Login / Subscribe
Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
|
Euskara
Homepage
News and Media
CyclingFever Weekly
Newsfeeds
Interviews
Videos
Games
Main Competition
Stage Competition
Points Competition
Combination Classification
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
WorldTeams
ProTeams
Continental Teams
Women WorldTeams
Women Continental Teams
Active riders
Transfer Overview
CyclingFever Ranking
Women
Transfers
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
Course de Solidarnosc et des Champions Olympiques
2008
(2.1)
(Course de la Solidarité Olympique)
Poland / 2 July - 6 July
Edition: 19 (942.7 Km)
Winner:
BODNAR Lukasz
2007
2009
© Image: www.wyscig.com.pl
Route & Stages
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Visit the official website
Winners of the Race
Lukasz Bodnar
POL
Krzysztof Jezowski
POL
Marek Rutkiewicz
POL
Meier Tino
GER
Editions
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
Last Winners
Palmares >>
2021
BARTA Jan
2020
ANIOLKOWSKI Stanislaw
2019
VAHTRA Norman
2018
JANISZEWSKI Sylwester
2017
KOMAR Mateusz
2016
SOBAL Yauheni
2015
ARIESEN Johim
2014
ZIELINSKI Kamil
2013
POPKOV Vitaliy
2012
WITECKI Mariusz
Previous
1
|
2
|
3
|
4a
|
4b
|
5
|
6
Stage 6 >
Wadowice
-
Jastrzebie Zdroj
6 July
/ 164.00 kilometer
Stagewinner
:
04:04:49
MROZ Mateusz
Race leader
:
23:02:55
BODNAR Lukasz
Description
Result
Classification
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
MROZ Mateusz
SPL
04:04:49
2.
DASSLER Ingmar
LKT
00:00:00
3.
WESOLY Marek
SPL
00:00:14
4.
JEZOWSKI Krzysztof
SPL
00:00:14
5.
WADECKI Adam
KCT
00:00:14
6.
MEEUSEN Tom
FID
00:00:14
7.
KLUGE Roger
LKT
00:00:14
8.
SMOLEN Tomasz
00:00:14
9.
KRIVTSOV Dmytro
ISD
00:00:14
10.
VERVECKEN Erwin
FID
00:00:14
11.
KOSTYUK Denys
ISD
00:00:14
12.
JANISZEWSKI Sylwester
LEG
00:00:14
13.
KRUPA Dawid
00:00:14
14.
ROBERTS Luke
TRS
00:00:14
15.
VAN RUITENBEEK Malaya
TRS
00:00:14
16.
RYBIN Volodymyr
ISD
00:00:14
17.
POLIEVKA Pavol
DUK
00:00:14
18.
CICHOSZ Marek
LEG
00:00:14
19.
GEBKA Marcin
NPOL
00:00:14
20.
BENGSCH Robert
00:00:14
15
Abandoned
9.
KALTOFEN Petr
PSK
DNF
10.
ANDRLE René
PSK
DNF
11.
KUBIAS Petr
PSK
DNF
12.
BUCHACEK Tomas
PSK
DNF
14.
SCHULZE André
PSK
DNF
23.
BERTHOLET Quentin
FID
DNF
29.
PROUS Priit
KCT
DNF
30.
KARU Allar
KCT
DNF
43.
TOPCHANYUK Artem
ISD
DNF
45.
YUGOV Anatoliy
ISD
DNF
51.
LISOWICZ Tomasz
SPL
DNF
70.
OSINSKI Marcin
NPOL
DNF
82.
BRONIS Roman
DUK
DNF
100.
BECKE Daniel
DNS
103.
SCHULZ Frank
DNF
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
CyclingFever Weekly
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Club CyclingFever
Games
Giro d´Italia
Tour de France
Vuelta a España
WorldTour competition
Spring competition
Autumn competition
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Cookies
Statistics