Login / Subscribe
Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
|
Euskara
Homepage
News and Media
CyclingFever Weekly
Newsfeeds
Interviews
Videos
Games
Main Competition
Stage Competition
Points Competition
Combination Classification
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
WorldTeams
ProTeams
Continental Teams
Women WorldTeams
Women Continental Teams
Active riders
Transfer Overview
CyclingFever Ranking
Women
Transfers
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
Coppa Bernocchi
2009
(1.1)
Italy / 20 August
Edition: 91 (198.9 Km)
Winner:
PAOLINI Luca
2008
2010
Race information
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Videos
(1)
Visit the official website
Twitter
Facebook
Winners of the Race
Luca Paolini
ITA
Tweets by @USLegnanese1913
Editions
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
Last Winners
Palmares >>
2022
BALLERINI Davide
2021
EVENEPOEL Remco
2019
BAUHAUS Phil
2018
COLBRELLI Sonny
2017
COLBRELLI Sonny
2016
NIZZOLO Giacomo
2015
NIBALI Vincenzo
2014
VIVIANI Elia
2013
MODOLO Sacha
2012
MODOLO Sacha
Legnano
-
Legnano
20 August
/ 198.90 kilometer
Stagewinner
:
04:23:48
PAOLINI Luca
Description
Result
Video
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
PAOLINI Luca
ASA
04:23:48
2.
HONDO Danilo
PSK
00:00:00
3.
GASPAROTTO Enrico
LAM
00:00:00
4.
CUMMINGS Stephen
BAR
00:00:00
5.
THOMAS Geraint
BAR
00:00:00
6.
MAGAZZINI Enrico
LAM
00:00:00
7.
FINETTO Mauro
CSF
00:00:00
8.
PRONI Alessandro
ISD
00:02:23
9.
VISCONTI Giovanni
ISD
00:02:23
10.
CACCIA Diego
BAR
00:02:23
11.
MARZOLI Ruggero
ASA
00:02:23
12.
COLLI Daniele
ASY
00:02:23
13.
KOCJAN Jure
ASY
00:02:23
14.
CALLEGARIN Daniele
CZP
00:02:23
15.
SANTAROMITA Ivan
LIQ
00:02:23
16.
PETROV Evgeni
KAT
00:02:23
17.
METLUSHENKO Yuri
AMO
00:05:23
18.
RICCIO Bernardo
FLM
00:05:23
19.
FERRARI Roberto
LPR
00:05:23
20.
DER Zsolt
CZP
00:05:23
72
Abandoned
4.
HUNTER Robert
BAR
DNF
5.
IMPEY Daryl
BAR
DNF
11.
AGNOLI Valerio
LIQ
DNF
14.
KUSCHYNSKI Aleksandr
LIQ
DNF
18.
ZAUGG Oliver
LIQ
DNF
26.
RIGHI Daniele
LAM
DNF
27.
MARZANO Marco
LAM
DNF
36.
MEJIAS LEAL Javier
FUJ
DNF
42.
IGNATIEV Mikhail
KAT
DNF
45.
SWIFT Ben
KAT
DNF
52.
BERTOLINI Thomas
SDA
DNF
53.
CELLI Luca
SDA
DNF
54.
GINANNI Francesco
SDA
DNF
57.
BERTOLINI Alessandro
SDA
DNF
58.
ROSSI Nazareno
SDA
DNF
63.
CHIARINI Riccardo
LPR
DNF
64.
PETACCHI Alessandro
LPR
DNF
65.
ERMETI Giairo
LPR
DNF
72.
DI PAOLO Francesco
ASA
DNF
77.
PALUMBO Giuseppe
ASA
DNF
81.
MASERATI Alessandro
FLM
DNF
82.
NOSOTTI Diego
FLM
DNF
84.
BIONDO Maurizio
FLM
DNF
85.
KHALILOV Mikhaylo
FLM
DNF
88.
ROSSI Enrico
FLM
DNF
92.
RICHEZE Mauro Abel
CSF
DNF
104.
RUCKER Stefan
ELK
DNF
105.
THURAU Bjorn
ELK
DNF
113.
SCARSELLI Leonardo
ISD
DNF
121.
FRIEDEMANN Matthias
PSK
DNF
122.
SCHULZE André
PSK
DNF
123.
KALTOFEN Petr
PSK
DNF
124.
LINDA Antonin
PSK
DNF
131.
ACKERMANN Silvère
VBG
DNF
137.
GUFLER Alexander
VBG
DNF
142.
VERA ALCARAZ Pedro José
MCO
DNF
145.
CALATAYUD ASENSIO David
MCO
DNF
151.
MERTENS Tim
TSV
DNF
158.
VANHEULE Bart
TSV
DNF
161.
DESSIBOURG Guillaume
HAD
DNF
162.
KALT Lucas
HAD
DNF
164.
BOUTELLIER Ivan
HAD
DNF
165.
ATZENI Giuseppe
HAD
DNF
167.
ROCCHETTI Leopoldo
HAD
DNF
178.
FIORETTI Luca
CZP
DNF
181.
GIUNTI Massimo
MIE
DNF
183.
MUTO Pasquale
MIE
DNF
184.
MARCZYNSKI Tomasz
MIE
DNF
185.
PALANDRI Marino
MIE
DNF
186.
TONDO Pierpaolo
MIE
DNF
192.
CORTES Phil
AMO
DNF
193.
DABROWSKI Jaroslaw
AMO
DNF
194.
MAMOS Philipp
AMO
DNF
195.
ENGLAND Richard
AMO
DNF
203.
GENOVESI Diego
ASY
DNF
205.
VENTOSO ALBERDI Francisco José
ASY
DNF
207.
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
ASY
DNF
212.
AXELSSON Niklas
UTE
DNF
213.
DONADELLO Emiliano
UTE
DNF
214.
PAGOTO Andrea
UTE
DNF
215.
RIZZI Bruno
UTE
DNF
217.
CORRA Carlo
UTE
DNF
218.
AMERIGHI Fabrizio
UTE
DNF
221.
COMMESSO Salvatore
KCT
DNF
222.
UTAR Urmo
KCT
DNF
224.
D'ANDREA Nicola
KCT
DNF
225.
GIALLORENZO Mariano
KCT
DNF
227.
JOEAAR Gert
KCT
DNF
228.
KARU Allar
KCT
DNF
231.
CANNONE Donato
BLM
DNF
234.
PROCH Walter
BLM
DNF
236.
BELOHVOSCIKS Raivis
BLM
DNF
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
CyclingFever Weekly
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Club CyclingFever
Games
Giro d´Italia
Tour de France
Vuelta a España
WorldTour competition
Spring competition
Autumn competition
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Cookies
Statistics