Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l'Oise 2018 (2.2)
(Ronde de l'Oise)
France  /  7 June - 10 June

Edition: 65 (681.7 Km)
Winner: EVENSEN Henrik

2017    
2019

Winners of the Race


Last Winners







Stage 1 > Breteuil - Liancourt
7 June / 131.10 kilometer
Stagewinner:02:59:26 EVENSEN Henrik
Race leader:02:59:08 EVENSEN Henrik

Description
Result

Classification
Stage results
1. EVENSEN Henrik NOR JOKER ICOPAL 02:59:26
2. VEYHE Torkil DEN TEAM VIRTU CYCLING 02:59:26
3. HAYTER Ethan GBR GREAT BRITAIN 02:59:31
4. DAHL Herman NOR JOKER ICOPAL 02:59:31
5. KASTRANTAS Charalampos GRE JAVA PARTIZAN 02:59:31
6. VERMEULEN Emiel BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 02:59:31
7. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 02:59:31
8. VAN DER HORST Dennis NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 02:59:31
9. WELTEN Bram NED TEAM FORTUNEO - SAMSIC 02:59:31
10. JAKIN Alo EST ST MICHEL - AUBER 93 02:59:31
11. FREHEN Jérémy BEL AGO - AQUA SERVICE 02:59:31
12. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 02:59:31
13. KRUL Stef NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 02:59:31
14. DERNIES Tom BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 02:59:31
15. PICOUX Maximilien BEL 02:59:31
16. TOUZE Damien FRA ST MICHEL - AUBER 93 02:59:31
17. SALAS ZORROZUA Ibai ESP BURGOS - BH 02:59:31
18. GARBET Nicolas FRA 02:59:31
19. SIMON CASULLERAS Jordi ESP BURGOS - BH 02:59:31
20. WESTMATTELMANN Daniel GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 02:59:31
21. HENN Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 02:59:31
22. HAGEN Carl Fredrik NOR 02:59:31
23. FONSECA Armindo FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 02:59:31
24. BOSTOCK Matthew GBR GREAT BRITAIN 02:59:31
25. SAGNIER Théo FRA 02:59:31
26. LEVARLET Guillaume FRA ST MICHEL - AUBER 93 02:59:31
27. BUCHÁČEK Tomáš CZE ELKOV - AUTHOR 02:59:31
28. RUIJGH Rob NED TARTELETTO - ISOREX 02:59:31
29. KESSLER Robert William GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 02:59:31
30. KRAGH ANDERSEN Asbjřrn DEN TEAM VIRTU CYCLING 02:59:31
31. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 02:59:31
32. STEWART Jake GBR GREAT BRITAIN 02:59:31
33. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 02:59:31
34. JARRIER Benoit FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 02:59:31
35. HNÍK Karel CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 02:59:31
36. THOMINET Camille FRA ST MICHEL - AUBER 93 02:59:31
37. GULDHAMMER Rasmus DEN TEAM VIRTU CYCLING 02:59:31
38. PETIT Tomas BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 02:59:31
39. LINDENBURG Jim NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 02:59:31
40. KONWA Piotr POL ELKOV - AUTHOR 02:59:31
41. RÓZSA Balázs HUN TEAM DIFFERDANGE LOSCH 02:59:31
42. COOLS Michael BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 02:59:31
43. RUSNAC Maxim MDA TEAM DIFFERDANGE LOSCH 02:59:31
44. ONESTI Emanuele ITA D'AMICO UTENSILNORD 02:59:31
45. SAMPARISI Nicolas ITA D'AMICO UTENSILNORD 02:59:31
46. VAN DER TUUK Danny NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 02:59:31
47. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 02:59:31
48. GAROSIO Andrea ITA D'AMICO UTENSILNORD 02:59:31
49. SCHORMAIR Fabian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 02:59:31
50. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 02:59:31
51. CARLINI Ettore ITA D'AMICO UTENSILNORD 02:59:31
52. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UTENSILNORD 02:59:31
53. SCHEIRE Ruben BEL TARTELETTO - ISOREX 02:59:31
54. MENDES José POR BURGOS - BH 02:59:31
55. PIRY Christopher FRA 02:59:31
56. MONCASSIN Maxence FRA 02:59:31
57. DANIEL Maxime FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 02:59:31
58. LE COURT DE BILLOT Olivier MRI 02:59:31
59. VALVASORI Larry LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 02:59:31
60. DASSONVILLE Flavien FRA ST MICHEL - AUBER 93 02:59:31
61. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 02:59:31
62. GOUAULT Pierre FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 02:59:31
63. PENVEN Clément FRA 02:59:31
64. BALDO Nicolas FRA ST MICHEL - AUBER 93 02:59:31
65. GUYOT Yann FRA 02:59:31
66. DE WINTER Gordon BEL AGO - AQUA SERVICE 02:59:31
67. WRIGHT Fred GBR GREAT BRITAIN 02:59:31
68. JOLY Thomas FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 02:59:31
69. FLŘTTEN Audun Brekke NOR TEAM VIRTU CYCLING 02:59:31
70. LEWIS Adam GBR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 02:59:31
71. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 02:59:31
72. HOEM Bjřrn Tore NOR JOKER ICOPAL 02:59:31
73. DE LANGE Thijs NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 03:00:42
74. VAN BAKEL Robbie NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 02:59:31
75. PSZCZOLARSKI Wojciech POL PARDUS - TUFO PROSTEJOV 03:01:18
76. PAQUOT Tom BEL AGO - AQUA SERVICE 03:01:18
77. RAID Risto EST 03:01:18
78. RENWICK Wilson GBR JAVA PARTIZAN 03:02:27
79. DE JONGHE Kevin BEL TARTELETTO - ISOREX 03:02:27
80. DE SY Vincent BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 03:02:46
81. BETTINI Francesco ITA D'AMICO UTENSILNORD 03:02:46
82. WALLS Matthew GBR GREAT BRITAIN 03:03:18
83. KŘRNER Max Emil Boholm NOR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 03:03:18
84. ZUBENKO Mykyta UKR PARDUS - TUFO PROSTEJOV 03:03:18
85. ROBREDO CRESPO Alvaro ESP BURGOS - BH 03:03:18
86. WINTER Laurin GER TEAM DIFFERDANGE LOSCH 03:03:18
87. ANTI Enzo FRA 03:03:18
88. MITRI James NZL BURGOS - BH 03:03:18
89. KNAUP Tobias GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 03:03:18
90. ROSSINI Quentin FRA 03:03:18
91. LE ROUX Romain FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 03:03:18
92. CANT Jelle BEL TARTELETTO - ISOREX 03:03:18
93. RŘINĹS Fritjof NOR 03:03:21
94. LAMB Ross GBR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 02:59:31
95. TIGRINE Mehdi BEL JAVA PARTIZAN 03:05:38
96. ARIMONT Charlie BEL AGO - AQUA SERVICE 03:05:38
97. FEILLU Romain FRA ST MICHEL - AUBER 93 03:06:43
98. CARPENTIER Adrien FRA 03:06:43
99. VERHELST Louis BEL TARTELETTO - ISOREX 03:06:43
100. MAFFEIS Dany FRA 03:06:43
101. HOLT Joe GBR GREAT BRITAIN 03:06:43
102. TROY Arthur FRA 03:09:20
103. BARTA Tomas CZE 03:09:20
104. BARBIER Pierre FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 03:09:20
105. DA SILVA Tiago LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 03:09:20
106. NICOLAS Théo FRA 03:09:20
107. MAES Alexander BEL TARTELETTO - ISOREX 03:09:20
108. VERARDO Yoan FRA 03:09:20
109. FORD Martin GBR JAVA PARTIZAN 03:09:20
110. RUSSO Clement FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 03:11:53
111. SEYNAEVE Lander BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 03:11:53










--- advertisement ---