Login / Subscribe
Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
|
Euskara
Homepage
News and Media
CyclingFever Weekly
Newsfeeds
Interviews
Videos
Games
Main Competition
Stage Competition
Points Competition
Combination Classification
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
WorldTeams
ProTeams
Continental Teams
Women WorldTeams
Women Continental Teams
Active riders
Transfer Overview
CyclingFever Ranking
Women
Transfers
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
Jayco Herald Sun Tour
2008
(2.1)
Australia / 12 October - 18 October
Edition: 57 (627.3 Km)
Winner:
O'GRADY Stuart
2007
2009
Route & Stages
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Visit the official website
Twitter
Facebook
YouTube
Winners of the Race
Stuart O'Grady
AUS
Matthew Harley Goss
AUS
Matthew Wilson
AUS
Wesley Sulzberger
AUS
Tweets by @HeraldSunTour
Editions
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2011
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
Last Winners
Palmares >>
2020
HINDLEY Jai
2019
VAN BAARLE Dylan
2018
CHAVES RUBIO Johan Esteban
2017
HOWSON Damien
2016
FROOME Christopher
2015
MEYER Cameron
2014
CLARKE Simon
2011
HAAS Nathan
2009
WIGGINS Bradley
2008
O'GRADY Stuart
Previous
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
Next
Stage 2 >
Traralgon
-
Inverloch
13 October
/ 130.40 kilometer
Stagewinner
:
03:14:02
GOSS Matthew Harley
(40.323 km/hr)
Race leader
:
03:13:52
GOSS Matthew Harley
Description
Result
Classification
Subclassifications
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
GOSS Matthew Harley
CSC
03:14:02
2.
COOKE Baden
BAR
00:00:00
3.
HOWARD Leigh
NAUS
00:00:00
4.
DOCKER Mitchell
DPC
00:00:00
5.
PEARSON Joel
SLV
00:00:00
6.
NISHITANI Taiji
AIS
00:00:00
7.
ABRAHAM Emile
TT1
00:00:00
8.
HUFF Charles Bradley
JBC
00:00:00
9.
PELL David
SLV
00:00:00
10.
SHINAGAWA Masahiro
AIS
00:00:00
11.
CLARKE Hilton
TUP
00:00:00
12.
CLARKE Nathan
PRA
00:00:00
13.
CRIDLAND Luke
00:00:00
14.
WALKER William
NAUS
00:00:00
15.
RUDOLPH Malcolm
BFL
00:00:00
16.
DAY Ben
TUP
00:00:00
17.
WILSON Matthew
TT1
00:00:00
18.
SANDERSON Nicolas
JBC
00:00:00
19.
BAK Lars Ytting
CSC
00:00:00
20.
BATES Gene
DPC
00:00:00
11
Abandoned
5.
JONES Christopher
TT1
DNF
26.
SCOGNAMIGLIO Carlo
BAR
DNF
52.
GILL Russell
SLV
DNF
85.
MILOSTIC Peter
BFL
DNF
97.
VOGELS Henk
TUP
DNF
106.
MCCARTHY Shaun
AIS
DNF
107.
MARWOOD Kyle
AIS
DNF
112.
RICE Matthew
JBC
DNF
117.
TIETZEL Scott
JBC
DNF
137.
BOILY Eric
DNF
143.
HENDERSON Gregory
DNF
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
CyclingFever Weekly
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Club CyclingFever
Games
Giro d´Italia
Tour de France
Vuelta a España
WorldTour competition
Spring competition
Autumn competition
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Cookies
Statistics