Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy 2018 (2.2)
(Istarsko proljece-Jadranska magistrala-Istrian Spring Trophy)
Croatia  /  8 March - 11 March

Edition: 58 (481.0 Km)
Winner: HAGEN Krister

2017    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 1 > Porec - Labin
9 March / 161.00 kilometer
Stagewinner:03:39:51 ASGREEN Kasper
Race leader:03:41:51 ASGREEN Kasper

Description
Result

Classification
Stage results
1. ASGREEN Kasper DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:39:51
2. HAGEN Krister NOR TEAM COOP 3:39:51
3. HONORÉ Mikkel Frřlich DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:39:51
4. MUGERLI Matej SLO MY BIKE STEVENS 3:39:53
5. VALTER Attila HUN PANNON CYCLING TEAM 3:39:55
6. RUMAC Josip CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:39:55
7. POGAČAR Tadej SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:39:55
8. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 3:39:55
9. KOROŠEC Rok SLO MY BIKE STEVENS 3:39:55
10. EIBEGGER Markus AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:39:55
11. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 3:39:58
12. STEWART Thomas GBR JLT CONDOR 3:39:58
13. ROGINA Radoslav CRO ADRIA MOBIL 3:39:58
14. ORAM James NZL ONE PRO CYCLING 3:40:03
15. KOCH Christian Maximilian GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:40:03
16. RABITSCH Stephan AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:40:03
17. SCHINNAGEL Johannes GER TIROL CYCLING TEAM 3:40:03
18. PAVLIČ Marko SLO 3:40:05
19. HIRSCHI Marc SUI DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:40:05
20. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 3:40:05
21. BARTA William USA UNITED STATES OF AMERICA 3:40:05
22. BENNETT Sean USA UNITED STATES OF AMERICA 3:40:05
23. MCCORMICK Hayden NZL ONE PRO CYCLING 3:40:05
24. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 3:40:05
25. MONIQUET Sylvain BEL AGO - AQUA SERVICE 3:40:05
26. DOMAGALSKI Karol POL ONE PRO CYCLING 3:40:05
27. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 3:40:05
28. SLATER Alistair GBR JLT CONDOR 3:40:10
29. PRIMOŽIČ Jaka SLO 3:40:10
30. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 3:40:10
31. FRIESECKE Gian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 3:40:10
32. ZIMMERMANN Georg GER TIROL CYCLING TEAM 3:40:10
33. BADILATTI Matteo SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 3:40:10
34. LEHNER Daniel AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:40:10
35. SALZMANN Jodok AUT WSA PUSHBIKERS 3:40:10
36. KRIZEK Matthias AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:40:10
37. LUKKEDAL Řivind NOR TEAM COOP 3:40:10
38. PENKO Izidor SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:40:10
39. LUDVIGSSON Fredrik SWE TEAM COOP 3:40:10
40. SCHULTZ Jesper DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:40:10
41. KONWA Piotr POL ELKOV - AUTHOR 3:40:10
42. BRÜCK Victor GER 3:40:10
43. DINA Márton HUN PANNON CYCLING TEAM 3:40:10
44. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 3:40:10
45. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL 3:40:10
46. TRETTWER Helmut GER WSA PUSHBIKERS 3:40:10
47. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 3:40:10
48. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 3:40:21
49. FREHEN Jérémy BEL AGO - AQUA SERVICE 3:40:21
50. REPŠE Uroš SLO 3:40:21
51. PÖLL Stefan AUT WSA PUSHBIKERS 3:40:21
52. DINKLER Jonathan GER 3:40:21
53. EEKHOFF Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:40:21
54. AALRUST Hĺkon Lunder NOR TEAM COOP 3:40:21
55. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 3:40:21
56. LEOPOLD Hans-Jörg AUT WSA PUSHBIKERS 3:40:21
57. RABOTTINI Matteo ITA MERIDIANA KAMEN TEAM 3:40:21
58. MOSES Thomas GBR JLT CONDOR 3:40:21
59. LAVERACK Edward GBR JLT CONDOR 3:40:21
60. WILLIAMS Peter GBR ONE PRO CYCLING 3:40:21
61. LAVRIČ Martin SLO 3:40:21
62. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL 3:40:21
63. KISERLOVSKI Emanuel CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:40:21
64. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL 3:40:21
65. VALJAVEC Tadej SLO 3:40:21
66. ADAMIETZ Johannes GER TIROL CYCLING TEAM 3:40:21
67. GOLČER Jure SLO ADRIA MOBIL 3:40:21
68. BOUBAL Martin CZE 3:40:21
69. BOKELOH Jonas GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:40:21
70. BAJC Andi SLO MY BIKE STEVENS 3:40:21
71. BROWN Jonathan USA UNITED STATES OF AMERICA 3:40:21
72. SIMON Péter HUN PANNON CYCLING TEAM 3:40:21
73. FORTIN Filippo ITA TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:40:21
74. HAMPL Petr CZE 3:40:21
75. EINHORN Itamar ISR 3:40:21
76. HERDEN Benjamin GER 3:40:21
77. RUDYS Paul GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:40:41
78. SEKANINA Adam CZE 3:40:41
79. STALLAERT Joeri BEL TEAM VORARLBERG SANTIC 3:40:41
80. GÖTZENBERGER Tobias GER 3:40:41
81. JABUKA David CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:40:41
82. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:40:41
83. GRUBER Pavel CZE 3:40:49
84. BIBBY Ian GBR JLT CONDOR 3:40:49
85. MOBACH Jarno NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:40:49
86. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:40:49
87. KRAGH ANDERSEN Asbjřrn DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:40:49
88. GARRISON Ian USA UNITED STATES OF AMERICA 3:40:49
89. KUEN Maximilian AUT MY BIKE STEVENS 3:40:49
90. JERMAN Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:40:49
91. RUČIGAJ Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:40:59
92. PAJEK Luka SLO 3:40:59
93. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 3:40:59
94. TAMINIAUX Lionel BEL AGO - AQUA SERVICE 3:40:59
95. KNAPP Daniel AUT TIROL CYCLING TEAM 3:40:59
96. HOČEVAR Kristjan SLO 3:40:59
97. THIELEBEULE Willi GER 3:40:59
98. KIERNER Florian AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:40:59
99. DAVIS Cole USA UNITED STATES OF AMERICA 3:41:24
100. MCCARTHY Robert-Jon IRL JLT CONDOR 3:41:24
101. JENKO Robert SLO 3:41:31
102. DRINOVEC Matej SLO 3:41:33
103. MÁLIK Róbert SVK 3:41:33
104. RAMŠAK Borut SLO 3:41:33
105. APPELT Leo GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:41:43
106. MÜLLER Robert GER 3:41:43
107. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 3:41:43
108. SONNLEITNER Jonas GER 3:41:43
109. WILLE Markus GER 3:41:43
110. MAGDEBURG Tobias GER 3:41:43
111. PAKALSKI Henrik GER 3:41:51
112. ABU-FARES Saned ISR 3:41:55
113. KANTER Max GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:41:55
114. FIDLER Gerd AUT MY BIKE STEVENS 3:42:00
115. ZECHMEISTER Tomáš CZE 3:42:00
116. JÄGELER Robert GER 3:42:00
117. KÄßMANN Fabian GER 3:42:00
118. GROŠELJ Matic SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:42:00
119. FLŘTTEN Audun Brekke NOR TEAM VIRTU CYCLING 3:42:00
120. HASON Ofek ISR 3:42:14
121. ECHTERMANN Leon GER 3:42:28
122. LIEPINS Emils LAT ONE PRO CYCLING 3:42:41
123. BEN MOSHE Yuval ISR 3:42:49
124. VERGAERDE Otto BEL WSA PUSHBIKERS 3:42:56
125. KASPERA Christoph GER 3:42:56
126. ČAPEK Tomáš CZE 3:43:07
127. OBERSTEINER Florian GER 3:43:07
128. LEHKÝ Roman CZE 3:43:07
129. BANUSCH Richard GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:43:07
130. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:43:07
131. LATHAM Christopher GBR ONE PRO CYCLING 3:43:07
132. DINA Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 3:43:07
133. BRANDLMEIER Stefan GER 3:43:07
134. HERNANDEZ Michael USA UNITED STATES OF AMERICA 3:43:07
135. HORVAT Žiga SLO ADRIA MOBIL 3:43:26
136. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 3:43:26
137. AUER Daniel AUT WSA PUSHBIKERS 3:43:26
138. MALTAR Bruno CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:43:52
139. ČERNE Gregor Matija SLO 3:43:52
140. CIHLÁŘ Adam CZE 3:43:52
141. ROŠKAR Tim SLO 3:44:03
142. ČEMAŽAR Nik SLO 3:44:19
143. ČOTAR Luka SLO 3:44:19
144. POULTON Jared RSA 3:44:19
145. SCHMIEDEL Sebastian GER 3:44:19
146. MAYER Yannick GER 3:45:06
147. KOVÁCS Máté HUN PANNON CYCLING TEAM 3:46:15
148. BAYER Tobias AUT TIROL CYCLING TEAM 3:46:32
149. AUGUSTIN Hannes GER 3:46:46
150. KOŽELJ Martin SLO 3:47:52
151. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:48:24
152. PETRUŠ Jirí CZE 3:49:43
153. PUGLIESE Antonino Schillaci ITA MERIDIANA KAMEN TEAM 3:49:48
154. KUSZTOR Péter HUN MY BIKE STEVENS 3:49:55
155. NEUMAN Dominik CZE 3:49:55
156. DIETEREN Jan GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:49:55
157. EGNER Arne GER 3:49:55
158. HATZ Christopher GER 3:49:55
159. GEBAUER Oskar GER 3:49:55
160. ŠMID Jakob SLO 3:50:01
161. ANDĚL Jan CZE 3:50:44
162. SOLAŘ KryšTof CZE 3:50:44
163. GAVENDA Jan CZE 3:50:44
164. KUBA Karel CZE 3:51:22
165. FRANZ Toni GER 3:59:02
166. ASCHENBRENNER Michel GER 4:01:31








--- advertisement ---