Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour Alsace 2019 (2.2)
France  /  31 July - 4 August

(620.9 Km)
Winner: PIDCOCK Thomas

2018    



Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. PIDCOCK Thomas GBR TEAM WIGGINS LECOL 14:44:41
2. SCHLEGEL Michal CZE ELKOV - AUTHOR 14:44:58
3. JANSSENS Jimmy BEL CORENDON - CIRCUS 14:45:16
4. INKELAAR Kevin NED GROUPAMA - FDJ 14:45:19
5. VALTER Attila HUN CCC DEVELOPMENT TEAM 14:45:27
6. RUTSCH Jonas GER GERMANY 14:45:27
7. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 14:45:28
8. KRON Andreas Lorentz DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 14:45:30
9. HNÍK Karel CZE ELKOV - AUTHOR 14:45:39
10. EVANS Alexander AUS SEG RACING ACADEMY 14:45:41
11. MAAS Jan NED LEOPARD PRO CYCLING 14:45:42
12. HARTLEY Adam GBR SEG RACING ACADEMY 14:45:46
13. RAPPO Anthony SUI IAM EXCELSIOR 14:46:07
14. LÜSCHER Damian SUI SWITZERLAND 14:46:16
15. VANDENABEELE Henri BEL 14:46:30
16. OTRUBA Jakub CZE ELKOV - AUTHOR 14:46:48
17. CASTELLARNAU Florent FRA 14:46:48
18. CABOT Jeremy FRA 14:46:53
19. ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY 14:47:04
20. VERSCHAEVE Viktor BEL 14:47:11
21. BROZYNA Piotr POL CCC DEVELOPMENT TEAM 14:47:40
22. WILDAUER Markus AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 14:47:43
23. TESFAZION Natnael ERI DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 14:48:10
24. VANGSTAD Andreas NOR JOKER FUEL OF NORWAY 14:48:24
25. CHAMPOUSSIN Clément FRA FRANCE 14:48:27
26. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 14:48:28
27. KUZMIN Anton KAZ ASTANA CITY 14:48:29
28. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 14:48:42
29. PALUTA Michal POL CCC DEVELOPMENT TEAM 14:48:45
30. BURKE Jack CAN LEOPARD PRO CYCLING 14:50:14
31. DEBONS Antoine SUI IAM EXCELSIOR 14:50:34
32. VOISARD Yannis SUI SWITZERLAND 14:51:12
33. MASUDA Nariyuki JPN JAPAN 14:51:18
34. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 14:51:25
35. HOEM Bjørn Tore NOR JOKER FUEL OF NORWAY 14:51:45
36. MERTENS Julian BEL 14:51:58
37. GEßNER Jakob GER GERMANY 14:52:05
38. KOISHI Yuma JPN JAPAN 14:52:36
39. FRIEDRICH Marco AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 14:52:49
40. THOMINET Camille FRA ST MICHEL - AUBER 93 14:52:52
41. BELLICAUD Jeremy FRA 14:52:55
42. PEKALA Piotr POL CCC DEVELOPMENT TEAM 14:52:57
43. PAILLOT Yoann FRA ST MICHEL - AUBER 93 14:53:01
44. LUKKEDAL Øivind NOR JOKER FUEL OF NORWAY 14:53:02
45. VERGAERDE Otto BEL CORENDON - CIRCUS 14:53:47
46. BENNETT Stéfan FRA 14:53:58
47. KLUCKERS Arthur LUX LEOPARD PRO CYCLING 14:53:59
48. BURGAUDEAU Mathieu FRA FRANCE 14:54:38
49. DOLEATTO Aurélien FRA FRANCE 14:54:46
50. ADAMIETZ Johannes GER HERRMANN RADTEAM 14:54:59
51. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 14:55:08
52. TRACZ Szymon POL CCC DEVELOPMENT TEAM 14:55:11
53. GUGLIELMI Simon FRA FRANCE 14:55:24
54. SOBRERO Matteo ITA DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 14:55:27
55. VOIGT Eric USA UNITED STATES OF AMERICA 14:55:49
56. QUAADE Rasmus Christian DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 14:56:25
57. MACIEJUK Filip POL LEOPARD PRO CYCLING 14:56:46
58. BROWN Connor NZL DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 14:56:56
59. RÖBER Dominik GER GERMANY 14:57:03
60. FINE Eddy FRA FRANCE 14:57:52
61. ZOCCARATO Samuele ITA IAM EXCELSIOR 14:58:07
62. SINSCHEK Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 14:58:22
63. KOOISTRA Marten NED SEG RACING ACADEMY 14:58:23
64. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 14:58:24
65. BAYER Tobias AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 14:59:32
66. DELACROIX Théo FRA WANTY - GOBERT CYCLING TEAM 15:00:34
67. VERMEERSCH Gianni BEL CORENDON - CIRCUS 15:01:17
68. LIENHARD Fabian SUI IAM EXCELSIOR 15:01:18
69. ISHIGAMI Masahiro JPN NIPPO - VINI FANTINI - FAIZANE' 15:01:47
70. RIVI Samuele ITA TIROL KTM CYCLING TEAM 15:01:58
71. LEYDER Pit LUX LEOPARD PRO CYCLING 15:02:08
72. FROIDEVAUX Robin SUI SWITZERLAND 15:02:10
73. RIGOLLOT Mathieu FRA 15:02:28
74. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 15:02:43
75. JENNER Samuel AUS TEAM WIGGINS LECOL 15:02:46
76. MARUKHIN Daniil KAZ ASTANA CITY 15:02:47
77. ISHIBASHI Manabu JPN JAPAN 15:02:49
78. LUNKE Sindre Skjøstad NOR RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 15:03:19
79. HUGGER Jan GER GERMANY 15:03:44
80. PETRUCCI Mattia ITA GROUPAMA - FDJ 15:04:01
81. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 15:05:06
82. VERMEERSCH Florian BEL 15:05:24
83. DONOVAN Mark GBR TEAM WIGGINS LECOL 15:05:28
84. JACOBS Johan SUI 15:06:01
85. HOLSTAD Ludvik Aspelund NOR JOKER FUEL OF NORWAY 15:06:02
86. HAIDET Lance USA UNITED STATES OF AMERICA 15:07:43
87. GAILLARD Marlon FRA 15:07:48
88. MALECKI Kamil POL CCC DEVELOPMENT TEAM 15:08:01
89. STEIMLE Jannik GER TEAM VORARLBERG SANTIC 15:09:44
90. HECHT Gage USA UNITED STATES OF AMERICA 15:10:05
91. FERRON Valentin FRA TOTAL DIRECT ENERGIE 15:10:29
92. HEINSCHKE Leon GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15:10:37
93. SUTER Joel SUI SWITZERLAND 15:12:22
94. AUBERT Rémi FRA 15:13:01
95. NURLYKHASSYM Nurbergen KAZ ASTANA CITY 15:13:22
96. BRAVARD Antoine FRA 15:13:45
97. GAMPER Mario AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 15:16:04
98. OKA Atsushi JPN JAPAN 15:16:31
99. JORGENSON Matteo USA UNITED STATES OF AMERICA 15:16:55
100. EL GOUZI Omar ITA TIROL KTM CYCLING TEAM 15:17:01
101. DAVIS Corey USA IAM EXCELSIOR 15:17:05
102. CHAMPION Thomas FRA 15:17:52
103. FOUCHE James NZL TEAM WIGGINS LECOL 15:17:58
104. KONYCHEV Alexander ITA DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 15:19:40
105. MOZZATO Luca ITA DIMENSION DATA FOR QHUBEKA CONTINENTAL TEAM 15:22:32
106. DAINESE Alberto ITA SEG RACING ACADEMY 15:22:38
107. DEBEAUMARCHE Nicolas FRA TREK - SEGAFREDO 15:22:51
108. MEYER Robin FRA 15:23:54
109. SISR František CZE ELKOV - AUTHOR 15:28:27
110. CANAL Fabien FRA 15:28:36
111. NIYAZOV Bolat KAZ ASTANA CITY 15:29:10
112. OBERSTEINER Florian GER HERRMANN RADTEAM 15:29:18
113. EEKHOFF Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15:29:50
114. MERLIER Tim BEL PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE CONTINENTAL TEAM 15:31:15
115. HODAPP Johannes GER GERMANY 15:31:19
116. MAAS Edo NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 15:31:38
117. BRANDLMEIER Stefan GER HERRMANN RADTEAM 15:31:50
118. LUCHSHENKO Sergey KAZ ASTANA CITY 15:31:55
119. PRODHOMME Nicolas FRA FRANCE 15:32:50
120. DAHL Herman NOR JOKER FUEL OF NORWAY 15:33:37
121. FORFANG Ole NOR JOKER FUEL OF NORWAY 15:33:42
122. SCHIR Thery SUI SWITZERLAND 15:34:01
123. HERNANDEZ Michael USA UNITED STATES OF AMERICA 15:34:33
124. HAGEN Krister NOR RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 15:35:18
125. VEYHE Torkil DEN RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 15:35:31
126. SHEEHAN Riley USA UNITED STATES OF AMERICA 15:36:36
127. PIJOURLET Louis FRA 15:46:16








--- advertisement ---