +00
34. VEREECKEN Thomas BEL +00
35. LESTIDO REY Martin ESP +00
36. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
37. PEARSON Daniel GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +00
38. THIÈRY Cyrille SUI SWISS RACING ACADEMY +00
39. CHAMPOUSSIN Clément FRA +00
40. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
41. BAGIOLI Andrea ITA TEAM COLPACK +00
42. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR +00
43. HOELGAARD Markus NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +00
44. LÜTOLF Yves SUI SWISS RACING ACADEMY +00
45. GRELLIER Fabien FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +00
46. ANDERSON Edward USA HAGENS BERMAN AXEON +00
47. MAIKIN Roman RUS MINSK CYCLING CLUB +00
48. VERSCHAEVE Viktor BEL +00
49. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR +00
50. BANZER Gordian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +00
51. ANTUNES Tiago POR SEG RACING ACADEMY +00
52. BURKE Jack CAN LEOPARD PRO CYCLING +00
53. MAINARD Jerome FRA +00
54. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL +00
55. GARAVAGLIA Giacomo ITA TEAM COLPACK +00
56. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR +00
57. VINJEBO Emil Nygaard DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +00
58. ZAHÁLKA Matěj CZE ELKOV - AUTHOR +00
59. BUDIAK Anatolii UKR WIBATECH MERX +00
60. BRAYBROOKE Alexander GBR +00
61. ALMEIDA João POR HAGENS BERMAN AXEON +00
62. MARTINEZ JIMENEZ Ivan ESP +00
63. SOBAL Yauhen BLR MINSK CYCLING CLUB +00
64. HENRIO Ewen FRA +00
65. CIESLIK Pawel POL WIBATECH MERX +00
66. RUTKIEWICZ Marek POL WIBATECH MERX +00
67. FLAKSIS Andzs LAT ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +00
68. FONTAINE Emerson BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
69. SINSCHEK Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +00
70. MALLE Nicolas FRA +00
71. MONIQUET Sylvain BEL WALLONIE - BRUXELLES DEVELOPMENT TEAM +00
72. JOLIBERT Clément FRA +00
73. CASTELLARNAU Florent FRA +00
74. DOUBLE Paul GBR TEAM COLPACK +00
75. ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY +00
76. HUYS Laurens BEL +00
77. MAAS Jan NED LEOPARD PRO CYCLING +00
78. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC +20
79. KATERBERG Ben CAN DEVELOPMENT TEAM SUNWEB +22
80. PUTT Tanner USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +27
81. RICHARDSON Alexandar GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +27
82. PODLASKI Michal POL WIBATECH MERX +27
83. REUTIMANN Matthias SUI SWISS RACING ACADEMY +27
84. EGHOLM Jakob DEN HAGENS BERMAN AXEON +30
85. KONWA Piotr POL WIBATECH MERX +30
86. BACON Romain FRA +30
87. VERGER Simon FRA +30
88. SICARD Romain FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +33
89. JOURNIAUX Axel FRA TOTAL DIRECT ENERGIE +33
90. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC +33
91. RIVIERE David FRA +33
92. OIEN Justin Alexander USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +36
93. RHIM Brendan USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +36
94. WOLFE Benjamin USA ARAPAHOE | HINCAPIE POWERED BY BMC +36
95. STEWART Thomas GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +40
96. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC +40
97. SWEENY Harrison AUS EVOPRO RACING +01:01
98. ROSE-DAVIES Louis GBR CANYON DHB P / B BLOOR HOMES +03:24
99. PIERANTOZZI Lucio ITA TEAM COLPACK +04:06
100. BAZHKOU Stanislau BLR MINSK CYCLING CLUB +04:14
101. AAEN Jonas DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +08:54
102. TRÆEN Torstein NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +12:17
103. ANDERSEN Idar NOR UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM +12:17
104. VEYHE Torkil DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM +12:17








--- advertisement ---