Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Grand prix Chantal Biya 2017 (2.2)
Cameroon  /  11 October - 15 October

Edition: 17 (579.3 Km)
Winner: KAMZONG ABESSOLO Clovis

2016    
2018

Winners of the Race


Last Winners







Stage 2 > Yaoundé - Ebolowa
13 October / 151.00 kilometer
Stage results
1. KAMZONG ABESSOLO Clovis CMR 03h51'21''
2. BELLAN Juraj SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h51'24''
3. BUSKERMOLEN Jordy NED 03h51'24''
4. MAHDAR Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h51'24''
5. JOIN Alexandre FRA 03h51'24''
6. RICHET Noël FRA 03h51'24''
7. GAY Aurelien FRA 03h51'24''
8. MUHINDO Kyaviro COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 03h51'24''
9. DIELISSEN Bart NED 03h51'24''
10. DUKUA Bumba COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 03h51'24''
11. NGOMEGNI KUISSI Eric CMR CAMEROON 03h51'24''
12. KINANIRA ISCHARA Daniel COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 03h51'24''
13. CULLY Jan Andrej SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h51'24''
14. VAN RUTTEN Bryan NED 03h51'24''
15. MATONDO Mimbole COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 03h51'24''
16. TRAUCHESSEC Jean Baptiste FRA 03h51'24''
17. PEJU Philippe FRA 03h51'24''
18. TEKOU Damien CMR CAMEROON 03h51'24''
19. BISSA Badoja CMR 03h51'27''
20. FOZING DASSIE Robert CMR 03h51'30''
21. STEPHAN Pierre FRA 03h51'31''
22. LACOSTE David FRA 03h51'42''
23. LENGANI Amadou CIV COTE D'IVOIRE 03h51'48''
24. ZANG ONDOA Jacques CMR 03h51'51''
25. SORO Poroloh Yacouba CIV COTE D'IVOIRE 03h51'51''
26. SANOGO Abou CIV COTE D'IVOIRE 03h51'51''
27. WUBBEN Bob NED 03h51'51''
28. TIENTCHEU Michel CMR CAMEROON 03h52'03''
29. MFOUDANI MAKOLA Antoine CGO 03h52'03''
30. MAMBOMA Ghislain CGO CONGO 03h52'06''
31. VLČÁK Martin SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h52'23''
32. KHALIL Mounir FRA 03h52'23''
33. MUANBA Ludovic Kabamba COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 03h52'33''
34. PALCAK Jozef SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h52'33''
35. SIMO Sando CMR 03h52'38''
36. REP Sjoerd NED 03h52'38''
37. LIBOM Guy Roger CMR CAMEROON 03h52'38''
38. HAMONIC Gurvan FRA 03h52'38''
39. VAN DER PIJL Niels NED 03h52'42''
40. SIKANDI DAPNET Ghislain CMR CAMEROON 03h51'24''
41. TCHICAYA André CGO CONGO 03h53'02''
42. SAGBO Emmanuel BEN 03h53'20''
43. BASCKI Idrissou BEN 03h53'20''
44. BAMBA Karamoko CIV COTE D'IVOIRE 03h53'42''
45. YAOU Gadji CMR 03h53'56''
46. NGEH Martin CMR CAMEROON 03h54'37''
47. FOLTÁN Adrián SVK DUKLA BANSKA BYSTRICA 03h54'45''
48. AHOUANDJINOU Eric BEN 03h55'10''
49. PERRODO Eric FRA 03h55'45''
50. KONTÉ Bassirou CIV COTE D'IVOIRE 03h55'45''
51. ALDEBERT Vincent FRA 03h57'28''
52. ACAPKO Augustin BEN 04h00'25''






--- advertisement ---