Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour du Maroc 2019 (2.2)
Morocco  /  5 April - 14 April

Edition: 32 (1591.8 Km)
Winner: EVRARD Laurent

2018    


Winners of the Race


Last Winners







Stage 8 > Khemisset - Khouribga
12 April / 177.50 kilometer
Stagewinner:04:05:28 TZORTZAKIS Polychronis
Race leader:31:37:34 EVRARD Laurent

Description
Result

Classification
Stage results
1. TZORTZAKIS Polychronis GRE TARTELETTO - ISOREX 04h05'28''
2. VOLKERS Samuel AUS MEMIL PRO CYCLING 04h05'28''
3. TIRYAKI Oguzhan TUR TURKEY 04h07'55''
4. MILAN JIMENEZ Diego DOM INTEJA IMCA - RIDEA DCT 04h07'55''
5. CHOKRI El Mehdi MAR MOROCCO 04h07'55''
6. BRADBURY Edmund GBR MEMIL PRO CYCLING 04h07'55''
7. SAIDI Nassim ALG SOVAC 04h07'55''
8. SABBAHI El Houcaine MAR 04h07'55''
9. YILMAZ Yunus TUR TURKEY 04h07'55''
10. SOLYMOSI Márton HUN 04h07'55''
11. BERGSTRÖM FRISK Hannes SWE MEMIL PRO CYCLING 04h07'55''
12. AY Enes TUR TURKEY 04h07'55''
13. HAMZA Abderrahmane Mehdi ALG SOVAC 04h07'55''
14. LUDVIGSSON Fredrik SWE MEMIL PRO CYCLING 04h07'55''
15. PIJOURLET Louis FRA 04h07'55''
16. EVRARD Laurent BEL SOVAC 04h07'55''
17. MANSOURI Abderrahmane ALG SOVAC 04h07'55''
18. SZARKA Gergely HUN 04h07'55''
19. ZAHIRI Abderrahim MAR MOROCCO 04h07'55''
20. STOCKMAN Abram BEL TARTELETTO - ISOREX 04h07'55''
21. RUIJMGAARD Yentl NED 04h07'55''
22. EL ARBAOUI Adil MAR MOROCCO 04h07'55''
23. DE ROOZE Niels BEL TARTELETTO - ISOREX 04h07'55''
24. KOMIN Aleksandr RUS RUSSIAN FEDERATION 04h07'55''
25. SUKHOV Maxim RUS RUSSIAN FEDERATION 04h07'55''
26. CANT Jelle BEL TARTELETTO - ISOREX 04h07'55''
27. ORCEAU Clement FRA 04h07'55''
28. MENANT Theo FRA 04h07'55''
29. BOBBO Riccardo ITA 04h07'55''
30. JOSEPH Thomas BEL TARTELETTO - ISOREX 04h07'55''
31. GANDIN Stefano ITA 04h07'55''
32. HETHERINGTON Ben GBR MEMIL PRO CYCLING 04h07'55''
33. SABBAHI Lahcen MAR MOROCCO 04h07'55''
34. TAHIRI Yasser MAR 04h07'55''
35. RASTELLI Luca ITA 04h07'55''
36. SEKER Cebrail TUR TURKEY 04h07'55''
37. SUNDQUIST Mathias NOR 04h07'55''
38. VAN HEERDEN Mornay RSA PROTOUCH 04h07'55''
39. EL MOUTAOUAKKEL Abdeladim MAR 04h07'55''
40. STRINDIN Joachim NOR 04h07'55''
41. FITZWATER Matias NZL 04h07'55''
42. BENSALAH Driss MAR 04h08'21''
43. GUZMÁN ROSARIO William De Jesus DOM INTEJA IMCA - RIDEA DCT 04h08'32''
44. FAUS JUAN Miquel ESP 04h09'01''
45. YAVUZ Emre TUR TURKEY 04h11'14''
46. LOVASSY Krisztián HUN 04h11'14''
47. NUÑEZ HERNANDEZ Adrian Santiago DOM INTEJA IMCA - RIDEA DCT 04h12'59''
48. MINOUAL Soulayman MAR 04h13'47''
49. FARSSI Abdelouahed MAR 04h13'47''
50. MUSTAPHA Lkaihal MAR 04h13'47''
51. MEDRAZI Mohammed MAR 04h14'04''
52. TAMASNA Mohamed MAR 04h14'04''
53. NOBEL Rick NED 04h14'47''
54. MELKI Mohamed Aziz TUN TUNISIA 04h16'07''
55. PIETERS Roy NED 04h18'03''
56. PISKUNOV Maksim RUS RUSSIAN FEDERATION 04h18'03''
57. SAZANOV Andrei RUS RUSSIAN FEDERATION 04h21'56''
58. BUIJK Jacob NED 04h21'56''
59. SADKI Mohamed MAR 04h21'56''
60. ILCHENKO Vladimir RUS RUSSIAN FEDERATION 04h21'56''
61. KOREVAAR Merijn NED 04h21'56''
62. TAHA Issam MAR 04h26'05''
63. VAN MUSSCHENBROEK Myles RSA PROTOUCH 04h26'08''
64. BOUZIDI Mohamed ALG SOVAC 04h26'08''
65. TABELLION Valentin FRA 04h26'08''
66. PÁLYI Csaba HUN 04h26'08''
67. HASNAOUI Meher TUN TUNISIA 04h26'08''
68. KING Rocco RSA PROTOUCH 04h26'08''
69. SOPRANA Mattia ITA 04h26'08''
70. OZGUR Batuhan TUR TURKEY 04h26'08''
71. HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR 04h26'08''
72. KELLER Hermann GER 04h26'08''
73. HASSEN Ben Nasr TUN TUNISIA 04h26'08''
74. ER RAFAI Mohamed MAR MOROCCO 04h26'08''
75. GALDOUNE Ahmed Amine MAR MOROCCO 04h26'08''
76. PLATTNER Matthias SUI 04h26'08''
77. KHALED Kammoun TUN TUNISIA 04h26'08''
78. GOMEZ BARRACHINA Josue ESP 04h26'08''
79. FUENTES JORDA Javier ESP 04h26'08''
80. BOUCHLAGHEM Abderrahmane ALG SOVAC 04h26'08''
81. CASTELLO DOBON Fco. Jose ESP 04h26'08''
82. BEYER Sebastian GER 04h26'08''
83. ORENGO LOPEZ Alvaro ESP 04h26'08''
84. JOUSSEAUME Alan FRA 04h26'21''








--- advertisement ---