Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l'Oise 2018 (2.2)
(Ronde de l'Oise)
France  /  7 June - 10 June

Edition: 65 (681.7 Km)
Winner: EVENSEN Henrik

2017    
2019

Winners of the Race


Last Winners







8 June / 208.20 kilometer
Stagewinner:05:22:11 TOUZÉ Damien
Race leader:08:21:18 EVENSEN Henrik

Description
Result

Classification
Stage results
1. TOUZE Damien FRA ST MICHEL - AUBER 93 05:22:11
2. KASTRANTAS Charalampos GRE JAVA PARTIZAN 05:22:11
3. FONSECA Armindo FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 05:22:11
4. EVENSEN Henrik NOR JOKER ICOPAL 05:22:11
5. GARBET Nicolas FRA 05:22:11
6. HAYTER Ethan GBR GREAT BRITAIN 05:22:11
7. KESSLER Robert William GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 05:22:11
8. LINDENBURG Jim NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 05:22:11
9. PICOUX Maximilien BEL 05:22:11
10. GULDHAMMER Rasmus DEN TEAM VIRTU CYCLING 05:22:11
11. POLNICKÝ Jirí CZE ELKOV - AUTHOR 05:22:11
12. MONCASSIN Maxence FRA 05:22:11
13. SALAS ZORROZUA Ibai ESP BURGOS - BH 05:22:11
14. JAKIN Alo EST ST MICHEL - AUBER 93 05:22:11
15. SIMON CASULLERAS Jordi ESP BURGOS - BH 05:22:11
16. BOSTOCK Matthew GBR GREAT BRITAIN 05:22:11
17. RUIJGH Rob NED TARTELETTO - ISOREX 05:22:11
18. SCHEIRE Ruben BEL TARTELETTO - ISOREX 05:22:11
19. LEVARLET Guillaume FRA ST MICHEL - AUBER 93 05:22:11
20. VEYHE Torkil DEN TEAM VIRTU CYCLING 05:22:11
21. HAGEN Carl Fredrik NOR 05:22:11
22. ČERNÝ Josef CZE ELKOV - AUTHOR 05:22:11
23. DASSONVILLE Flavien FRA ST MICHEL - AUBER 93 05:22:11
24. THOMINET Camille FRA ST MICHEL - AUBER 93 05:22:11
25. JOLY Thomas FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 05:22:11
26. JARRIER Benoit FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 05:22:11
27. HNÍK Karel CZE PARDUS - TUFO PROSTEJOV 05:22:11
28. BUCHÁČEK Tomáš CZE ELKOV - AUTHOR 05:22:11
29. CARLINI Ettore ITA D'AMICO UTENSILNORD 05:22:11
30. VAN DER TUUK Danny NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 05:22:11
31. BÁRTA Jan CZE ELKOV - AUTHOR 05:22:11
32. ANTI Enzo FRA 05:22:11
33. BALDO Nicolas FRA ST MICHEL - AUBER 93 05:22:11
34. RUSNAC Maxim MDA TEAM DIFFERDANGE LOSCH 05:22:11
35. GOUAULT Pierre FRA ROUBAIX LILLE METROPOLE 05:22:11
36. WRIGHT Fred GBR GREAT BRITAIN 05:22:11
37. DAHL Herman NOR JOKER ICOPAL 05:22:30
38. VAN BAKEL Robbie NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 05:22:36
39. FREHEN Jérémy BEL AGO - AQUA SERVICE 05:22:36
40. COOLS Michael BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 05:22:36
41. SAMPARISI Nicolas ITA D'AMICO UTENSILNORD 05:22:36
42. KRAGH ANDERSEN Asbjřrn DEN TEAM VIRTU CYCLING 05:22:36
43. VAN DER HORST Dennis NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 05:22:36
44. ONESTI Emanuele ITA D'AMICO UTENSILNORD 05:22:36
45. WELTEN Bram NED TEAM FORTUNEO - SAMSIC 05:22:36
46. WESTMATTELMANN Daniel GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 05:22:36
47. LEWIS Adam GBR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 05:22:36
48. KRUL Stef NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 05:22:36
49. MENDES José POR BURGOS - BH 05:22:36
50. HOEM Bjřrn Tore NOR JOKER ICOPAL 05:22:36
51. SKJERPING Kristoffer NOR JOKER ICOPAL 05:22:36
52. FLŘTTEN Audun Brekke NOR TEAM VIRTU CYCLING 05:22:36
53. SCHORMAIR Fabian GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 05:22:36
54. GAROSIO Andrea ITA D'AMICO UTENSILNORD 05:22:36
55. VALVASORI Larry LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 05:22:36
56. MARTINELLI Ivan ITA D'AMICO UTENSILNORD 05:22:36
57. PENVEN Clément FRA 05:22:36
58. KAMP Alexander DEN TEAM VIRTU CYCLING 05:22:36
59. LAMB Ross GBR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 05:23:14
60. TASSET Marvin BEL AGO - AQUA SERVICE 05:23:21
61. PETIT Tomas BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 05:23:21
62. PIRY Christopher FRA 05:23:21
63. HENN Luca GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 05:23:21
64. TROY Arthur FRA 05:23:25
65. CANT Jelle BEL TARTELETTO - ISOREX 05:23:42
66. ZAHÁLKA Matej CZE ELKOV - AUTHOR 05:24:16
67. RÓZSA Balázs HUN TEAM DIFFERDANGE LOSCH 05:24:16
68. KONWA Piotr POL ELKOV - AUTHOR 05:24:21
69. SAGNIER Théo FRA 05:24:21
70. GUYOT Yann FRA 05:24:21
71. MITRI James NZL BURGOS - BH 05:24:34
72. WINTER Laurin GER TEAM DIFFERDANGE LOSCH 05:24:34
73. KŘRNER Max Emil Boholm NOR T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 05:24:34
74. STEWART Jake GBR GREAT BRITAIN 05:24:34
75. RAID Risto EST 05:25:44
76. DERNIES Tom BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 05:25:44
77. BARTA Tomas CZE 05:26:00
78. WALLS Matthew GBR GREAT BRITAIN 05:26:00
79. PESTIAUX Yann BEL AGO - AQUA SERVICE 05:26:47
80. DE JONGHE Kevin BEL TARTELETTO - ISOREX 05:27:59
81. PSZCZOLARSKI Wojciech POL PARDUS - TUFO PROSTEJOV 05:27:59
82. DANIEL Maxime FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 05:28:17
83. RUSSO Clement FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 05:28:17
84. VERHELST Louis BEL TARTELETTO - ISOREX 05:28:17
85. RŘINĹS Fritjof NOR 05:28:17
86. KNAUP Tobias GER TEAM LOTTO - KERN HAUS 05:28:17
87. ROSSINI Quentin FRA 05:28:17
88. DE LANGE Thijs NED METEC - TKH CONTINENTAL CYCLINGTEAM P/B MANTEL 05:28:17
89. SEYNAEVE Lander BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 05:28:17
90. NICOLAS Théo FRA 05:28:17
91. BETTINI Francesco ITA D'AMICO UTENSILNORD 05:28:17
92. VERMEULEN Emiel BEL ROUBAIX LILLE METROPOLE 05:28:17
93. LE COURT DE BILLOT Olivier MRI 05:30:34
94. HOLT Joe GBR GREAT BRITAIN 05:31:18
95. LE ROUX Romain FRA TEAM FORTUNEO - SAMSIC 05:32:18
96. MAFFEIS Dany FRA 05:32:18
97. MAES Alexander BEL TARTELETTO - ISOREX 05:32:18
98. DE SY Vincent BEL T.PALM - PÔLE CONTINENTAL WALLON 05:37:05
99. RENWICK Wilson GBR JAVA PARTIZAN 05:37:08
100. ROBREDO CRESPO Alvaro ESP BURGOS - BH 05:37:14
101. TIGRINE Mehdi BEL JAVA PARTIZAN 05:37:14
102. PAQUOT Tom BEL AGO - AQUA SERVICE 05:37:14
103. ARIMONT Charlie BEL AGO - AQUA SERVICE 05:37:14
104. VERARDO Yoan FRA 05:37:14
105. DE WINTER Gordon BEL AGO - AQUA SERVICE 05:37:14
106. CARPENTIER Adrien FRA 05:37:18










--- advertisement ---