Login / Subscribe

Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español | Euskara

Login / Subscribe   
Tour de l'Espoir 2019 (2.Ncup)
Cameroon  /  4 February - 9 February

Edition: 1 (403.9 Km)
Winner: DEBESAY ABREHAM Yakob

   

Winners of the Race


Last Winners







Stage 3 > Nkongsamba - Dschang
6 February / 68.30 kilometer
Stage results
1. DEBESAY ABREHAM Yakob ERI ERITREA 01h41'37''
2. QUINTEROS Alexis ECU ECUADOR 01h41'42''
3. MONTENEGRO Santiago ECU ECUADOR 01h42'13''
4. MEBRAHTOM Natnael ERI ERITREA 01h42'16''
5. HABTEMICHAEL Daniel ERI ERITREA 01h42'21''
6. HARO Wilson ECU ECUADOR 01h42'21''
7. TESFAZION OCBIT Natnael ERI ERITREA 01h42'26''
8. EJGU Million Beza ETH ETHIOPIA 01h42'27''
9. MATSUDA Shoi JPN JAPAN 01h43'23''
10. SABBAHI Lahcen MAR MOROCCO 01h43'23''
11. DAUMONT Paul BUR BURKINA FASO 01h43'26''
12. MANIZABAYO Eric RWA RWANDA 01h43'28''
13. KIBREAB Filipos ERI ERITREA 01h43'30''
14. ABREHA Negasi ETH ETHIOPIA 01h43'32''
15. EBRAHIM Redwan ETH ETHIOPIA 01h43'32''
16. GERRITS Ben NED 01h44'52''
17. TEWELDE Robel ERI ERITREA 01h45'06''
18. GEBREWAHD Tamrat Meresa ETH ETHIOPIA 01h45'06''
19. TESFAY Kbrab Tekelehaymanot ETH ETHIOPIA 01h45'06''
20. REDY Dylan MRI MAURITIUS 01h45'10''
21. OUSSIFI Mohamed Amine TUN TUNISIA 01h45'23''
22. NKURUNZIZA Yves RWA RWANDA 01h45'27''
23. BRITO CAMPOS Francisco Joaquim POR PORTUGAL 01h45'33''
24. CARVALHO Gonçalo POR PORTUGAL 01h45'33''
25. MAYER Alexandre MRI MAURITIUS 01h45'33''
26. EL BASRI Soufiane MAR MOROCCO 01h45'33''
27. MANSOURI Islam ALG ALGERIA 01h45'33''
28. HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan ETH ETHIOPIA 01h45'33''
29. KOSSOKO Sadikou CMR CAMEROON 01h45'33''
30. RUBERWA Jean Damascene RWA RWANDA 01h45'33''
31. SALAS ROBLEDO Juan Eduardo ARG ARGENTINA 01h45'43''
32. AZOR Andriano MRI MAURITIUS 01h46'46''
33. HAKIRUWIZEYE Samuel RWA RWANDA 01h46'48''
34. CHEBLAOUI Oussama ALG ALGERIA 01h46'50''
35. MANSOURI Hamza ALG ALGERIA 01h46'51''
36. Kammoun Khaled TUN TUNISIA 01h48'16''
37. HABOURIA Maher TUN TUNISIA 01h48'16''
38. BENGAYOU Abdelraouf ALG ALGERIA 01h48'16''
39. BDADOU Youssef MAR MOROCCO 01h48'16''
40. KONE Souleymane BUR BURKINA FASO 01h48'16''
41. VOUKENG KEMTSOP Ismael CMR CAMEROON 01h48'21''
42. ROUGIER-LAGANE Christopher MRI MAURITIUS 01h48'24''
43. SILVA MAGALHÃES Jorge Daniel POR PORTUGAL 01h49'20''
44. Kamdem Fodjo Jordan CMR CAMEROON 01h49'27''
45. NZAFASHWANAYO Jean Claude RWA RWANDA 01h50'39''
46. TLIBA Achraf TUN TUNISIA 01h50'41''
47. RODRIGUEZ Santiago Agustin ARG ARGENTINA 01h50'41''
48. STENSON Adam IRL 01h50'41''
49. DIALLO Sadou BUR BURKINA FASO 01h50'41''
50. RIGGOU Mohammed MAR MOROCCO 01h50'41''
51. OMAE Kakeru JPN JAPAN 01h50'41''
52. KAKIZAKI Eugene JPN JAPAN 01h50'44''
53. TOMIO Daichi JPN JAPAN 01h50'44''
54. KABRE Bao Wendsom Daniel BUR BURKINA FASO 01h51'15''
55. KUERE NOUNAWE Rodrigue Eric CMR CAMEROON 01h51'27''
56. ASSAL Nadjib ALG ALGERIA 01h51'47''
57. HAMZA Yacine ALG ALGERIA 01h51'47''
58. MEHAGNOUL Marc NED 01h52'19''
59. MAHMOUD Mohamed EGY EGYPT 01h52'19''
60. SALGUEIRO Carlos POR PORTUGAL 01h52'20''
61. PRISO LOBE Alain Junior CMR CAMEROON 01h52'20''
62. KARL Adam HUN 01h52'20''
63. WATANABE Ayumu JPN JAPAN 01h52'23''
64. MONTENEGRO FARINANGO Lenin Javier ECU ECUADOR 01h52'28''
65. KOUADIO Kouamé Antoine CIV COTE D'IVOIRE 01h53'42''
66. KOUAME Konan Olivier CIV COTE D'IVOIRE 01h53'46''
67. ASSAHOUN Konan CIV COTE D'IVOIRE 01h53'51''
68. COBARRUBIA LUCERO Leonardo Franco ARG ARGENTINA 01h53'55''
69. LOPEZ GRANIZO Harold Martin ECU ECUADOR 01h54'14''
70. MUGISHA Moise RWA RWANDA 01h54'46''
71. RGUIBI Mohamed MAR MOROCCO 01h56'49''
72. FERNANDEZ Emiliano ARG ARGENTINA 01h56'49''
73. OUEDRAOGO Daouda BUR BURKINA FASO 01h58'24''
74. ZUBAR Vladislav UKR 01h58'43''
75. NIKULIN Danil UKR 01h58'43''
76. ANDRE Jeanlito MRI MAURITIUS 01h58'46''
77. CHARLOT Fernando MRI MAURITIUS 02h00'05''
78. NIKIEMA Bachirou BUR BURKINA FASO 02h01'28''
79. ELKHOULY Sayed EGY EGYPT 02h02'05''
80. Melki Mohamed Aziz TUN TUNISIA 02h02'11''
81. Laabidi Sleh TUN TUNISIA 02h02'15''
82. ESSABBANY Abdelillah MAR MOROCCO 02h02'43''
83. MENDEZ Marcos Omar ARG ARGENTINA 02h02'54''
84. LOPES Pedro POR PORTUGAL 02h02'55''
85. RAFAEL LEAÇA Gonçalo POR PORTUGAL 02h02'55''
86. ISHIHARA Yuki JPN JAPAN 02h02'56''
87. NAVAS MADERA Camilo Jose ECU ECUADOR 02h04'22''








--- advertisement ---