Login / Subscribe
Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
|
Euskara
Homepage
News and Media
CyclingFever Weekly
Newsfeeds
Interviews
Videos
Games
Main Competition
Stage Competition
Points Competition
Combination Classification
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
WorldTeams
ProTeams
Continental Teams
Women WorldTeams
Women Continental Teams
Active riders
Transfer Overview
CyclingFever Ranking
Women
Transfers
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
Flèche du Sud
2010
(2.2)
(Flèche du Sud)
Luxembourg / 12 May - 16 May
Edition: 61 (632.3 Km)
Winner:
BOCHMANN-LARSEN Lasse
2009
2011
Route & Stages
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Videos
(4)
Visit the official website
Facebook
Winners of the Race
Lasse Bochmann-Larsen
DEN
Editions
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1949
2022
Last Winners
Palmares >>
2019
HERMANS Quinten
2018
MARCHAND Gianni
2017
KVASINA Matija
2016
SOUSA Sergio Ferreira
2015
DE LA PARTE GONZALEZ Victor
2014
BILLE Gaetan
2013
VALGREN ANDERSEN Michael
2012
JUNGELS Bob
2011
BOCHMANN-LARSEN Lasse
2010
BOCHMANN-LARSEN Lasse
Previous
0
|
1
|
2
|
3
|
4
Next
Stage 3 >
Mamer
-
Roeser
15 May
/ 157.70 kilometer
Stagewinner
:
03:56:51
MATZKA Ralf
Race leader
:
11:26:19
BOCHMANN-LARSEN Lasse
Description
Result
Classification
Video
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
MATZKA Ralf
NGER
03:56:51
2.
DEMENTYEV Yegor
ISE
00:00:00
3.
USOV Alexandre
ISE
00:00:00
4.
POOS Christian
CCD
00:00:00
5.
RINKER Felix
NGER
00:00:00
6.
JANORSCHKE Grischa
TSP
00:00:00
7.
KAUPAS Vytautas
CCD
00:00:00
8.
VANTHOURENHOUT Sven
SUN
00:00:00
9.
LANG Pirmin
00:00:00
10.
DAHLBERG Linus
NSWE
00:00:00
11.
DE JONGE Maarten
CJP
00:00:00
12.
DAHM Jacques
00:00:00
13.
MEEUSEN Tom
FID
00:00:00
14.
LACHMANN Kim
TSP
00:00:00
15.
MOREN Patrik
NSWE
00:00:04
16.
BERTUOLA Alessandro
KCT
00:00:05
17.
SYDLIK Benjamin
TSP
00:00:05
18.
SPRINGER Christoph
SPT
00:00:05
19.
BARLA Luca
PPO
00:00:05
20.
FUCHS Sergej
TSP
00:00:05
5
Abandoned
4.
SCHANEN Tom
NLUX
DNF
10.
JONES Carter
UUSA
DNS
34.
SAKELLARIDIS Magkoyras Neofytos
SPT
DNF
103.
GLASNER Björn
TRS
DNS
106.
GANSER Stefan
TRS
DNS
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
CyclingFever Weekly
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Club CyclingFever
Games
Giro d´Italia
Tour de France
Vuelta a España
WorldTour competition
Spring competition
Autumn competition
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Cookies
Statistics