Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy 2018 (2.2)
(Istarsko proljece-Jadranska magistrala-Istrian Spring Trophy)
Croatia  /  8 March - 11 March

Edition: 58 (481.0 Km)
Winner: HAGEN Krister

2017    

Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Vrsar - Oprtalj
10 March / 162.00 kilometer
Stagewinner:03:45:36 HIRSCHI Marc
Race leader:07:27:26 HAGEN Krister

Description
Result

Classification
Stage results
1. HIRSCHI Marc SUI DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:45:36
2. POGAČAR Tadej SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:45:36
3. HAGEN Krister NOR TEAM COOP 3:45:37
4. ORAM James NZL ONE PRO CYCLING 3:45:39
5. ASGREEN Kasper DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:45:39
6. PAVLIČ Marko SLO 3:45:39
7. BENNETT Sean USA UNITED STATES OF AMERICA 3:45:39
8. BARTA William USA UNITED STATES OF AMERICA 3:45:41
9. RABITSCH Stephan AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:45:41
10. ROGINA Radoslav CRO ADRIA MOBIL 3:45:41
11. SCHINNAGEL Johannes GER TIROL CYCLING TEAM 3:45:41
12. EIBEGGER Markus AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:45:41
13. LAVERACK Edward GBR JLT CONDOR 3:45:41
14. BADILATTI Matteo SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 3:45:41
15. DOMAGALSKI Karol POL ONE PRO CYCLING 3:45:46
16. MONIQUET Sylvain BEL AGO - AQUA SERVICE 3:45:46
17. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 3:45:46
18. AASVOLD Kristian NOR TEAM COOP 3:45:46
19. HONORÉ Mikkel Frřlich DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:45:46
20. RABOTTINI Matteo ITA MERIDIANA KAMEN TEAM 3:45:49
21. ZIMMERMANN Georg GER TIROL CYCLING TEAM 3:45:58
22. VALTER Attila HUN PANNON CYCLING TEAM 3:46:06
23. PRIMOŽIČ Jaka SLO 3:46:06
24. STEWART Thomas GBR JLT CONDOR 3:46:06
25. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 3:46:06
26. PENKO Izidor SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:46:06
27. KOCH Christian Maximilian GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:46:06
28. SCHELLING Patrick SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 3:46:06
29. RUMAC Josip CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:46:15
30. ADAMIETZ Johannes GER TIROL CYCLING TEAM 3:46:15
31. WIRTGEN Tom LUX AGO - AQUA SERVICE 3:46:18
32. MUGERLI Matej SLO MY BIKE STEVENS 3:46:18
33. DINA Márton HUN PANNON CYCLING TEAM 3:46:18
34. KRIZEK Matthias AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:46:29
35. FRIESECKE Gian SUI TEAM VORARLBERG SANTIC 3:46:35
36. MCCORMICK Hayden NZL ONE PRO CYCLING 3:46:37
37. GROŠELJ Žiga SLO ADRIA MOBIL 3:46:37
38. SCHULTZ Jesper DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:46:37
39. VALJAVEC Tadej SLO 3:46:37
40. MOBACH Jarno NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:46:37
41. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 3:46:37
42. DINKLER Jonathan GER 3:46:48
43. NEUMAN Dominik CZE 3:46:51
44. LUDVIGSSON Fredrik SWE TEAM COOP 3:46:51
45. SLATER Alistair GBR JLT CONDOR 3:46:51
46. LUKKEDAL Řivind NOR TEAM COOP 3:46:51
47. PÖLL Stefan AUT WSA PUSHBIKERS 3:46:51
48. TRETTWER Helmut GER WSA PUSHBIKERS 3:46:51
49. REPŠE Uroš SLO 3:46:51
50. LAVRIČ Martin SLO 3:46:56
51. BRÜCK Victor GER 3:47:08
52. SIMON Péter HUN PANNON CYCLING TEAM 3:47:10
53. RUČIGAJ Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:47:12
54. GRUBER Pavel CZE 3:47:12
55. HAMPL Petr CZE 3:47:12
56. AALRUST Hĺkon Lunder NOR TEAM COOP 3:47:12
57. BOUBAL Martin CZE 3:47:12
58. HOČEVAR Kristjan SLO 3:47:12
59. MEILER Lukas GER TEAM VORARLBERG SANTIC 3:47:12
60. KOROŠEC Rok SLO MY BIKE STEVENS 3:47:35
61. BRANDLMEIER Stefan GER 3:47:39
62. FILUTÁS Viktor HUN PANNON CYCLING TEAM 3:47:48
63. BROWN Jonathan USA UNITED STATES OF AMERICA 3:47:48
64. PAJEK Luka SLO 3:47:56
65. SEKANINA Adam CZE 3:47:56
66. LEHNER Daniel AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:47:56
67. OBERSTEINER Florian GER 3:47:56
68. ABU-FARES Saned ISR 3:47:59
69. RUDYS Paul GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:48:02
70. EINHORN Itamar ISR 3:48:31
71. BAYER Tobias AUT TIROL CYCLING TEAM 3:48:31
72. ORRICO Davide ITA TEAM VORARLBERG SANTIC 3:48:31
73. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 3:48:31
74. KISERLOVSKI Emanuel CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:48:31
75. KNAPP Daniel AUT TIROL CYCLING TEAM 3:48:31
76. THIELEBEULE Willi GER 3:48:41
77. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 3:48:41
78. RAMŠAK Borut SLO 3:48:41
79. KONWA Piotr POL ELKOV - AUTHOR 3:48:41
80. FORTIN Filippo ITA TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:48:41
81. KIERNER Florian AUT TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS 3:48:41
82. DRINOVEC Matej SLO 3:48:56
83. BAJC Andi SLO MY BIKE STEVENS 3:49:00
84. KOŽELJ Martin SLO 3:49:03
85. GÖTZENBERGER Tobias GER 3:49:03
86. KUKRLE Michael CZE ELKOV - AUTHOR 3:49:05
87. GARRISON Ian USA UNITED STATES OF AMERICA 3:49:11
88. FREHEN Jérémy BEL AGO - AQUA SERVICE 3:49:29
89. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 3:49:29
90. SONNLEITNER Jonas GER 3:49:29
91. MÁLIK Róbert SVK 3:49:29
92. ČEMAŽAR Nik SLO 3:49:46
93. ZECHMEISTER Tomáš CZE 3:49:49
94. KANTER Max GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:50:06
95. EEKHOFF Nils NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:50:06
96. MAGDEBURG Tobias GER 3:50:06
97. PETRUŠ Jirí CZE 3:50:06
98. HERDEN Benjamin GER 3:50:28
99. WILLE Markus GER 3:50:28
100. MÜLLER Robert GER 3:50:28
101. KASPERA Christoph GER 3:50:28
102. FINKŠT Tilen SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:51:04
103. VERGAERDE Otto BEL WSA PUSHBIKERS 3:51:04
104. TAMINIAUX Lionel BEL AGO - AQUA SERVICE 3:51:04
105. ANDĚL Jan CZE 3:51:09
106. APPELT Leo GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:51:15
107. BANUSCH Richard GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:51:15
108. BOKELOH Jonas GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:51:15
109. GROŠELJ Matic SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:51:17
110. ČERNE Gregor Matija SLO 3:51:35
111. KUEN Maximilian AUT MY BIKE STEVENS 3:51:35
112. AUER Daniel AUT WSA PUSHBIKERS 3:51:58
113. FIDLER Gerd AUT MY BIKE STEVENS 3:51:58
114. DINA Dániel HUN PANNON CYCLING TEAM 3:52:16
115. BEN MOSHE Yuval ISR 3:52:16
116. MOSES Thomas GBR JLT CONDOR 3:52:59
117. GOLČER Jure SLO ADRIA MOBIL 3:53:10
118. RAJOVIC Dusan SRB ADRIA MOBIL 3:53:10
119. ČIBEJ Simon SLO 3:53:10
120. SALZMANN Jodok AUT WSA PUSHBIKERS 3:53:10
121. HASON Ofek ISR 3:53:10
122. LIEPINS Emils LAT ONE PRO CYCLING 3:53:10
123. KRAGH ANDERSEN Asbjřrn DEN TEAM VIRTU CYCLING 3:53:10
124. KÄßMANN Fabian GER 3:53:48
125. HATZ Christopher GER 3:53:48
126. DIETEREN Jan GER LKT TEAM BRANDENBURG 3:54:14
127. DAVIS Cole USA UNITED STATES OF AMERICA 3:54:14
128. HERNANDEZ Michael USA UNITED STATES OF AMERICA 3:54:14
129. ČAPEK Tomáš CZE 3:55:06
130. GAVENDA Jan CZE 3:55:06
131. JENKO Robert SLO 3:55:06
132. JABUKA David CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:55:06
133. LEOPOLD Hans-Jörg AUT WSA PUSHBIKERS 3:55:06
134. HORVAT Žiga SLO ADRIA MOBIL 3:55:06
135. KATRAŠNIK Gašper SLO ADRIA MOBIL 3:55:06
136. JERMAN Žiga SLO LJUBLJANA GUSTO XAURUM 3:55:06
137. CIHLÁŘ Adam CZE 3:55:06
138. PAKALSKI Henrik GER 3:55:06
139. MALTAR Bruno CRO MERIDIANA KAMEN TEAM 3:55:06
140. GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:55:06
141. STALLAERT Joeri BEL TEAM VORARLBERG SANTIC 3:55:06
142. WILLIAMS Peter GBR ONE PRO CYCLING 3:55:06
143. LATHAM Christopher GBR ONE PRO CYCLING 3:55:06
144. FLŘTTEN Audun Brekke NOR TEAM VIRTU CYCLING 3:55:35
145. SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 3:56:27
146. KUSZTOR Péter HUN MY BIKE STEVENS 3:56:27
147. MAYER Yannick GER 3:56:27
148. MCCARTHY Robert-Jon IRL JLT CONDOR 3:56:27
149. BIBBY Ian GBR JLT CONDOR 3:56:27
150. JÄGELER Robert GER 3:56:27
151. FRANZ Toni GER 3:56:27
152. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 4:01:39
153. MODLITBA Vojtech CZE 4:06:52
154. ECHTERMANN Leon GER 4:08:00
155. ROŠKAR Tim SLO 4:08:56
156. ČOTAR Luka SLO 4:09:25
157. SOLAŘ KryšTof CZE 4:10:50
158. ŠMID Jakob SLO 4:11:08
159. SCHMIEDEL Sebastian GER 4:12:08
160. GEBAUER Oskar GER 4:13:30









--- advertisement ---