Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
56° Giro della Regione Friuli Venezia Giulia 2020 (2.2)
(Giro del Friuli Venezia Giulia)
Italy  /  8 October - 11 October

Edition: 56 (511.6 Km)
Winner: LEKNESSUND Andreas

2019    



Videos (4)
Winners of the Race


Last Winners





Classifications > General Classification
Subclassifications
1. LEKNESSUND Andreas NOR UNO - X PRO CYCLING TEAM 11:03:26
2. GUERIN Alexis FRA TEAM VORARLBERG SANTIC 11:05:19
3. ADRIA OLIVERAS Roger ESP EQUIPO KERN PHARMA 11:05:53
4. VAN GILS Maxim BEL 11:06:10
5. BERRADE FERNANDEZ Urko ESP EQUIPO KERN PHARMA 11:06:18
6. TRACZ Szymon POL CCC DEVELOPMENT TEAM 11:06:39
7. BAYER Tobias AUT TIROL KTM CYCLING TEAM 11:06:59
8. BRAJKOVIC Janez SLO ADRIA MOBIL 11:07:04
9. PEKALA Piotr POL CCC DEVELOPMENT TEAM 11:07:07
10. VANDENABEELE Henri BEL 11:07:26
11. LUCCA Riccardo ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 11:07:56
12. VAN BOVEN Luca BEL 11:08:23
13. ADAMIETZ Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 11:08:27
14. LIPOWITZ Florian GER TIROL KTM CYCLING TEAM 11:08:41
15. BERNAS Pawel POL MAZOWSZE SERCE POLSKI 11:09:49
16. LAVRIČ Martin SLO NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 11:09:53
17. THALMANN Roland SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 11:09:59
18. MARIS Elias BEL 11:10:09
19. EL GOUZI Omar ITA TIROL KTM CYCLING TEAM 11:10:15
20. HOČEVAR Kristjan SLO ADRIA MOBIL 11:10:20
21. HULGAARD Morten DEN UNO - X PRO CYCLING TEAM 11:10:24
22. ČEMAŽAR Nik SLO 11:10:50
23. SWEENY Harrison AUS 11:11:44
24. VAN GESTEL Luuk NED 11:11:45
25. RADICE Raffaele ITA SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 11:12:08
26. KRIJNSEN Jelte NED 11:12:17
27. HABETS Jordan NED 11:12:46
28. PRIMOŽIČ Jaka SLO 11:12:52
29. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 11:13:03
30. STOCKMAN Abram BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 11:13:11
31. WALKOWIAK Kacper POL CCC DEVELOPMENT TEAM 11:13:45
32. TOTŇ Paolo ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 11:14:18
33. ALEOTTI Giovanni ITA 11:14:33
34. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UM TOOLS 11:14:47
35. SOSA DEL SOL Frank CUB 11:14:48
36. LÜHRS Leslie GER TIROL KTM CYCLING TEAM 11:14:59
37. POTOČKI Viktor CRO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 11:15:56
38. PLAMONDON Robin CAN ISRAEL CYCLING ACADEMY 11:16:35
39. STEINHAUSER Georg GER TIROL KTM CYCLING TEAM 11:16:41
40. STOCKMAN Michiel BEL TEAM SKS SAUERLAND NRW 11:16:48
41. DRINOVEC Matej SLO 11:17:03
42. DANIELS Lars BEL 11:17:17
43. SANTORO Antonio ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 11:17:53
44. HODAPP Johannes GER TEAM SKS SAUERLAND NRW 11:18:40
45. BROWN Connor NZL NTT CONTINENTAL CYCLING TEAM 11:18:55
46. RAIMONDI Alex ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 11:19:00
47. SMARZARO Daniel ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 11:19:13
48. HORVAT Žiga SLO ADRIA MOBIL 11:19:14
49. REPŠE Uroš SLO 11:19:44
50. BURCHIO Federico ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 11:20:10
51. ROCCHETTA Cristian ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 11:22:07
52. PER David SLO ADRIA MOBIL 11:22:31
53. PATTYN Steven BEL 11:22:40
54. ANDERSEN Idar NOR UNO - X PRO CYCLING TEAM 11:22:43
55. TAGLIANI Filippo ITA 11:22:46
56. COATI Luca ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 11:22:55
57. PIETROBON Andrea ITA 11:23:02
58. ZANONCELLO Enrico ITA 11:23:43
59. ZAMBELLI Samuele ITA ISEO SERRATURE - RIME - CARNOVALI 11:23:59
60. MANGERTSEDER Matthias GER MALOJA PUSHBIKERS 11:24:06
61. GROŠELJ Matic SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 11:24:16
62. FURLAN Francesco ITA 11:24:20
63. BELLONI Manuel ITA 11:24:37
64. KUEN Maximilian AUT TEAM VORARLBERG SANTIC 11:25:43
65. HOEKS Daan NED 11:26:23
66. CARPENE Samuele ITA CASILLO - PETROLI FIRENZE - HOPPLA' 11:26:50
67. GARZI Fabio ITA 11:28:03
68. BROEX Victor NED 11:28:34
69. SZÖLLŐSI Ferenc HUN 11:29:05
70. KARL Adam HUN 11:29:24
71. BONALDO Kevin ITA 11:30:17
72. GORAK Dominik POL CCC DEVELOPMENT TEAM 11:30:17
73. TASCA Flavio ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 11:31:40
74. ALDEGHERI Davide ITA 11:32:16
75. DI BERNARDO Nicolo' ITA 11:32:42
76. RAGGIO Luca ITA D'AMICO UM TOOLS 11:33:23
77. COLOMBO Raul ITA WORK SERVICE - DINATEK - VEGA 11:35:37
78. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC 11:35:40
79. BASEGGIO Matteo ITA GENERAL STORE - ESSEGIBI - F.LLI CURIA 11:35:59
80. SALVIETTI Niccolo' ITA SANGEMINI TREVIGIANI MG.K VIS 11:37:09
81. AIMONETTO Pietro ITA 11:39:27
82. BILYI Maksym UKR D'AMICO UM TOOLS 11:42:34
83. SALI Edoardo ITA 11:43:56
84. BUDA Simone ITA 11:44:00








--- advertisement ---